Tygr v tísni

Ticho, nahrává se!

Premiéra: 14.1.2017. Dramaturgie: Marie Nováková. Scéna: Ján Tereba. Kostýmy: Paulína Bočková. Hudba: Ivo Sedláček. Režie: Zuzana Burianová.
1:35x


Autorská inscenace o složité situaci (nejen) rozhlasových žurnalistů v době protektorátu, o kolaborantech, konfidentech a odbojářích, o proměnách funkce, úrovně a postoje médií v dobách Mnichovské dohody, Protektorátu Čechy a Morava a Pražského povstání.
v průběhu představení se na jevišti kouří
Tygr v tísni
Hodnocení inscenace
Redakce
70 %
Uživatelé
72 %
7251000
Hodnocení redakce
Pavel Širmer 70 %
Jiří Koula 70 %
Lukáš Holubec 70 % Tip Lukáš Holubec
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení (8)

HODNOCENÍ REDAKCE:
Pavel Širmer 70 %
(zadáno: 29.4.2019, počet hodnocení: 1606)
přínosný / zajímavý komentář
Eskapády Baarové, Mandlové a dalších již byly mnohokrát zpracovány a je dobře, že se někdo zabývá i méně „profláklými“, ale neméně pozoruhodnými protektorátními osudy. V rozhlasovém studiu se střetávají kolaboranti s těmi, kteří se nezaprodali a jejich hrdinství se jim stalo osudným. S reálnými fakty je občas nakládáno s uměleckou licencí, jsou stavěna do domýšlených souvislostí a účelně nadsazována. Vyvážené interpretaci tématu pomáhají inscenační řešení i herecké výkony. Scénář by místy snesl vysvětlení některých faktů, proto se vyplatí přečíst si před představením program s životopisy.
Jiří Koula 70 %
(zadáno: 7.12.2018, počet hodnocení: 1565)
přínosný / zajímavý komentář
74,99 % Přiznávám, že tvorba Tygra v tísni mě většinou neoslovuje, ovšem v tomto případě Marie Nováková se Zuzanou Burianovou vytvořily inscenaci, která prostě má smysl. Situace žurnalistů za protektorátu je východiskem umožňujícím zobrazit lidi ve chvíli, kdy se pod tlakem okolností odhalují jejich charaktery. Navíc otázka motivací a postojů novinářů je dnes opět palčivě aktuální, o důvod více na inscenaci vyrazit.
Lukáš Holubec 70 % Tip Lukáš Holubec
(zadáno: 28.4.2017, počet hodnocení: 655)
přínosný / zajímavý komentář
Tygr v tísni vybral pro zobrazení propagandy, kolaborace, dilematu, jak se zachovat v mezních situacích, prostředí československého rozhlasu v době protektorátu. Vhodně zvolené velké téma pojaly Marie Nováková a Zuzana Burianová jako svižnou přehlídku několika reálných postav, jejichž skutečných osudů se držely opravdu precizně. Přestože atmosféra není natolik skličující, jaká zřejmě ve skutečnosti byla, je tato inscenace zdařilá jak herecky, kde ovšem vyčnívá výtečný Ivo Sedláček, jemuž věštím zajímavou budoucnost, tak udržením příběhů postav, aniž by se hra rozpadala. Těžký úkol Tygr zvládl.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Brbla z Olomóca 50 %
(zadáno: 15.1.2019, počet hodnocení: 69)
přínosný / zajímavý komentář
Viděno dne 14.12.2018 - Vila Štvanice, Praha:
+ výběr zajímavého tématu, kolaborantství je asi naším
národním údělem
+ zpracování slušné ale průměrné, neurazí, nenadchne
----------------------------------
- prostředí, scéna, zpracování, vše takové na koleně,
ale jo, snaha se cení
MMK 90 %
(zadáno: 5.3.2018, počet hodnocení: 96)
přínosný / zajímavý komentář
Opravdu zajímavé, jak lidé reagují, když se změní situace.
J.anek 80 %
(zadáno: 28.1.2017, počet hodnocení: 319)
přínosný / zajímavý komentář
Protektorát v rozhlase, ale nejen! Časovému ukotvení navzdory je inscenace krutě aktuální - můžeme věřit médiím? Říkají nám novináři pravdu? A chceme ji slyšet? Výborné výkony všech, objevem je pro mě Ivo Sedláček - je přesný, je hudebník, je charismatický. Tohle prostě chcete vidět.
Bílek 50 %
(zadáno: 2.11.2017, počet hodnocení: 40)
Radiator 90 %
(zadáno: 12.6.2017, počet hodnocení: 86)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.