Komorní scéna Aréna

Švejkův návrat

Premiéra: 11.6.2022 | 2:40
Dramaturgie: Tomáš Vůjtek. Scéna: Milan David. Kostýmy: Marta Roszkopfová. Hudba: Ondřej Švandrlík. Režie: Ivan Krejčí.
Nová česká hra, v níž se s ironií reflektují okolnosti vzniku našeho nejslavnějšího humoristického románu, od jehož napsání uplynulo sto let. Do popředí se ale rovněž dostává Haškův rozporuplný vztah k jeho dvěma manželkám, ale i k ideálům revoluce, kterou v tehdejší Rusku pomáhal prosazovat a před kterou nakonec utekl zpátky do Prahy...
Komorní scéna Aréna
Hodnocení inscenace
Redakce
70 %
Uživatelé
76 %
7651000
Hodnocení redakce
Lukáš Dubský 70 %
Jiří Landa 70 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
16.11.Čt10:00pro školy
16.11.Čt10:00 
pro školy

Volby

Hodnocení (7)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Dubský  70 %
5.12.2022 | 1066 hodnocení
+ souhlasím
Pohled na život spisovatele Jaroslava Haška v době, kdy psal Švejka. Autor hry T.Vůjtek Haška nijak neglorifikuje a ukazuje ho se všemi zápory, jichž není zrovna málo. Zaměřuje se na jeho bigamický vztah se dvěma ženami a hlavně na stupňující se problémy s alkoholem. J.Kaluža dokáže v hlavní roli velmi dobře vybalancovat kreativitu velkého spisovatele s lidskou nízkostí, s níž se občas chová ke svým blízkým. Jen markýrovaných opileckých scén je na mě v inscenaci zbytečně mnoho.
Jiří Landa  70 %
13.9.2022 | 3002 hodnocení
+ souhlasím
75 % Další ze silných témat, které si vybral k realizaci T. Vůjtek. Tentokrát nahlíží na osobnost J. Haška v posledních několika letech jeho života, a to velmi střízlivým způsobem. Do hlavní role režisér I. Krejčí obsadil J. Kalužu, jenž se výtečně pohybuje ve všech náročných polohách, které role nabízí. Dokáže být uvěřitelný jako věcně uvažující spisovatel, opilec, stejně tak jako svůdník, ale i coby lhář a vypočítavý zbabělec, který nedokáže (nejen) se ženami jednat na rovinu. Sugestivní Kalužův výkon je jen jednou z mnoha kvalit inscenace, jež má zejména v současné době divákům co říci.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Jana Krátká  90 %
1.3.2023 | 27 hodnocení
+ souhlasím
Přiblížení posledních dvou let života Haška aneb Jak rozbít idealizovaný obraz o našem výborném spisovateli. Hra je to výborná, střídání scén, hra se světly, výkony herců - to vše parádní, výkon Josefa Kaluži excelentní... avšak z těch panáků musel mít po představení bříško plné vody ...brrr, až mi ho bylo líto))
Velmi zdařilé představení, člověk se dozví, co nevěděl a ještě dostane porci emočních zážitků.
Čiko  70 %
7.12.2022 | 1011 hodnocení
+ souhlasím
75%
Výtečná hra, reflektující převážně období vzniku Haškova Švejka.
Pravda je, že je inscenace poměrně hlučná, ale to k opilectví tak nějak patří.
Vynikající je především výkon Josefa Kaluži. Ne každý umí zahrát ožralu, ale jemu jsem to věřil. Obdivoval jsem také množství tekutin, které během představení vypil.
Aréna opět nezklamala a stále si drží vysokou úroveň.
Fedorocko  60 %
16.9.2022 | 719 hodnocení
+ souhlasím
Velmi zajímavé představení, se skvělým Josefem Kalužou v roli J.Haška.
Na můj vkus byla délka hry už na hraně, respektive těsně za ní, bylo až mnoho řevu a opileckých scén - zejména v úvodní části.Mnoho diváků o přestávce toto kritizovalo.
Ale celkový dojem na závěr hodně dobrý, zejména již díky zmíněnému Josefovi,kterému zjevně čokoládové věnečky chutnají více jak vanilkové. 65 %
Janca525  80 %
3.10.2022 | 133 hodnocení
Prokop Dveře  80 %
3.10.2022 | 176 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.