Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Bazaar Festival

Bazaar Festival 2020 odhalil program, šestý ročník je věnovaný superhrdinkám
[5.2.2020]
Šestý ročník pražského divadelního a tanečního festivalu Bazaar se uskuteční od 19. do 22. března 2020 v Praze a uvede výrazná představení a ukázky z chystaných inscenací ze střední a východní Evropy. Festival zahájí poeticko-dokumentární performance Lighter than Woman, ve které estonská umělkyně Kristina Norman představí ženy, které se nebály udělat velký krok do neznáma. Jádrem festivalu bude opět Sobotní Bazaar – přehlídka právě vznikajících scénických a tanečních projektů. Největší výzvou letošního ročníku je pak cenami ověnčená šestihodinová performance slovinského tvůrčího dua Jurišić – Mandić: Together. Vstupenky jsou k dostání v předprodeji v síti GoOut.

Letošní ročník Bazaaru je tematicky věnovaný superhrdinkám. „Toto ‚téma‘ jsme si nestanovili záměrně. Na našich cestách po okolních zemích byly v posledních dvou letech autorkami mnoha z těch nejradikálnějších a nejvýmluvnějších projektů, které jsme viděli, ženy. A tak to vypadá, že je ten správný čas, představit je společně. Jsem přesvědčen, že náš výběr těchto silných prací nabídne novou perspektivu a určitý vhled do stavu žití ve střední a východní Evropě 30 let poté, co politické zemětřesení uvedlo do pohybu zásadní sociální změny, perspektivu vnímavých, důvtipných a vynalézavých autorek,“ přibližuje skladbu programu ředitel festivalu Ewan McLaren.

Přehlídka progresivních a myšlenkově kontroverzních scénických prací a ukázek proběhne od 19. do 22. března v divadlech Alfred ve dvoře, Archa, Ponec a Prostor39. Bazaar Festival 2020 zahájí Kristina Norman s inscenací Lighter than Woman, ta představuje ukrajinské ženy, které odešly za prací do Itálie a staly se obětavými pečovatelkami starších žen, se kterými překonávají břemeno posledních let stejně tak jako tíhu doslovnou, když je mnohokrát denně zvedají a ukládají. Současně Norman sleduje jedinou italskou kosmonautku Samanthu Cristoforettiovou jako ženu, která obtíže života překonala prostě tak, že vyhledala stav beztíže. Performativní pojetí dokumentu kombinovaného s poetickými a tanečními prvky si pokládá otázku, jakou roli hraje práce pro dosažení šťastného života?

Velkým lákadlem a zároveň výzvou šestého ročníku je pak šest hodin trvající performance TOGETHER, která je bezesporu jednou z nejvýznamnějších divadelních událostí mimořádně průkopnické slovinské scény posledního desetiletí. Inscenace je na programu v neděli 22. března v divadle Archa, ze sálu bude během představení možné kdykoliv odejít a zase se do něj vrátit.

Letošní Bazaar Festival dále nabídne taneční inscenaci Pure Gold is Seeping Out of Me, jedno z dvaceti představení vybraných v rámci Aerowaves 2019, experimentální pohybovou instalaci 360 Degree Poetry: The Foretoken nebo work in progress Tinky Avramove a Martina Krupy Syn jitra. Sobotní program zakončí večer pod názvem Noc buřiček v Ponci, který představí sólovou lecture performance Agaty Siniarske, inscenaci Zrinky Užbinec a uzavře ho tradiční festivalová párty.

Bazaar jako místo hlučných debat a dialogu. Bazaar jako místo výměn a ne nákupů. Bazaar jako neřízené tržiště myšlenek, nápadů, barev a vůní z nejrůznějších koutů Evropy.

Program festivalu Bazaar 2020

ČTVRTEK 19. 3.
20:00 Slavnostní zahájení Bazaar Festival 2020
Kristina Norman (EE): LIGHTER THAN WOMAN – PONEC - divadlo pro tanec

PÁTEK 20. 3.
18:00 Tinka Avramova a Martin Krupa (BG/CZ/USA): SYN JITRA – Alfred ve dvoře
20:00 Renata Piotrowski-Auffret (PL): PURE GOLD IS SEEPING OUT OF ME – PONEC - divadlo pro tanec

SOBOTA 21. 3.
15:30 SOBOTNÍ BAZAAR – Prostor39 a další
ukázky z budoucích děl:
▪ Carolina Arandia, Laura Brechmann, Maria Huber (AR, D): WHAT LIES BEHIND THE HATE
▪ Johanna Pocková, Sabina Bočková, Ingrida Zotova-Mikshina, Lukáš Palán, Denisa Švachová, Jakub Šťourač (CZ, RU): TREATMENT OF REMEMBERING
▪ Markéta Pščolková (CZ): UNDER THE VELVET

20:00 NOC BUŘIČEK V PONCI
Agata Siniarska (PL): BLINDSIGHT part 2: THE SOFT ACT OF KILLING
Zrinka Užbinec (HR): EXPLODED GOO
Dance party Sobotního Bazaaru: DJ Johana (CZ)

NEDĚLE 22. 3.
16:00-22:00 Událost sezóny: Leja Jurišić-Marko Mandić (SI): TOGETHER – Divadlo ARCHA

Předprodej: http://bit.ly/BAZAAR2020
WEB: www.bazaarfestival.cz
FB: www.fb.com/bazaar.festival
IG: www.instagram.com/bazaarfestivalcz


zdroj zprávy: Michaela KesslerKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.