Rozhovor

Stanislav Moša: Naše práce se nesmí zastavit
vydáno: 5.4.2020
Ani v Městském divadle Brno se během koronavirové pandemie práce úplně nezastavily. Diváci i herci si sice na společná setkávání budou muset ještě nějakou tu dobu počkat, nicméně ředitel Stanislav Moša zůstává optimistou. „Stále je ještě možné, že do konce sezóny zahájíme plný provoz,“ říká.

…ptal se Jiří Landa…

Jak momentálně vypadají vaše pracovní dny?
Situace je zcela mimořádná, ale problémy, které převážně řeším, se příliš neliší od běžného provozu. Samozřejmě, že nikdo netuší, jak se bude nadále vše vyvíjet, ale naše práce se nesmí zastavit! Neustále je totiž možné, že zahájíme plný provoz, a to včetně realizace představení, do konce této sezóny. Jsou to ještě tři měsíce… Pakliže se uvolní podmínky natolik, že budeme moci zkoušet, bude následovat plnění těchto priorit: Zaprvé: Dovést muzikál Grand Hotel k premiéře. Zadruhé: Dovést historické drama Antonius a Kleopatra k premiéře. Zatřetí: Zahájit zkoušky na muzikálovou pohádku O statečném kováři … a být tak maximálně připraveni na otevření divadla pro diváky. Výroba průběžně pokračuje ve své náplni práce, podobně jako řada dalších kolegů v komerčním a ekonomickém oddělení, v údržbě, technice atd. Přesto však mohou přijít různé „zatáčky“, na které budeme muset operativně reagovat… Musíme být stoprocentně připraveni na kompletní obnovení provozu v okamžiku, kdy k tomu dojde.

Promítne se současné situace nějak zásadně do aktuální a chystané sezóny, co se týče chystaných premiér?
Na vedení jsme si zakázali používat slovo „jestli“. Máme sice různé scénáře, ale konkrétní opatření budeme realizovat až tehdy, kdy bude jasná perspektiva. Už nyní jsem však rozhodl o odložení premiéry muzikálu Robina Schenka, Petra Štěpána a Miroslava Ondry Devět křížů do sezóny 2021/2022. Našim předplatitelům budeme ztrátu tohoto titulu kompenzovat.

Uvažovali jste o možnosti začít novou divadelní sezónu už o letních prázdninách či případně na léto přesunout některé náhradní představení?
Vzhledem k tomu, že v létě pravidelně hrajeme na Biskupském dvoře až do druhé poloviny července, a ani letos tomu nemá být jinak, uvidíme... nelze předjímat. Všechno je možné.

Jakým způsobem nyní komunikujete se svými diváky a co pro ně chystáte?
Pravidelně je informujeme přes naše internetové stránky a v našem měsíčníku Dokořán. Už třetí týden mají všichni zájemci možnost podívat se na MdB TV – YouTube na naše archivní inscenace.

Jste dohodnuti na nějakých konkrétních krocích s vaším zřizovatelem po skončení nouzového stavu?
Jsme v neustálém spojení. Hned druhý den po vyhlášení nouzového stavu se s námi vedení města sešlo. V současné situaci vyčíslujeme ztráty a definujeme úspory. Jsem rád, že ministr kultury ČR nadále a opakovaně konstatuje, že připravuje program záchrany kultury v ČR. Ten počítá s tím, že se bude stát podílet na refundaci ztrát společně s regiony v poměru 70 % ku 30 %, případně 75 % ku 25 %. Ministerstvo financí tuto podporu podmiňuje právě tím, že zřizovatelé v obcích nenechají své kulturní instituce „na holičkách“. Vidím to jako jedinou možnou cestu k tomu, aby se podařilo všechny ztráty napravit…
.