Rozhovor

Michal Hrubý: Petr Zelenka píše hru Beckham pro Karla Rodena
vydáno: 13.4.2020
Také soukromé divadlo Studio DVA muselo zavřít své brány a nyní se svými diváky komunikuje především online vysláním talkshow JSME S VÁMI. Producent Michal Hrubý prozradil nejen to, jak se současná situace zřejmě promítne v dalším fungování divadla, ale poodhalil, na co se diváci mohou těšit v další sezoně. Například na nové nastudování komedie Vše o mužích nebo na novinku dramatika a režiséra Petra Zelenky!

…ptal se Jiří Landa…

V jaké chvíli zasáhl zákaz veřejných akcí vaše divadlo?
Poslední představení se u nás odehrálo 9. března. Hned na následující den byla připravena na večer veřejná generálka hry Petera Quiltera Duety… Česká premiéra je naplánována na 15. června na Letní scénu Vyšehrad. V komedii o věčném hledání štěstí mezi muži a ženami se v režii Jakuba Nvoty představí Filip Blažek a Monika Absolonová.

Budete muset některou z chystaných premiér zrušit, nebo pouze posouváte data jejich premiér?
V prvních týdnech zkoušení jsme museli přerušit práci na novince pro naši Malou scénu. Karolína Koubová pro nás napsala hru Ne za každou cenu. Nyní probíhá samostudium textů a řešíme, kdy představení uvedeme. Premiéru naplánovanou na 29. dubna určitě uskutečnit nebudeme moci. Jaký bude její další osud, aktuálně řešíme.

Ohrozí současný stav premiéru chystané inscenace Revizor?
Na přípravě Revizora Eva Holubová a její tým pracují pilně již několik měsíců. Máme návrh scény, připravují se kostýmy. Po Velikonocích měla proběhnout první čtená zkouška, která se musela posunout. Herci budou za zvýšených hygienických opatření zkoušet prozatím v menších skupinách. A pevně věříme, že brzy bude moci začít vše fungovat, jak má, abychom Revizora uvedli v plánovaných letních termínech.

Čím vás přesvědčila Eva Holubová, že jste jí coby režisérce debutantce svěřili nastudování této klasiky?
S textem mě oslovila přímo Eva Holubová. Divadlem si plním své sny, tak jsem se rozhodl, že jej splním i Evě. To nadšení, s jakým o textu a práci na něm mluví, je fascinující. Navíc klasické tituly už v repertoáru máme (Poprask na laguně, Brouk v hlavě, pozn. redakce) a diváci je mají rádi. Na tuto spolupráci a na výsledek se těším. Eva se obklopila skvělým tvůrčím týmem. Herecké obsazení je též vynikající: Zuzana Kronerová, Bob Klepl, Kryštof Hádek, Petr Pěknic, Sabina Remundová, Iva Pazderková a mnoho dalších.

Vámi zmíněná inscenace Ne za každou cenu se pro divadlo Studio DVA vyznačuje vesměs novým okruhem spolupracovníků. Jak došlo k této spolupráci?
Zase za tím hledejme ženu. A to Gábinu Míčovou, se kterou se známe z našeho společného působení v Divadle Komedie. Před lety jsem ji pak oslovil ke spolupráci na hře Ženy přežijí. A po celou tu dobu, co se potkáváme, si slibujeme, že spolu něco vymyslíme. A Gábina s Karolínou Koubovou po čase přinesly text napsaný přímo pro naši Malou scénu. Obsazení jsme připravovali společně a zdaleka nejde pouze o nové spolupracovníky. Martin Pechlát už u nás účinkuje v Zelenkově Věře a Jirka Hána v Madame Rubinstein a Ivan Lupták pak ve Starcích na chmeluOscarovi pro Emily. Nováčkem je u nás autorka Karolína Koubová, herečka Lucie Trmíková a režisér Braňo Holiček. A na co se těšit? Na skvělé herecké výkony, a hlavně na to, že diváky vezmeme do hereckého zákulisí. Hra se odehrává těsně před plánovanou divadelní premiérou.

Zasáhne tato situace nějak výrazně do chystané sezóny?
Jsme divadlo, které je stoprocentně závislé na vstupném. Od začátku opatření jsme museli (počítáno do konce dubna, pozn. redakce) přesunout na podzim či zrušit zhruba sto představení, a to nemluvíme o zájezdové činnosti. Nová sezona tak vzhledem k přesunům představní bude poznamenána nižšími příjmy a výnosy, které bychom mohli jinak investovat do rozvoje divadla a premiér. Jak hodně situace zasáhne do nové sezony, nyní však ještě nemůžeme říci. Vše bude záležet na tom, jak rychle se divadla otevřou a hlavně, jak brzy se lidé naučí chodit zpět do divadel. Pevně věříme, že nás v tom naši diváci nenechají.

Máte připravené strategie, co se týče letní scény?
Léto je pro nás silná sezona, takže pokud bychom nemohli hrát ani na našich Letních scénách Vyšehrad a Letní scéně Tvrz Divice, bude to pro nás citelný zásah. Jsme proto připraveni hrát i za zvýšených hygienických opatření, která bychom museli dodržet. Věříme, že se nějaká možnost nabídnout divadelní představení v létě najde.

Můžete divákům prozradit, nebo aspoň naznačit, na jaké z nových titulů se mohou těšit? Pozitivních zpráv je totiž nyní velmi zapotřebí…
Těším se na zmiňované Duety, které se po letním hraní přesunou do divadla, na Revizora, nebo na nové nastudování komedie Miro Gavrana Vše o mužích, kterou jsme léta s úspěchem uváděli. Velká očekávání mám i od hry Beckham. Píše ji pro nás Petr Zelenka, který se ujme také režie. V hlavní roli se představí Karel Roden. Beckham bude napínavá komedie vycházející ze skutečných událostí. Zavede nás do světa britského bulváru a celebrit. Kromě Karla Rodena se diváci mohou těšit na Zuzanu Mauréry, Kryštofa Hádka, Boba Klepla a řadu dalších.

Jednáte s městem o možné finanční pomoci? Jak jsou tato jednání daleko?
Jsme divadlo, které nepobírá žádné dotace ani granty. Vždy jsme si museli poradit sami. Nicméně toto není standardní situace a podpora v této nelehké době ze strany státu i soukromému sektoru je velmi potřebná. Navzdory uzavření udržujeme chod divadla a je pro nás podstatné zachovat stabilitu týmu našich spolupracovníků tak, abychom ihned po pominutí opatření mohli otevřít. Velmi si ceníme loajality našich diváků, kterou nám prokazují nejen solidaritou na sociálních sítích, ale i tím, že trpělivě čekají na náhradní představení za ta neodehraná a nechtějí vracet vstupenky. Těší nás i zájem o naše online vyslání talkshow JSME S VÁMI, kterou připravujeme již od 12. března. Vysíláme zdarma, ale diváci jako důkaz podpory využívají možnosti zakoupit si Dobrovolnou vstupenku. Za to jim patří velký díky. Kdokoli po otevření pokladen přijde s touto dobrovolnou vstupenkou, bude mu její hodnota odečtena z nového nákupu.
.