Východočeské divadlo Pardubice [Malá scéna ve dvoře]

Commedia finita

Premiéra: 7.10.2017 | Obnovená premiéra: 19.2.2019
Od února 2019 uváděno v Poediu v klubu.
Dramaturgie: Jana Uherová. Scéna: Ivo Žídek. Kostýmy: Roman Šolc. Režie: Petr Novotný.
Poslední uvedení: březen 2019.
Hra skládající se ze čtyř monologů čtyř žen, které vzpomínají na slavnou operní divu Emu Destinnovou. Velikost slavné umělkyně i výjimečnost komplikované osobnosti je tak poměřována závistí, nenávistí, hloupostí a malicherností. Přes všechny ty pomluvy se tak ženy vypořádají s vlastními osudy, které zdaleka nebyly oslnivé a šťastné. Hra vypovídá mnoho nejen o ženách, které s Emou či vedle ní prožily život, ale i o nás jako národu, který neodpouští úspěch, zejména když přichází ze zahraničí. To vše však s nadhledem, vtipem a přesně časovanou gradací...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Východočeské divadlo Pardubice
Hodnocení inscenace
Redakce
70 %
Uživatelé
70 %
7011000
Hodnocení redakce
Lukáš Dubský 70 %
Volby

Hodnocení (2)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Dubský  70 %
12.10.2017 | 1081 hodnocení
+ souhlasím
Skrze drobné životní příhody si divák skládá mozaiku života slavné pěvkyně. Jak se ale postupem času stále zřetelněji vyjevuje, vzpomínky na Destinnovou jsou výpovědí především o vzpomínajících ženách. Jejich názory vycházejí z osobnostních charakteristik, v kritice a pohrdání Emou se skrývají vlastní prohry a omezené rozhledy. Citlivé režijní vedení P.Novotného vyústilo ve vyrovnané výkony všech čtyř hereček. V druhém plánu se daří otevřít téma problematického vztahu českého národa k osobnostem, které vybočují z průměru a nelze je zaškatulkovat.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Cechoslovak  70 %
3.4.2018 | 91 hodnocení
+ souhlasím
Zvláštní, ale zajímavá forma čtyř monologů vylučuje dramatický konflikt. Přesto se tu (vedle komických momentů) řeší vážná otázka svědomí národa a české malosti. Scéna, zpěv a ceremonie působí morbidně a absurdně, ale jsou dobrým doprovodem ke čtyřem brilantním hereckým výstupům. Autorka je uspořádala asi logicky, ale zajímavěji a zábavněji působí obě dámy před přestávkou.

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.