Z tiskových konferencí

Divadlo Kalich připravuje pátý ročník Hvězdného léta pod žižkovskou věží
vydáno: 29.3.2023
Dlouhá řada inscenací z repertoáru Divadla Kalich, Komorního divadla Kalich, Divadla Palace, Divadla Verze a dalších spřízněných či hostujících skupin se i letos přesune z "kamenných" divadel na letní scénu pod žižkovskou věží, do unikátního prostoru, kterému stačily čtyři roky k vytvoření divadelního genia loci pro letní večery. Nespornou výhodou této pražské letní scény je její zastřešení lehkou stanovou plachtou s vlastnostmi eliminujícími tepelnou propustnost a samozřejmě chránící celý prostor před deštěm. Hrát se tak může i za nepřízně počasí...

Předprodej na celý program již byl zahájen. Pořadatel pro letošek upozorňuje pouze na drobnou dopravní komplikaci, nejbližší stanice metra Jiřího z Poděbrad totiž prochází rekonstrukcí a je to spojené s její úplnou uzavírkou. K cestě do oblasti využijte tramvají.

Aleš Háma, Tereza Kostková
Aleš Háma, Tereza Kostková


Pátý ročník Prima Hvězdného léta pod žižkovskou věží nabídne přes padesát představení. Zastřešená letní scéna Divadla Kalich a jeho hostů v Mahlerových sadech letos přivítá první diváky 26. června. Hrát se bude až do 6. září. V žánrově pestrém programu diváci najdou jak osvědčené tituly z předchozích ročníků, tak i představení a jména, která se pod žižkovskou věží objeví poprvé.

Pořádající Divadlo Kalich na své letní scéně nabídne komedie s Janou Paulovou, Pavlem Zedníčkem, Ivou Janžurovou, Jiřím Bartoškou, Barborou Hrzánovou, Radkem Holubem, Jiřím Lábusem, Oldřichem Kaiserem, Petrem Čtvrtníčkem či Petrem Rychlým. Novinkou budou čtyři reprízy muzikálu Pomáda.

Komorní divadlo Kalich bude zastoupeno komediemi s Terezou Kostkovou, Alešem Hámou, Adélou Gondíkovou, Jiřím Langmajerem, Václavem Koptou či Nelou Boudovou, Divadlo Palace tradičně přidá tituly s Ondřejem Vetchým, Vandou Hybnerovou, Sabinou Laurinovou, Martou Dancingerovou či Markem Adamczykem.

Václav Kopta
Václav Kopta


Svou letní premiéru bude mít 28. června komedie Norma Fostera Za dveřmi kanceláří  v režii Jiřího Seydlera s Terezou Kostkovou, Alešem Hámou, Václavem Koptou, Simonou Vrbickou a Jiřím Vojtou, kteří si v šesti propojených příbězích zahrají každý více rolí.

Jednou ze zcela nových tvářích na Prima Hvězdném létě bude Josef Dvořák, který tu odehraje dva slavné tituly svého divadla S pydlou v zádechČochtan vypravuje.

Poprvé pod žižkovskou věží se objeví také vyhledávaná komedie Perfect Days  s Lenkou Vlasákovou, Janem Dolanským, Petrou Jungmanovou, Danou Syslovou ad., novinka Štěstí  s Lucií Vondráčkovou a Hynkem Čermákem nebo populární komedie z české současnosti Zkurvení havlisti s Miroslavem Hanušem, Tomášem Měcháčkem a Karlem Zimou.

K Tomáši Klusovi či Ondřeji Havelkovi, jejichž koncerty na Prima Hvězdném létě jsou už tradicí, v hudební části programu letní scény nově přibude Vojta Nedvěd s výjimečným koncertem Maluju na nebe. Vedle evergreenů z repertoáru Nedvědů na něm zazní i písně z Vojtova stejnojmenného autorského alba, které bude na místě pokřtěno. Jedním z hostů slavnostního koncertu bude (možná trochu překvapivě) i Petr Hrdlička z kapely Škwor.

Tereza Kostková, Simona Vrbická
Tereza Kostková, Simona Vrbická


Na jeviště Prima Hvězdného léta se vrátí úspěšné hostující inscenace Hrdý Budžes  s Barborou Hrzánovou, Carmen Y Carmen  s Barborou Hrzánovou a Dagmarou Peckovou, Federer – Nadal s Jakubem Prachařem, Markem Taclíkem a Petrem Kolečkem nebo Úča musí pryč  s Davidem Prachařem, Petrou Špalkovou, Kristýnou Frejovou a dalšími tvářemi Divadla Verze.

„Jsem moc rád, že letos pod žižkovskou věží přivítáme vedle kolegů, na které se na naši letní scénu chodilo už v uplynulých ročnících, také kolegy a inscenace nové, a to v takovém počtu. Mám radost, že právě oni přijali naše pozvání. Program Prima Hvězdného léta sestavujeme podle dvou základních kritérií: jednak vždy musí jít o dobře udělané divadlo s prvotřídním hereckým obsazením a jednak se musí jednat o tituly, které naplňují představu pohodově stráveného letního večera. A stejně tak důležitý je pro nás komfortní servis, který divákům nabízíme. Opravdu nám na pohodlí diváků velmi záleží. Jako první jsme přišli s konceptem letní scény chráněné lehkou střechou před nepřízní počasí, ale dbáme i na kvalitu veškerých služeb nebo hygienického zázemí. Pro diváky s výjimečnými požadavky pak máme zřízen VIP sektor. Víme, že návštěva letního divadla musí publiku přinést i jiný než čistě divadelní zážitek a těší mě, že jim takové zážitky díky samotnému umístění naší letní scény do malebného prostředí Mahlerových sadů s možností navštívit žižkovskou věž či restaurace v okolí můžeme nabídnout,“ vyjmenovává producent, majitel Divadla Kalich Michal Kocourek.

herci Divadla Kalich a dalších spřízněných divadel se těší na diváky letní scény pod žižkovskou věží
herci Divadla Kalich a dalších spřízněných divadel se těší na diváky letní scény pod žižkovskou věží


„Mě hraní pod žižkovskou věží každý rok moc baví. Neberu to tolik jako práci, vnímám, že jsou prázdniny a já se jdu večer pozdravit s lidmi, jež ráda vidím. Chodím tam ráda také za pohodovou atmosférou, která na celé letní scéně panuje, i diváci mi vždy přijdou letně naladění, představení tam vycházejí moc dobře. A z hlediska své profese musím ocenit výbornou akustiku, která je na Prima Hvězdném létě opravdu výjimečná. Díky tomu hraní tady není dřina, při níž si odrovnáte hlasivky,“ říká Tereza Kostková, kterou můžete vidět v komedii Za dveřmi kanceláří. „Zaujala mě jinakostí, je to hra velmi originálně vystavěná, divák je její aktivní součástí v tom smyslu, že si sám musí celý příběh poskládat, my herci jsme jako jednotlivé puzzle. Musím říct, že si tuto komedii opravdu užíváme, je pro nás velmi hravá, střídám v ní role, převleky a připadám si trochu jako na škole, když jsme zkoušeli etudy...“

„Mně se líbí její povídková struktura,“ dodal Aleš Háma. „Divákům nabízíme šest příběhů opravdu velmi šikovně propletených. Postupně se odkrývají souvislosti a vše na konci vygraduje v dobře napsanou pointu. Hra mě tedy hned zaujala způsobem vyprávění a také druhem humoru, který mi přesně sedí. Je ironický, místy i hodně černý, ale ne hrubý nebo jednoduchý. Taky parta, která se na této inscenaci sešla, je výborná, vždycky se na kolegy moc těším. A odehrát během jednoho představení několik rolí je zajímavá zkušenost. Naštěstí mám mezi jednotlivými výstupy vždy trochu času porovnat si v hlavě, koho za chvíli zrovna půjdu hrát, samozřejmě mi v tom hodně pomáhají i kostýmy.
Myslím, že hraní divadla venku má ráda většina herců, je to příjemná změna oproti běžné sezóně. A pod žižkovskou věž chodím hrát obzvlášť rád, to místo pro mě má zvláštní genius loci. Je fajn zakončit kolikrát parný letní den představením právě tady. Už od metra (letos od tramvaje) se do těch prostor těším, vnímám je jako příjemnou oázu uprostřed města. Navíc je velmi vstřícná divákům. Baví mě tu po představení ještě nějaký čas zůstat třeba u skleničky vína a společně s diváky, kteří také hned neodejdou, v sobě nechat doznít ten hezký pocit.“


„Já se vám také přiznám, že tam hraju rád,“ směje se Václav Kopta. „S hraním na letních open air scénách mám deset let zkušeností a tu na Žižkově považuji za unikátní. Už spojením zajímavého místa s dominantou žižkovské věže s okolním parkem i přilehlou fajnovou restaurací. Navíc má zastřešené hlediště, takže se diváci nemusí bát klimatických problémů, což je komfortní i pro nás pro herce. Protože není nic horšího, než když do rozehraného děje zasáhnou přírodní živly a musíte diváky poslat domů. To pak herci mají pocit, že své publikum ošidili, i když za to pochopitelně nemůžeme. Něco takového naštěstí pod žižkovskou věží nehrozí. Další předností, kterou velmi oceňuji, je dokonalé ozvučení, díky němuž dění v bezprostředním okolí nekrade akustiku a diváci nejsou o nic ochuzeni. Tahle letní scéna má pro mě zkrátka osobitou atmosféru. Křest ohněm na ní pro nás bylo představení Butch Cassidy a Sundance Kid (western z Bohnic), komedie o dvou psychopatech, která má minimalistickou výpravu, vlastně jen dvě postele a jedny dveře. Když jsme s Pepou Poláškem a mojí ženou Simonou Vrbickou poprvé viděli naše dekorace stát na jevišti pod věží před těmi šesti stovkami sedaček v hledišti, přišly nám jak scéna pro loutkové divadlo a vážně jsme se obávali, jestli budeme schopni tady diváky přesvědčit a zbavit. A představte si, nakonec to byla jedna z našich nejvyvedenějších repríz.“

Radek Holub, Bára Hrzánová, Klára Cibulková
Radek Holub, Bára Hrzánová, Klára Cibulková


K inscenaci Za dveřmi kanceláří  Václav Kopta uvedl: „Pokud jde o komediální žánr, myslím, že se mi nedostal do rukou lepší text, než je právě tento. Je z něho znát, že jeho kanadský autor Norm Foster je zároveň zkušený herec, který moc dobře ví, co je pro dobrou komedii zapotřebí, a je si vědom všech funkčních postupů. Jednotlivé povídky, z nichž je inscenace složena, do sebe dokonale zapadnou a jsou vtipně vypointované. Ta hra je zkrátka skvěle sestavený hodinářský stroj a pro diváky dobře vyluštěná křížovka. A také velká legrace. Už od první čtené zkoušky jsem se těšil, až s ní půjdeme před diváky. Od začátku jsem ji považoval za odsouzenou k úspěchu.“

Petr Rychlý pozval diváky na skvělou „konverzační přestřelku“, francouzskou hru S pravdou ven (loňská premiéra). „S úžasným kolegou Lubošem Veselým jsme tam jen my dva, a i když hra svádí dohromady postavu nově zvoleného francouzského prezidenta a psychiatra, není to komedie o politice, je to hra o terapii a pátrání po příčině psychického problému. I pro mne to byla neobyčejná terapie, protože to režíroval můj syn Ondřej.“

Petr Rychlý, Jana Paulová, Pavel Zedníček
Petr Rychlý, Jana Paulová, Pavel Zedníček


Na letní scéně samozřejmě nemůže v programu chybět divácky velice vděčná komedie Bez předsudků, kterou Jana Paulová s Pavlem Zedníčkem dovedli již k 550 reprízám! „I přes 550 repríz dokážeme už i něco zapomenout…, s Pavlem jsme totiž nejstarším inventářem Divadla Kalich,“ směje se Jana Paulová. „Divadlo Kalich se nám stalo druhým domovem a tato hra byla jedna z prvních, kterou jsme zde nazkoušeli. Přitom to vzniklo jen jako taková provozní výplňovka, klubovka, netušili jsme, že to budeme hrát tolik let pro plné sály.“

Když jsme u těch čísel: víte, že inscenace s jedinečnou Bárou Hrzánovou Hrdý Budžes, která také nemůže v programu divadelního léta pod žižkovskou věží chybět, před časem oslavila devítistovku?

zpracoval + foto: Michal Novák