Národní divadlo [Nová scéna]

Očitý svědek

Premiéra: 18.2.2021
Audiovizuální projekt vytvořený místo inscenace, která nemohla být realizována a prezentována ve standardních podmínkách.
Dramaturgie: Marta Ljubková. Scéna: Martin Černý. Kostýmy: Andrea Králová. Kamera: Martin Bražina. Režie: Jiří Havelka.
Inscenace o vyprávění, vzpomínání a velikých osobních i dějinných omylech. Být očitým svědkem znamená podat svědectví – a přitom se třeba zcela zásadně mýlit. Očitému svědkovi (tomu, kdo událost viděl na vlastní oči) máme tendenci uvěřit. Jeho výpověď je často zásadní důkaz. Jenže jak spolehlivá je naše paměť? Studie ukazují, že chatrná: výzkumy potvrzují, že vzpomínky lze „změnit“, a literatura přináší nekonečně příběhů, které se těkavostí, nezachytitelností toho, co si uchováme v hlavě, zabývají z nejrůznějších úhlů pohledu...
Národní divadlo
Hodnocení inscenace
Redakce
-
Uživatelé
83 %
83111000
Chci vidět - přidat do seznamu

Volby

Hodnocení (11)

HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
J.anek  90 %
(zadáno: 25.7.2021, počet hodnocení: 362)
přínosný / zajímavý komentář
Přiznávám, že jsem o téhle události nevěděl. Inscenace mě fascinovala, postupné odhalování události i rozpory ve výpovědích mě nutily k maximální pozornosti. Rozhodně prozkoumám i všechen ten materiál, který je k dispozici. Divím se, že tenhle projekt Národní divadlo víc nepropaguje. Ale on si k lidem cestu najde.
Studený Čumáček  80 %
(zadáno: 18.3.2021, počet hodnocení: 316)
přínosný / zajímavý komentář
85%
Šlo to vidět po třech částech, s přestávkami na vydýchání. Téměř neskutečná práce, nápad využít dnešní technologie a dát tak přeživším obětem, přihlížejícím i vrahům tváře a hlasy, využít prakticky celou činohru a ještě muset přizvat herecké hosty, protože jich stále není dost. A absolutně vše slouží příběhu, jediná kulisa zdi, kostýmy, líčení i výkony hereček a herců, kteří se mohli spolehnout jen na výraz tváře a hlas. Ano, tohle provedení do Národního patří plným právem.
Slavek53  90 %
(zadáno: 9.3.2021, počet hodnocení: 76)
přínosný / zajímavý komentář
Síla.
OndraHri  70 %
(zadáno: 5.3.2021, počet hodnocení: 16)
přínosný / zajímavý komentář
Tematicky obdobné Slámově Krajině ve stínu. Zpracování je zajímavé, byť zejména v počátku je tempo hodně plynulé a není lehké udržet soustředěnost. Herecky navíc nevyrovnané. Malá "okna" ukazují herectví v nejryzejší podobě a ne každý se s tím popasoval. Nejpůsobivější výkon nakonec předvedl František Němec a do jisté míry Saša Rašilov. Naopak nesrozumitelný Pavelka, nevýrazný Matásek nebo amatérsky vyznívající Vančura byli zklamáním.
RaB  90 %
(zadáno: 4.3.2021, počet hodnocení: 126)
přínosný / zajímavý komentář
Neskutečně silný zážitek, v divadle bude asi ještě silnější.
Výborné herecké výkony všech (za mě nejlepší F. Němec).
Přesně takové inscenace by měly vznikat na půdě Národního divadla.
Petr Zimák  80 %
(zadáno: 3.3.2021, počet hodnocení: 12)
přínosný / zajímavý komentář
V divadle bych se neuměl vypnout, u počítače jsem si mohl dát půl hodiny pauzu na vydýchání. Téma je velice silné.
Isa Johanovská  90 %
(zadáno: 21.2.2021, počet hodnocení: 85)
přínosný / zajímavý komentář
Téma "odsunu" Němců je ožehavé a i když už se v uměleckých kruzích řeší delší dobu, do podvědomí lidí se dostává až v posledních letech. Jiří Havelka a kol. se nebáli přenést toto téma do svébytné inscenace, kterou doporučuji všem, kterým je blízký až dokumentární styl vyprávění, kdy se o této historické události blíže dozvídáme skrze výpovědi jednotlivých "svědků" (je neuvěřitelné, že k divákovi, jenž je u své obrazovky počítače v roli jakéhosi "vyšetřovatele", promlouvá kolem 35 postav!), kteří se nějakým způsobem do této hrůzné události zapletli. Střih, herci, práce s hist. materiálem -90 %
Dominik  80 %
(zadáno: 3.10.2021, počet hodnocení: 26)
Marťus  80 %
(zadáno: 10.5.2021, počet hodnocení: 90)
Paya888  70 %
(zadáno: 8.5.2021, počet hodnocení: 285)
Chupetica  90 %
(zadáno: 17.3.2021, počet hodnocení: 118)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.