Z tiskových konferencí

Celý divadelní svět míří do Prahy
vydáno: 17.6.2015
V omšelém Colloredo-Mansfeldském paláci, jehož útroby volají po rekonstrukčním zásahu, jedné z lokací nadcházejícího Pražského Quadriennale, proběhla poslední tisková konference před startem této významné kulturní události světového významu, kterou naše hlavní město hostí. (A kterou naše hlavní město finančně nepodpořilo.)

13. ročník Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru, nejvýznamnější mezinárodní přehlídka v oblasti divadla na světě s tradicí od roku 1967, bude slavnostně zahájen ve středu 17. června v 18 hodin na Staroměstském náměstí. Pod vedením režiséra Viliama Dočolomanského vystoupí Folklórna skupina Poľana z Jarabiny a členové souboru Farma v jeskyni. Zahraje také Orchestr Berg v čele s dirigentem Peterem Vrábelem.

na tiskovém setkání v Colloredo-Mansfeldském paláci (foto: Michal Novák)
na tiskovém setkání v Colloredo-Mansfeldském paláci (foto: Michal Novák)


Během následujících 11 dní nabídne desetitisícům návštěvníků prezentaci děl a umělců z rekordního počtu 78 zemí světa. Jednou z největších novinek PQ´15 jsou lokace, ve kterých se přehlídka odehraje. Poprvé se totiž přesouvá do historického centra města, kde ovládne pomyslný trojúhelník mezi Staroměstským náměstím, Národním divadlem a Karlovým mostem. Veškerá díla tak bude možné vidět jak uvnitř významných staveb a památek města, tak i ve veřejném prostoru. Hlavní programovou částí PQ´15 je Sekce zemí a regionů, která návštěvníkům nabídne ohromující labyrint scénografických výstav 68 zemí světa, s vlastními živými akcemi. Sám divák se mnohdy stane součástí interaktivních expozic, a bude tak ovlivňovat podobu desítek výstav, které se inspirovaly letošním tématem PQ SdílenýProstor: Hudba Počasí Politika. Na Quadriennale proto letos bude možné narazit na mrak, bouřku či vítr, slyšet i vidět hudbu nejrůznějších forem a zamyslet se nad odkazy umělců k politickému dění současnosti. Návštěvníci se tak mohou formou zážitkové výstavy pomyslně přesunout po mapě celého současného divadelního světa.

Zvolené prostory pro výstavu zahrnují např. opuštěný dům, barokní palác, gotický kostel, galerie, tunel a další. Velkou novinkou budou pohyblivé expozice ve veřejném prostoru. Stěžejní akcí je živá výstava Kmeny, během které budou centrem Prahy procházet desítky maskovaných skupin z celého světa – tyto Kmeny se na své cestě zastaví v ulicích, v metru, v supermarketu nebo v divadle či v muzeu. Umělci se pokusí čelit běžnosti městského prostoru.

Mnoho zemí si také v rámci svých národních expozic zvolilo doprovodné instalace a program na veřejných místech, například Australané nechají po Vltavě plout originální lodě, Švýcaři nainstalují v prostoru Václavského náměstí rozměrnou rampu a za zmínku stojí i speciální hudebně-umělecká performance v Podolské plovárně.

ředitelka PQ Pavla Petrů a programová ředitelka PQ Sodja Lotker (foto: Michal Novák)
ředitelka PQ Pavla Petrů a programová ředitelka PQ Sodja Lotker (foto: Michal Novák)


Nejvýznamnější částí PQ´15 jsou pochopitelně výstavy jednotlivých zemí a regionů, které představí svá unikátní pojetí scénografické disciplíny a propojí je často také s živými akcemi. Sekce zemí a regionů se bude odehrávat v Colloredo-Mansfeldském paláci, Clam-Gallasově paláci, Pražské křižovatce, Kafkově domě a na Nové scéně & piazzettě Národního divadla (zde najdete českou expozici). Místa pro expozice nebyla přidělována, naopak kurátoři si je sami vybírali...

PQ je přehlídka soutěžní, opět se bude udělovat prestižní ocenění Zlatá Triga za nejlepší expozici a také Zlaté medaile v několika kategoriích, které pokrývají různé scénografické disciplíny. Speciální cena se bude udělovat za inovativní přístup ke scénografii či za podnícení dialogu a nebude chybět ani cena dětských návštěvníků. Mezi členy odborné poroty najdete významné současné divadelní osobnosti, např. režisérku a scénografku Kamilu Polívkovou, ruského režiséra a scénografa, vítěze Zlaté Trigy na PQ 2007 Dmitri Krymova či Antôniho Araúja, uměleckého ředitele Teatro da Vertigem a vítěze Zlaté medaile v kategorii Nejlepší realizace inscenace na PQ´11.

Porotou se můžete stát i vy, v neoficiální, přesto věříme, že zajímavě anketě, kterou jsme pro vás připravili (od 18.6.) na stránce ANKETY. Hlas můžete dát až sedmi dle vás nejzajímavějším expozicím, a to jak v Sekci zemí a regionů, tak ve Studentské sekci.

Nejběžnější reakcí po prolistování programové náplně a prostudování, kde všude se PQ´15 koná, je zděšení. A že se to nedá zvládnout. Nebo že je to nějak moc. A že to působí nepřehledně. Zdání trochu klame, drtivá většina lokací je v podstatě „vedle sebe“, v samém srdci města, a přechody z jedné na druhou často nezaberou ani pět minut. Nejlepší recept má programová ředitelka PQ Sodja Lotker, která říká: „Můj názor je nemít obavy a prostě se do toho pustit, někde zkrátka začít. Tentokrát jsem se snažila PQ udělat opravdu demokraticky. Mým cílem bylo shromáždit co největší množství divadelních forem z celého světa...a menší to udělat fakt nejde. (smích) Produkčně je to samozřejmě nesmírně náročné, ale věřím, že výsledek bude stát za to. PQ dlouhá léta bylo vnímáno spíše jako akce pro odborníky a odehrávalo se mimo centrum, nyní je to událost otevřená naprosto všem. Celek asi těžko uchopíte, spoléhám však na to, že každý má svůj vkus, a každý si tak najde to své, co ho pohltí.“

průběh tiskové konference zaznamenaly i stěny (foto: Michal Novák)
průběh tiskové konference zaznamenaly i stěny (foto: Michal Novák)


Základní vstupné na PQ´15 je...docela vysoké. Poloviční vstupné (tj. 150 Kč za celodenní vstupenku do všech lokací) vám ale zajistí předložení Opencard (hle, aspoň k něčemu ta karta je), jakož i předložení vstupenky z představení většiny pražských i některých mimopražských divadel. Navíc děti do 15 let a senioři nad 65 let mají vstup zcela zdarma. V pátek 19. června je vstup na PQ´15 zdarma dokonce pro všechny návštěvníky (v rámci Dne s Českou televizí).

-mys-