Zprávy

1 2  > 
5.10.2019
Provokativní komediální drama v Mahenově divadle
Doug Wright, jeden z předních současných amerických dramatiků, debutoval hrou Pera markýze de Sade (orig. Quills) v roce 1995. V roce 2000 vyšla stejnojmenná filmová adaptace v režii Philipa Kaufmana s Geoffrey Rushem v titulní roli. Na česká jeviště se tak hra dostává téměř po čtvrt století od svého vzniku, ale palčivost témat, o nichž promlouvá, nemizí. Autor sám se přijede podívat do Brna na českou premiéru své hry.
číst celý článek
28.9.2019
Tereza Groszmannová jako Mirandolína
Mirandolína - jedna z vrcholných komedií Carla Goldoniho (1707–1793), stojící v českém divadle neprávem ve stínu Poprasku na laguně nebo Sluhy dvou pánů, rozžívá jednotlivé typy commedie dell’arte do propracovaných charakterů, což je úsilí, které o století dříve započal Molière. Ryze hereckou komedii, jejímuž kouzlu propadl svého času dokonce K. S. Stanislavskij, nazkoušel v brněnském divadle Reduta režisér Peter Gábor.
číst celý článek
12.6.2019
Vynálezci a vynálezy na Malé scéně Mahenova divadla
Národní divadlo Brno připravilo interaktivní inscenaci pro děti od 7 let. Bude vyprávět o velké síle a nezdolnosti, o odvaze jít si za svým cílem, navzdory posměchu lidí, kteří se pro jistotu drží při zemi. Autorem inscenace je Zdeněk Král, režie se ujala Hana Mikolášková.
číst celý článek
17.5.2019
Člověk v provizoriu
V dramatu Před východem slunce (Von Sonnenaufgang) ukazuje Gerhart Hauptmann (1862) společnost, jejíž rychle dosažená prosperita jde ruku v ruce se zatvrzením srdce. Rakouský dramatik Ewald Palmetshofer (1978) aktualizuje Hauptmannovo rané dílo tím, že ho vyňal z jeho časového a lokálního ukotvení, osvobodil jej z vězení historického kontextu a zpřístupnil pro současnost. Inscenaci přebásněného klasického německého sociálního dramatu uvede Národní divadlo Brno na scéně divadla Reduta.
číst celý článek
5.4.2019
J. A. Pitínský přivádí na jeviště slavný román geniálního francouzského spisovatele Marcela Prousta
Národní divadlo Brno uvede adaptaci slavného nedokončeného románu geniálního francouzského spisovatele a hypochondra Marcela Prousta, opřená o britskou dramatizaci z roku 2000. Hledání ztraceného času – to je 7 svazků poeticky přesných záznamů, 4215 marných a nekonečně krásných pokusů o zachycení uplývajícího času, více než 300 různých postav, které nás dodnes oslovují a vzru­šují. Kniha o čase, při jejímž čtení na čas zapomenete. Dílo, které se nedá převést na jeviště. Anebo…? V Mahenově divadle se o to v Česku vůbec poprvé pokusí režisér J. A. Pitínský. Opře se přitom nejen o Proustův román, ale také o jeho okouzlující adaptaci, kterou pro londýnské Royal National Thea­tre v roce 2000 vytvořili dramatik a nositel Nobelovy ceny za literatu­ru Harold Pinter a režisérka Di Trevis.
číst celý článek
15.3.2019
Polozapomenuté osudy muže, jehož život bolel
Národní divadlo Brno na scéně divadla Reduta přiblíží polozapomenuté osudy Rudolfa Těsnohlídka. Kdo by neznal Lišku Bystroušku! Půvabná vyprávění o nezbedných příhodách chytré lišky. Ale co víme o je­jím autorovi? Málokdo tuší, že jeho životní příběh je plný tajemství a osobních tragédií. Spisovatele Rudolfa Těsnohlídka ztvární Dušan Hřebíček.
číst celý článek
7.3.2019
NdB v sezoně 2019/20
Mahenova činohra - dva domy, jeden soubor! Třebaže soubor činohry NdB vede Milan Šotek již od ledna tohoto roku, jeho dramaturgie se naplno projeví až s příští sezonou. Spolu se svým týmem přichystal deset (pestrých) premiér, kterými pojmenoval své (pestré) záměry s Mahenovou činohrou. Ta by v povědomí diváků neměla splývat jen s tím, co se odehrává v Mahenově divadle, ale má se stát důvěryhodnou značkou, kterou lze vyhledat i v divadle Reduta a obráceně. Mahenova činohra – to je jeden soubor působící na dvou scénách. K jejich scelení přispěje i jednotný vizuál.
číst celý článek
9.2.2019
Komedie k zbláznění!
Národní divadlo Brno uvede „komedii k zbláznění!“, jednoho z nejznámějších a nejuváděnějších australských dramatiků současnosti. Hra Louise Nowry Noc bláznů se na jevišti Mahenova divadla představí v novém překladu, a to Šimona Dominika, který je zároveň jeho režisérem. Ve hře jsou použity citace z libreta opery Cosi fan tutte v překladu Jaromíra Nohavici.
číst celý článek
15.1.2019
Divoké historky na horizontu událostí
Zemský ráj to na dohled? - vesmírná groteska, jevištní báseň o konci světa nebo futurologický kongres? Tři zastavení na horizontu budoucnosti. V brněnské Redutě nás čekají nás blízká setkání vzdálených nadějí nebo život v paralelních světech našich černých děr?
číst celý článek
7.12.2018
Zbojnická legenda ožije v Mahenově divadle
Činohra Národního divadla Brno uvádí dramatický přepis příběhu vzdoru a vášně, o strastné cestě za spravedlností, svobodou a láskou. Legendární slovenský zbojník není v podání Jiřího Mahena hrdinou s nadpřirozenými schopnostmi, nýbrž mladým anarchistou bojujícím za spravedlnost, toužícím po lásce a po svobodě, ale také člověkem chybujícím, který se nakonec zpronevěří svým zásadám...
číst celý článek
5.11.2018
Proměny času, potřetí...
Na scénu brněnského divadla Reduta se po divácky oblíbených projektech Černá labuť a Kmeny opětovně vrací autor a režisér Braňo Holiček, aby zde završil volnou inscenační trilogii věnovanou lidské společnosti v proměnách času.
číst celý článek
13.10.2018
Adaptace legendárního filmu „Děti ráje“ v Mahenově divadle
Novou sezónu činohra NdB otevírá inscenací, která se dotýká samé podstaty herecké profese, vypráví o opojné slávě i morální bídě divadelního života, o její exkluzivitě i špíně. Romantický příběh z pera snad nejpopulárnějšího francouzského básníka Jacquese Préverta natočil během druhé světové války představitel zlaté éry francouzského filmu Marcel Carné. Na první pohled se může zdát, že přetavit tento film do divadelního tvaru je velká troufalost...
číst celý článek
12.4.2018
Brilantní francouzská komedie na prknech Mahenova divadla
Dobrých komedií není nikdy dost, a proto do Mahenova divadla přichází „novodobý Molière“ Sébastien Thiérry a ptá se: Kdo je pan Schmitt? Jenže odpověď na tuto otázku není vůbec jednoduchá! Pátrání po ní však zaručeně vzbudí salvy smíchu a nakonec snad i malé zamyšlení nad absurditou života.
číst celý článek
3.2.2018
Cirkus bude v Brně
Svět ožívajících snů, ve kterém se divákům odedávna tají dech... Neobyčejný prostor, který již od února poskytne útočiště souboru činohry, a bude několik následujících měsíců hostit řadu neobyčejných divadelních produkcí různých druhů a žánrů. Cirkusové šapitó v parku Lužánky! Nová a jedinečná scéna Národního divadla Brno.
číst celý článek
5.9.2017
Martin Františák o sezoně 2017/18 v NdB
Umělecký šéf činohry Národního divadla Brno Martin Františák představil plán sezony 2017/18. Devět celovečerních premiér, dramatická soutěž, alternativní hrací prostor, velkorysý off-programový projekt České snění. Nová sezona činohry NdB ve znamení startu oslav roku české státnosti, výrazové pestrosti a aktuálních přesahů. Atraktivní jevištní adaptace klasických textů literatury světové i domácí, v kontrastu žhavé divadelní progrese. Světové premiéry her, stvořených na přímou objednávku činohry NdB i čerstvé dramaturgické objevy z oblasti cizojazyčné. Dramaturgie divadla nezapomíná ani na ožehavá témata, bude totiž reagovat i na „požár terorismu“.
číst celý článek
8.6.2017
„Cover verze“ Bulisovy tvorby a života
V Redutě 9. června 2017 spouští činohra Národního divadla Brno druhý díl projektu Spílání Brnu. Tentokrát prostřednictvím nesmrtelných písní, „nevhodných vzpomínek“ a obrazů ze života hudebního skladatele Jiřího Bulise v dopisech.
číst celý článek
29.3.2017
V brněnském Mahenově divadle ožije vesnice Želary
31. března 2017 uvede činohra Národního divadla Brno výpravnou inscenaci Želary (Srdce mé) na motivy povídek brněnské autorky Květy Legátové. Autorem dramatizace a jejím režisérem je Dodo Gombár. V hlavních rolích se diváci mohou těšit na Magdalénu Tkačíkovou a Petra Halberstadta.
číst celý článek
19.12.2016
Na dotek blízko bolesti i kráse
Na samý závěr kalendářního roku, coby exkluzivní vánoční dárek, připravila činohra Národního divadla Brno inscenaci, kterou opětovně potvrzuje svojí dramaturgickou razanci a odvahu. Ke scénické adaptaci zvolenou látkou se protentokrát stal monumentální projekt Karla Schulze a zároveň jedno z klíčových děl domácí historické prózy, nedokončená románová trilogie Kámen a bolest.
číst celý článek
23.4.2016
Činohra NdB otvírá studánky režiséra Alfréda Radoka i českých dějin 20. století
V činohře Národního divadla Brno přivítají jaro stylově – unikátním činoherně-hudebně-tanečním projektem s názvem Otvírání studánek Alfréda Radoka. Původní hra Martina Sládečka v režii básníka jeviště J. A. Pitínského uctí nejen čtyřicáté výročí úmrtí jednoho z nejslavnějších českých režisérů Alfréda Radoka, ale vzpomene i brněnské premiéry slavné Martinů kantáty Otvírání studánek, od níž letos uplyne šedesát let.
číst celý článek
9.4.2016
Staňte se tváří Národního divadla Brno
Po dvou úspěšných sezonách, kdy Národní divadlo Brno zaplavilo ulice města tvářemi svých zaměstnanců, se divadlo rozhodlo obrátit pozornost ke svým návštěvníkům. Ti, kteří mají zájem spojit své tváře s jednou z 16 nových inscenací nadcházející sezony, mají šanci se do kampaně zapojit díky castingu, jenž se uskuteční ve čtvrtek 28. dubna 2016 ve foyer divadla Reduta, a to od 14.00 do 20.00.
číst celý článek
1.4.2016
Národní divadlo Brno uvede současnou německou hru
Národní divadlo Brno rozšíří svůj repertoár o činoherní inscenaci Kdyby, tak, a co pak v režii Thomase Zielinského. Autorem hry z roku 2011 je uznávaný a německý dramatik Roland Schimmelpfennig, v současné době nejuváděnější německý dramatik. Hru s tímto podivným názvem napsal na zakázku divadla Schauspiel Frankfurt.
číst celý článek
24.2.2016
V Mahenově divadle zazáří Petrolejové lampy
Velká část letošní sezony je v činohře Národního divadla Brno zasvěcena divadelním oslavám původně nedramatických děl. Nejinak tomu bude i v další únorové premiéře dne 26. 2. 2016, kdy na jeviště Mahenova divadla slavnostně vejde divadelní adaptace legendárního románu Jaroslava Havlíčka Petrolejové lampy.
číst celý článek
23.11.2015
Saturnin vezme nudu útokem - třeba koblihami!
V pátek 27. listopadu 2015 geniální sluha Saturnin poprvé ovládne také jeviště brněnského Mahenova divadla. V rytmu živě hraného swingu přinese chytrou zábavu pro celou rodinu a okouzlí svou fantazií. Půvabné příhody nesmělého pána a jeho velmi smělého sluhy, situované do noblesní prvorepublikové atmosféry, budou k vidění v dramatizaci Martina Vačkáře a Ondřeje Havelky a v režii slovenského tvůrce Jakuba Nvoty. V titulní roli se představí Martin Siničák.
číst celý článek
Z tiskových zpráv a další aktuality
5.10.2019
Doug Wright, jeden z předních současných amerických dramatiků, debutoval hrou Pera markýze de Sade (orig. Quills) v roce 1995. V roce 2000 vyšla stejnojmenná filmová adaptace v režii Philipa Kaufmana s Geoffrey Rushem v titulní roli. Na česká jeviště se tak hra dostává téměř po čtvrt století od svého vzniku, ale palčivost témat, o nichž promlouvá, nemizí. Autor sám se přijede podívat do Brna na českou premiéru své hry.
28.9.2019
Mirandolína - jedna z vrcholných komedií Carla Goldoniho (1707–1793), stojící v českém divadle neprávem ve stínu Poprasku na laguně nebo Sluhy dvou pánů, rozžívá jednotlivé typy commedie dell’arte do propracovaných charakterů, což je úsilí, které o století dříve započal Molière. Ryze hereckou komedii, jejímuž kouzlu propadl svého času dokonce K. S. Stanislavskij, nazkoušel v brněnském divadle Reduta režisér Peter Gábor.
12.6.2019
Národní divadlo Brno připravilo interaktivní inscenaci pro děti od 7 let. Bude vyprávět o velké síle a nezdolnosti, o odvaze jít si za svým cílem, navzdory posměchu lidí, kteří se pro jistotu drží při zemi. Autorem inscenace je Zdeněk Král, režie se ujala Hana Mikolášková.
17.5.2019
V dramatu Před východem slunce (Von Sonnenaufgang) ukazuje Gerhart Hauptmann (1862) společnost, jejíž rychle dosažená prosperita jde ruku v ruce se zatvrzením srdce. Rakouský dramatik Ewald Palmetshofer (1978) aktualizuje Hauptmannovo rané dílo tím, že ho vyňal z jeho časového a lokálního ukotvení, osvobodil jej z vězení historického kontextu a zpřístupnil pro současnost. Inscenaci přebásněného klasického německého sociálního dramatu uvede Národní divadlo Brno na scéně divadla Reduta.
5.4.2019
Národní divadlo Brno uvede adaptaci slavného nedokončeného románu geniálního francouzského spisovatele a hypochondra Marcela Prousta, opřená o britskou dramatizaci z roku 2000. Hledání ztraceného času – to je 7 svazků poeticky přesných záznamů, 4215 marných a nekonečně krásných pokusů o zachycení uplývajícího času, více než 300 různých postav, které nás dodnes oslovují a vzru­šují. Kniha o čase, při jejímž čtení na čas zapomenete. Dílo, které se nedá převést na jeviště. Anebo…? V Mahenově divadle se o to v Česku vůbec poprvé pokusí režisér J. A. Pitínský. Opře se přitom nejen o Proustův román, ale také o jeho okouzlující adaptaci, kterou pro londýnské Royal National Thea­tre v roce 2000 vytvořili dramatik a nositel Nobelovy ceny za literatu­ru Harold Pinter a režisérka Di Trevis.
15.3.2019
Národní divadlo Brno na scéně divadla Reduta přiblíží polozapomenuté osudy Rudolfa Těsnohlídka. Kdo by neznal Lišku Bystroušku! Půvabná vyprávění o nezbedných příhodách chytré lišky. Ale co víme o je­jím autorovi? Málokdo tuší, že jeho životní příběh je plný tajemství a osobních tragédií. Spisovatele Rudolfa Těsnohlídka ztvární Dušan Hřebíček.
7.3.2019
Mahenova činohra - dva domy, jeden soubor! Třebaže soubor činohry NdB vede Milan Šotek již od ledna tohoto roku, jeho dramaturgie se naplno projeví až s příští sezonou. Spolu se svým týmem přichystal deset (pestrých) premiér, kterými pojmenoval své (pestré) záměry s Mahenovou činohrou. Ta by v povědomí diváků neměla splývat jen s tím, co se odehrává v Mahenově divadle, ale má se stát důvěryhodnou značkou, kterou lze vyhledat i v divadle Reduta a obráceně. Mahenova činohra – to je jeden soubor působící na dvou scénách. K jejich scelení přispěje i jednotný vizuál.
9.2.2019
Národní divadlo Brno uvede „komedii k zbláznění!“, jednoho z nejznámějších a nejuváděnějších australských dramatiků současnosti. Hra Louise Nowry Noc bláznů se na jevišti Mahenova divadla představí v novém překladu, a to Šimona Dominika, který je zároveň jeho režisérem. Ve hře jsou použity citace z libreta opery Cosi fan tutte v překladu Jaromíra Nohavici.
15.1.2019
Zemský ráj to na dohled? - vesmírná groteska, jevištní báseň o konci světa nebo futurologický kongres? Tři zastavení na horizontu budoucnosti. V brněnské Redutě nás čekají nás blízká setkání vzdálených nadějí nebo život v paralelních světech našich černých děr?
7.12.2018
Činohra Národního divadla Brno uvádí dramatický přepis příběhu vzdoru a vášně, o strastné cestě za spravedlností, svobodou a láskou. Legendární slovenský zbojník není v podání Jiřího Mahena hrdinou s nadpřirozenými schopnostmi, nýbrž mladým anarchistou bojujícím za spravedlnost, toužícím po lásce a po svobodě, ale také člověkem chybujícím, který se nakonec zpronevěří svým zásadám...
5.11.2018
Na scénu brněnského divadla Reduta se po divácky oblíbených projektech Černá labuť a Kmeny opětovně vrací autor a režisér Braňo Holiček, aby zde završil volnou inscenační trilogii věnovanou lidské společnosti v proměnách času.
13.10.2018
Novou sezónu činohra NdB otevírá inscenací, která se dotýká samé podstaty herecké profese, vypráví o opojné slávě i morální bídě divadelního života, o její exkluzivitě i špíně. Romantický příběh z pera snad nejpopulárnějšího francouzského básníka Jacquese Préverta natočil během druhé světové války představitel zlaté éry francouzského filmu Marcel Carné. Na první pohled se může zdát, že přetavit tento film do divadelního tvaru je velká troufalost...
12.4.2018
Dobrých komedií není nikdy dost, a proto do Mahenova divadla přichází „novodobý Molière“ Sébastien Thiérry a ptá se: Kdo je pan Schmitt? Jenže odpověď na tuto otázku není vůbec jednoduchá! Pátrání po ní však zaručeně vzbudí salvy smíchu a nakonec snad i malé zamyšlení nad absurditou života.
3.2.2018
Svět ožívajících snů, ve kterém se divákům odedávna tají dech... Neobyčejný prostor, který již od února poskytne útočiště souboru činohry, a bude několik následujících měsíců hostit řadu neobyčejných divadelních produkcí různých druhů a žánrů. Cirkusové šapitó v parku Lužánky! Nová a jedinečná scéna Národního divadla Brno.
5.9.2017
Umělecký šéf činohry Národního divadla Brno Martin Františák představil plán sezony 2017/18. Devět celovečerních premiér, dramatická soutěž, alternativní hrací prostor, velkorysý off-programový projekt České snění. Nová sezona činohry NdB ve znamení startu oslav roku české státnosti, výrazové pestrosti a aktuálních přesahů. Atraktivní jevištní adaptace klasických textů literatury světové i domácí, v kontrastu žhavé divadelní progrese. Světové premiéry her, stvořených na přímou objednávku činohry NdB i čerstvé dramaturgické objevy z oblasti cizojazyčné. Dramaturgie divadla nezapomíná ani na ožehavá témata, bude totiž reagovat i na „požár terorismu“.
8.6.2017
V Redutě 9. června 2017 spouští činohra Národního divadla Brno druhý díl projektu Spílání Brnu. Tentokrát prostřednictvím nesmrtelných písní, „nevhodných vzpomínek“ a obrazů ze života hudebního skladatele Jiřího Bulise v dopisech.
29.3.2017
31. března 2017 uvede činohra Národního divadla Brno výpravnou inscenaci Želary (Srdce mé) na motivy povídek brněnské autorky Květy Legátové. Autorem dramatizace a jejím režisérem je Dodo Gombár. V hlavních rolích se diváci mohou těšit na Magdalénu Tkačíkovou a Petra Halberstadta.
19.12.2016
Na samý závěr kalendářního roku, coby exkluzivní vánoční dárek, připravila činohra Národního divadla Brno inscenaci, kterou opětovně potvrzuje svojí dramaturgickou razanci a odvahu. Ke scénické adaptaci zvolenou látkou se protentokrát stal monumentální projekt Karla Schulze a zároveň jedno z klíčových děl domácí historické prózy, nedokončená románová trilogie Kámen a bolest.
1 2  >