Rozhovor

Jakub Tichý: Během volna upravujeme sál
vydáno: 15.4.2020
Ředitel čtyřnásobného držitele titulu Divadlo roku Komorní scény Aréna Jakub Tichý se obává o budoucnost tohoto divadla. „Je jasné, že dopad na finanční hospodaření bude drastický. Uvidíme, jak se k tomu všemu postaví Ministerstvo kultury,“ říká. Podobě jako většina divadel, tak i Komorní scéna Aréna zatím divákům alespoň otevírá archiv se svými nejslavnějšími inscenacemi.

…ptal se Jiří Landa…

Co všechno nyní musíte řešit?
Nyní už, stejně jako většina zaměstnanců z administrativy, začínám chodit standardně do práce, ale několik týdnů jsme pracovali hlavně doma. V první dny bylo nutné vyřešit pracovně-právní otázky spojené s tím, že divadlo nemůže hrát a většina lidí musí zůstat doma, protože pro ně nemáme práci. Museli jsme nastavit mechanismus vracení vstupného a vyřešit další provozní záležitosti, které nutně plynou z toho, že se divadlo ze dne na den zavře. Na to pak navazují dlouhodobější problémy. Co uděláme s nedohraným předplatným na tuto sezónu? Jak se nastalé události promítnou do dramaturgického plánu a do další sezony? A velká neznámá: jak se to všechno projeví ve finančním hospodaření divadla? Je jasné, že dopad bude drastický. Nečekaný časový prostor ale využíváme i pro úpravu sálu divadla. Je to také příležitost dát do pořádku řadu věcí, na které obvykle v běžném provozu nezbyde čas.

Jak se tedy současná situace promítne do aktuální a chystané sezóny?
Smiřujeme se s faktem, že sezona takřka s jistotou skončila. Omezení provozu nás zastihla na začátku generálkového týdne. Máme tedy téměř hotovou inscenaci Zločin a trest v režii Andrého Hübnera-Ochodla. Touto dobou už měl Ivan Krejčí dávno zkoušet Beckettův Konec hry a souběžně jsme chtěli zkoušet nový text Tomáše Vůjtka. Ani k jednomu zatím nedošlo. Zkoušky snad obnovíme v květnu. Zatím doufáme, že Zločin a trestKonec hry nasadíme hned na začátku příští sezóny. Projekt Tomáše Vůjtka je zatím u ledu a uvidíme, jak se situace vyvine dále.

Uvažovali jste o možnosti začít novou divadelní sezónu dříve?
Je to jedna z možností. Předpokládám, že během prázdnin budeme přinejmenším zkoušet. Pokud to okolností umožní, rádi bychom samozřejmě hráli co nejdříve.

Jakým způsobem nyní komunikujete se svými diváky?
Jako většina jiných divadel hodně pracujeme se sociálními sítěmi, vymýšlíme různé výzvy a podobně. Pracujeme také s archivem. Každý týden nyní streamujeme některou ze starších úspěšných inscenací.

Jste dohodnuti na nějakých konkrétních krocích s vaším zřizovatelem po skončení nouzového stavu?
Protože stále nemáme žádný konkrétní časový horizont, ve kterém by mohlo dojít k návratu k obvyklému provozu, je těžké plánovat konkrétní kroky; spíše se můžeme připravovat na různé varianty. Město Ostrava plánuje poměrně razantní úsporná opatření, které se dotknou i všech kulturních institucí. Patrně přijdeme o významnou část příspěvku od zřizovatele. V kombinaci s propadem příjmů z prodeje vstupného nás to dostane do velmi obtížné situace. Uvidíme, jak se k tomu postaví Ministerstvo kultury. V každém případě jsou tyto dny chudé na dobré zprávy.
.