Divadlo DISK [katedra činoherního divadla]

Bratři Karamazovi

Premiéra: 23.1.2020 | 1:30x
Původně klauzurní inscenace KČD na pražské DAMU, prvně uvedená v roce 2018.
Překlad románu: Prokop Voskovec. Úprava: Jaroslav Jurečka, Aminata Keita. Dramaturgie: Jaroslav Jurečka. Výprava: Michal Spratek. Hudba: Pavel Čeněk Vaculík. Režie: Aminata Keita.
Poslední uvedení: červen 2020.
Známá dramatizace proslulého románu. Co vznikne, když se mladí lidé vystaví Dostojevského analýze člověka? Jak se se střetnou s brutalitou světa bez pravidel, bez autority a bez otce, se světem, v němž je všechno dovoleno? Synové Fjodora Pavloviče Karamazova vyrůstali bez otce a k otcovskému domu necítí nic než strach a odpor. Přesto se do něj všichni vrátili, aby se odtamtud mohl každý z nich vydat za svým vlastním osudem. Jediné, co tomu brání, je starý šašek a chlípník, prohnilý Karamazov...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo DISK
Hodnocení inscenace
Redakce
40 %
Uživatelé
78 %
78131000
Hodnocení redakce
Pavel Širmer 40 %
Volby

Hodnocení (14)

HODNOCENÍ REDAKCE
Pavel Širmer  40 %
30.10.2020 | 1990 hodnocení
+ souhlasím
Evald Schorm připravil pro svou inscenaci v Divadle Na zábradlí výtečnou dramatizaci, kterou později nastudovala i další divadla. Pro studenty však tento text není nejvhodnější látkou, při sebelepší snaze nemohou náročné úlohy obsáhnout. Chtějí-li se s látkou utkat, byla by vhodnější vlastní dramatizace s menším záběrem a přizpůsobená osobnostem a případné snaze o vlastní výpověď. Úprava a krácení měly za následek povrchnější vyznění. Studenti k podstatě postav pronikli jen částečně. Bakalářská inscenace, která po rozpracování nahradila jinou nerealizovanou absolventskou inscenaci, měla raději zůstat klauzurou.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
J.anek  90 %
14.6.2020 | 466 hodnocení
+ souhlasím
Líbili se mi už v učebně DAMU, sál Disku jim intimitu nezcizil. Výborný je Pavel Čeněk Vaculík jako starý Karamazov, ale dobře hrají všichni. David Krchňavý je prchlivý, hrdý, flexibilně morální, Michael Goldschmid ukryl citlivého a zranitelného Ivana za masku pohrdáni a nihilismu a mladičký Aljoša Kryštofa Dvořáčka vypadá jako krásná pravoslavná ikona. Na Smerďakova všichni zapomínají, ale on nezapomíná. Jeho štítem je jeho nemoc - vždyť kdo by ublížil epilektikovi?! Viktor Kuzník je přesný ve všech polohách - jako obvykle nemá slabá místa. Dámy jsou ozdobou, šperkem.
JirkaS  80 %
30.3.2020 | 341 hodnocení
+ souhlasím
Čtvrtá a poslední inscenace závěrečného ročníku studentů KČD DAMU je z mého pohledu nejslabší, ale pořád nesmírně kvalitní a hodna pozornosti. Inscenaci si pro sebe tak trochu krade Pavel Čeněk Vaculík v roli starého Karamazova, který má ve své roli velký prostor pro různé herecké pózy a naplno je využívá. A vůbec celé pánské osazenstvo zde předvádí to nejlepší, co se během studia naučilo, a sledovat je byl zážitek. Klasika tomuto ročníku studentů sluší a těším se na jejich působení v profesionálních divadlech. Za mě spokojenost nejen s touto inscenací, ale s celou sezónou! /26.2.2020/
Czerwa  70 %
2.3.2020 | 38 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Výborné představení.
Klasické pojetí. Bavila mě scéna a hra se světlem. Herci byli příjemní a role jim seděly. Do hry mi sice úplně nepasovalo jejich zjevné mládí, ale s tím je třeba se v případě Disku smířit.
Otec Karamazov byl nádherně démonický.
J.S.  70 %
15.2.2020 | 148 hodnocení
+ souhlasím
Dramatizace Dostojevského románu je nastudována tak, aby dala příležitost mladým hercům rozehrát jednotlivé charaktery. Je prosta režijního exhibicionismu (narážím na Čičvákovu režii této dramatizace v ČK), což kladně přispívá k dějové sevřenosti a srozumitelnosti jevištního sdělení. Pro zvládnutí hloubky charakterů postav u takto náročného dramatu však ještě hercům evidentně schází dostatek životní zkušenosti. Zatím se jim daří spíše figurkaření (jako v případě Vaculíkova otce Karamazova).
Michal1982  80 %
12.2.2020 | 157 hodnocení
+ souhlasím
Tyhle děcka mě fakt baví...to nejsou květy jabloní na jaře, to už je pořádná šťavnatá podzimní sklizeň! Bratři Karamazovi a tentokrát to rozbalila hlavně mužská část souboru! Za mě to hlavně táhl PČV, ale i ostatní nezůstali v nepovšimnutí, zejména pak Michael Goldschmid a Viktor Kuzník. Dobré prokreslení postav, jednoduchá scéna a již očekávaný hudební živý hudební doprovod. Toto okulturnění v DISKU nemůžu nedoporučit!
honzy  70 %
23.1.2020 | 283 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Dostojevského BRATŘI KARAMAZOVI v Disku hrají v klasické úpravě E.Schorma a nutno dodat, že úspěšně.Jde zde o vyvážené herecké výkonu, především pánské části obsazení.(dámy jsou zde trochu jen "do počtu") Největší pozornost na sebe upoutává Pavel Čeněk Vaculík v roli starého otce.Vypadá to, že nám vyrůstá nový herecký talent.K vyznění hry přispívá i funkční scénografie a v neposlední řadě i živá hudba.Hraje se bez přestávky,drama má spád a stojí za shlédnutí.Psáno z předpremiéry 22.1.2020 Hodnocení 70%.
R.JELEN.21  80 %
22.1.2020 | 236 hodnocení
+ souhlasím
Hru si pro mou osobu absolutně ukradl Pavel Čeněk Vaculík a zbylé panské osazenstvo je trochu ve vleku, dámské osazenstvo si mou pozornost nezískalo skoro vůbec.
Každopádně vyplatí se vidět a přeji inscenaci úspěchy :)
Artur a Ludmila  90 %
3.3.2020 | 2 hodnocení
+ souhlasím
Zatímco z činoherních představení Národního divadla je v poslední době nutné odcházet o přestávce, či tam nejlépe vůbec nechodit, do Disku na Bratry Karamazovi se vrátíme potřetí se stejným diváckým nadšením, s kterým jsme opouštěli sál po prvním shlédnutí této inscenace.
MartinaN  100 %
19.2.2020 | 2 hodnocení
+ souhlasím
Příběh o bratrech, kteří se snaží žít ve světě, kde se nemohou opřít o žádná pravidla, hranice a dokonce ani o svého otce, je v DISKu inscenován tak, že je nadčasový a třeskutě aktuální. Všichni herci podávají nadstandardní výkony a především mužská část souboru působí jako by jim jejich postavy byly psány na tělo. Ze zvrácenosti a prohnilosti otce Karamazova tak, jak ho brilantně ztvárňuje Pavel Čeněk Vaculík, běhá mráz po zádech.
Celou inscenaci podtrhuje působivá hudba, která ještě umocňuje sílu jejího vyznění.
Kedy  80 %
26.3.2021 | 111 hodnocení
Misoponia  60 %
25.3.2021 | 50 hodnocení
Zachardi  80 %
7.10.2020 | 63 hodnocení
K_kovandova  80 %
14.2.2020 | 48 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.