Rozhovor

Michal Zetel: Na léto chystáme open air představení
vydáno: 20.4.2020
Slovácké divadlo Uherské Hradiště se již léta těší nejen velkému zájmu svých diváků, ale i odborné veřejnosti. Také právě odcházející ředitel Michal Zetel musí čelit řešení nejrůznějších úkolů, které s sebou přinesla koronavirová pandemie…

…ptal se Jiří Landa…

Tuším, že jste si ani v těch nejdivočejších snech nepředstavil, že se budete loučit se Slováckým divadlem v takovéto situaci…
To tedy opravdu ne...

Co nyní musíte nejnutněji řešit?
Momentálně si připadám jako pokažená navigace v autě. Přepočítávám. Číháme na nejnovější zprávy o vývoji situace a měníme podle nich plány na několik let dopředu. Řešíme i přípravu na nadcházející opětovný nástup zaměstnanců do divadla tak, aby byly zajištěny dostatečné hygienické podmínky. Nucenou odstávku také využíváme k údržbě budovy a technologií, na které není normálně čas.

Začali jste už, samozřejmě v provizorních podmínkách, zkoušet nějaké inscenace?
Ještě ne, ale do konce června bychom chtěli mít uzavřeny dvě dosud rozeskoušené inscenace Deskový statekProkletí nefritového škorpiona, ať již s publikem, nebo pouze v prázdném sále.

Přijdou diváci o nějakou z naplánovaných premiér?
Diváci přijdou zatím pouze o plánovanou inscenaci Břetislava Rychlíka Hraj komedii, dva výše zmíněné tituly doděláme za každou cenu. Náhradní termíny máme, ale stejně jako všechno ostatní se můžou ještě mnohokrát změnit, takže je zatím nebudeme zveřejňovat.

Jak zásadně situace ovlivní příští sezónu?
Pokud se situace zásadně nezmění, dojde jistě ke snížení počtu titulů a stejně jako řada ostatních divadel budeme jistě šetřit.

Budete hledat možnosti zahrát některé inscenace jako open air během léta?
Ano, budeme. Už na tom pracujeme. Ostatně máme s tím dlouholeté zkušenosti.

Začali jste se streamováním starších inscenací. Jaké záznamy budou následovat po Lišce Bystroušce?
Dalším kusem bude legendární inscenace Jakuba Macečka Villon F. (Na krk oprátku ti věší), následovat bude Autista. U dalších titulů momentálně ověřujeme autorská práva.

Jak se k současné situaci staví váš zřizovatel?
Vzhledem k tomu, že patříme k divadlům, kterým se dlouhodobě daří čerpat prostředky z Programu na podporu profesionálních divadel, měli bychom být zařazení v první vlně kompenzací ze strany Ministerstva kultury ČR. Co se týče zřizovatele, zatím sčítáme ztáty a zranění, ale vzhledem k tomu, že nás i v současné obtížné době podpořil velice významnou investiční dotací na nákup světelného pultu, věřím, že nás nenechá na holičkách jako ostatně dosud nikdy.

Na co se diváci mohou těšit na podzim?
Na Slovácké divadlo tak, jak jsme ho znali. Soubor je stále zakleknutý ve startovních blocích a připraven kdykoli ke startu. A jen tak mimochodem, na podzim nastudujeme rockovou operu Jesus Christ Superstar
.