Z tiskových konferencí

Osobní strážce vstoupí na jeviště Hudebního divadla Karlín
vydáno: 2.11.2022
Hudební divadlo Karlín představilo obsazení dlouho čekávané novinky sezony 2022/23, muzikálu The Bodyguard (Osobní strážce), který vznikl podle stejnojmenného filmového hitu z roku 1992 s Kevinem Kostnerem a Whitney Houston v hlavních rolích. Muzikál, v němž autor libreta Alexander Dinelaris a scénárista Lawrence Kasdan dali, oproti filmu, více vyniknout hlavní ženské postavě Rachel Marron, měl premiéru v Adelphi Theatre v londýnském West Endu 5. prosince 2012. Dodnes jej, kromě West Endu, mohli vidět diváci mj. ve Spojeném království, Irsku, Monaku, Nizozemsku, Německu, Rakousku, Španělsku, Spojených státech Amerických, Kanadě, Číně, Jižní Korei, Japonsku a v neposlední řadě i na Slovensku v nedávné bratislavské premiéře.

na tiskovém setkání v Hudebním divadle Karlín
na tiskovém setkání v Hudebním divadle Karlín


Po něco více než deseti letech budou moci Bodyguarda zhlédnout diváci i v české premiéře na jaře roku 2023. Samozřejmě se mohou těšit jak na romantický příběh lásky mezi pěveckou hvězdou první velikosti a bývalým agentem tajné služby Frankem Farmerem, jejím osobním strážcem, tak na písně, které proslavily nejen film, ale především její interpretku Whitney Houston. Kromě písní z filmového soundtracku jako jsou třeba „I Will Always Love You“ (cover verze původní písně Dolly Parton), „I Have Nothing“ nebo „I’m Every Woman“, se můžeme těšit na další písně, které byly do divadelního muzikálu přidány. Za všechny například „One Moment In Time“, „I Wanna Dance With Somebody“, „Saving All My Love For You“ a spousta dalších.

Adam Novák, Antonín Procházka
Adam Novák, Antonín Procházka


„Je složité v této době říkat, že jsem plný optimismu, nebo alespoň, že jsem plný očekávání. Pozoruji totiž i na Broadwayi nebo West Endu, že producenti s tituly nějakým způsobem šetří, asi vyčkávají, jestli nepřijdou lepší časy. Nás momentálně nejvíce trápí ceny energií, přesto dělali jsme maximum, abychom mohli uvést tento titul, o kterém si myslíme, že je do této doby tím nejlepším. Divákům nabídneme i to nejlepší obsazení…,“ sdělil na úvod tiskové konference ředitel HDK Egon Kulhánek.

Muzikál bude v Hudebním divadle Karlín uveden v českém překladu a s českými písňovými texty Adama Nováka, v režii Antonína Procházky. Do inscenačního týmu se po krátké odmlce a práci na jiných projektech vrací mj. kostýmní výtvarnice Michaela Horáčková Hořejší nebo scénograf, architekt Martin Černý. Jistě příjemným osvěžením pro karlínského diváka budou i jména herců a hereček, která jsme dosud na prknech jednoho z nejkrásnějších a největších divadel v Praze neměli možnost potkat (nebo ne přímo v hlavních rolích), v čele s Evou Burešovou a Terezou Maškovou v alternaci hlavní představitelky muzikálu, resp. s představitelem osobního strážce Hynkem Čermákem.

Egon Kulhánek, Eva Burešová, Hynek Čermák
Egon Kulhánek, Eva Burešová, Hynek Čermák


„Je třeba zdůraznit, že divadelní podoba Osobního strážce není zrcadlové přenesení filmu,“ říká Adam Novák. „Navíc ten muzikál je velmi neobvyklý tím, že v celém obsazení zpívají jenom dvě postavy. Zpívá samozřejmě Rachel a její sestra Nicki. Bodyguard Frank jednou zazpívá na karaoke, aby dokázal, že zpívat neumí… Film je známý natolik, že tušíte všichni, o čem ten příběh je. Inscenaci jsem měl možnost vidět v Londýně, ve Vídni a dojem byl jednoznačný: divadelní verze je lepší než ta filmová. Uvidíte, že budete mít stejný názor…“

Režisér Antonín Procházka uvedl: „Máme před sebou další světový hit, který vznikl podle filmové předlohy. Na rozdíl od Slunce, seno, jahody, kde jsme museli vymyslet úplně všechno, jak to převést z jednoho žánru na divadelní pódium, tohle za nás vymysleli jiní. Máme tak méně práce, ale ne zase o tolik. A jenom se chci zeptat: Když je dobrý kus a skvělé obsazení, režie může být slabší, ne?“


Inspirace pro autorku kostýmů Michaelu Horáčkovou Hořejší byly celkem jasné: „Mám ráda estetiku světů hvězd, kterou bych chtěla přenést na jeviště. Všechno se leskne a třpytí, je to zlaté, hodně barevné, neobyčejné. Rozhodně jsme nechtěla stylizovat hlavní postavu jako holku od vedle, je to skutečná hvězda, královna, ke které by se jistě chtěl každý přiblížit. Kostýmní stránka muzikálu by mohla být vnímána jako přehlídka toho nejlepšího, co móda posledního desetiletí dokáže nabídnout.“

„Písničky Whitney Houston jsou moje mladí, moje dospívání, proto se velice těším, že na ně budeme tančit nejen někde v klubu, ale také na jevišti. Jelikož muzikál vznikl v roce 2012, nebudou to čisté devadesátky, bude to něčím dochucené. Bude to pecka, bude to show!,“ těší se choreografka Ivana Hannichová.

Hynek Čermák odmítá, že by se mu praxe bodyguarda, kterou svého času skutečně vykonával, nějak pro tuto roli hodila. „Vzhledem k tomu, že divadlo někdo režíruje, to nebudu potřebovat. Samozřejmě základní věci tam budeme muset dát, pokusím se je zahrát, protože na ty opravdové grify jsem v podstatě už starej chlápek. Očekávám od tohoto žánru, ačkoli scénář možná tak na první pohled nepůsobí, hodně humoru. I vzhledem k tomu, kdo to režíruje. Je to pro mě výzva žánrová a věřte nevěřte nabídka na roli Franka Farmera přišla v době, kdy jsem zamýšlel herectví trochu utlumit. Možná s touto rolí přichází restart, který potřebuju. Očekává se tady ode mě činoherní role v muzikálu, já se o to pokusím. Zatím jsem pouze šokovanej, co všechno se, na rozdíl od Dejvického divadla, do Hudebního divadla Karlín vejde. Když vidím ty vlaky, úplně mě mrazí, že se na tom jevišti ztratím. Budu se hodně snažit, abych byl vidět a slyšet…“

osobní strážce Frank Farmer (Hynek Čermák) a představitelky Rachel Marron (Eva Burešová a Tereza Mašková)
osobní strážce Frank Farmer (Hynek Čermák) a představitelky Rachel Marron (Eva Burešová a Tereza Mašková)


Druhou zpívanou roli (Nicki) si zahrají Dasha v alternaci s Natálií Hatalovou, finalistkou zpěvácké soutěže Slovensko hledá Superstar z roku 2007 a herečkou, která po absolvování brněnské JAMU patří ke stálicím bratislavské muzikálové scény. Dále uvidíte Denny Ratajského nebo Oskara Hese, Pavla Nečase nebo Davida Suchařípu, Filipa Kaňkovského nebo Jana Sklenáře, Richarda Genzera a v dětské roli Tobiáše Freju nebo Jana Moulise.

Již nyní probíhají korepetice a dílčí zkoušky, hlavní však pro nazkoušení celého muzikálu, včetně vyrobení a dodání kulis, kostýmů či paruk bude leden příštího roku. Muzikál bude doveden k téměř finálnímu stavu právě již na konci ledna, aby pak následovala, jak je v procesu přípravy nových inscenací v HDK obvyklé, pauza. K uležení. A pak už se vše připraví na slavnostní premiéru, která je v Hudebním divadle Karlín plánována na čtvrtek 23. března 2023.

zpracoval + foto: Michal Novák