Divadlo DISK [katedra činoherního divadla]

Dobrý člověk ze Sečuanu

Premiéra: 24.3.2016 | 2:30
Překlad: Rudolf Vápeník, Ludvík Kundera. Úprava: Petr Kracik, Barbora Hančilová. Dramaturgie: Barbora Hančilová. Scéna: Lukáš Mathé. Kostýmy: Lucie Heřmánková. Hudba: Paul Dessau, Petr Šťastný, Pavel Mucha. Režie: Petr Kracik.
Poslední uvedení: červen 2017.
Hra slavného německého dramatika a režiséra. Sečuan je obraz jakéhokoli města na světě, temná skládka duší, špinavé překladiště. V něm prostitutce Šen Te dají bohové jako poděkování za poskytnutý nocleh malý krámek s tabákem, aby mohla konat dobro, být jejich jediným „dobrým člověkem“. A tak se Šen Te snaží dostát mravním přikázáním, ať už ji to stojí cokoli. Brzy však pozná, že aby zachránila svůj krámek a holou existenci, nemůže vyhovět všem. Vymyslí si bratrance Šuej Taa, za něhož se převleče. Bratranec je chladným protikladem jejích dobrých stránek, racionální obchodník. Ale ani on Šen Te nepomůže, když jí do cesty vstoupí láska...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo DISK
Hodnocení inscenace
Redakce
60 %
Uživatelé
57 %
5761000
Volby

Hodnocení (11)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Holubec  60 %
2.6.2017 | 735 hodnocení
+ souhlasím
Vzhledem k tomu, že moralita byla potlačena na minimum a důraz byl dán na komediální situace, navíc mnou viděná derniéra byla okořeněná různými vtipy a netradičními zásahy zevnitř i zvenčí, bylo to takové milé rozloučení s mimořádně nadaným ročníkem katedry činoherního divadla. Většina účinkujících k tomu také přistoupila s tím, že ač tahle inscenace dost možná upadne v zapomnění, tak "si to naposledy aspoň užijeme". A přestože dramaturgicky a režisérsky se o žádný klenot skutečně nejednalo, o přesahu nemluvě, jsem moc rád, že jsem mohl na společném jevišti tuhle grupu zase (naposledy?) vidět.
Pavel Širmer  60 %
3.11.2016 | 2013 hodnocení
+ souhlasím
Zajímavá hra, která může v kontextech doby inscenování rozličně rezonovat. S kdysi objevnými Brechtovými dramatickými postupy je na dnešním jevišti potíž. Tato úprava je diskutabilní, s některými změnami lze nesouhlasit. Režisér neprojevil zvláštní pečlivost, na inscenaci bylo znát příliš přibližností a nedůsledností. Výborná K. Trnková zaujala hlavně v „mužské“ části náročné dvojrole, ale poradila si i s druhou polohou. Ostatní bohužel nebyli režisérem příliš odváděni od prvního plánu; někteří si vedli lépe, jiní hůře. Hudebně na dobré úrovni. Solidní studentský počin, škoda, že nic více.
Jiří Koula  60 %
19.9.2016 | 1600 hodnocení
+ souhlasím
No, co taky s tímto textem jiného než ho přetřít na groteskno, že... Snad leda ho uznat jako součást divadelní historie a nechat poklidně ležet v knihovně. Ale kvůli (dvoj)výkonu Kamily Trnkové inscenace za návštěvu stojí.
Jiří Landa  60 %
17.5.2016 | 3027 hodnocení
+ souhlasím
Brechtova hra hodně zestárla. Tvůrci, kteří se k jejímu uvedení rozhodnou, by proto měli tuto skutečnost brát v úvahu. Tezovitý text sice pokládá k zamyšlení zajímavé myšlenky i dnes, ovšem jeho úprava je nutná a provedení by mělo odstranit nechtěně úsměvné scény. P. Kracikovi se to podařilo jen zčásti. Některé takto "ožehavé" výstupy se sice snažil zgrotesknit, s tímto postupem však nepracoval důsledně. Herecky náročnou dvojroli zdařile obsáhla K. Trnková, podobně pozitivní dojem mám i z výkonu A. Vaculy. Škoda, že režie některé studenty natlačila do figurkaření. Výborné hudební nastudování.
Jan Pařízek  60 %
4.4.2016 | 900 hodnocení
+ souhlasím
Bohužel samotná hra mě příliš nezasáhla. Po první třetině bylo její směřování jasné a ve zbytku příliš nového či posunujícího nepřinesla. Chápu, že černobílost některých postav je smyslem hry, ale jejich ztvárnění mi přišlo místy až příliš nepřirozené a zbytečně přehrávající. To hlavní co táhne tuto inscenaci je výtečný výkon K. Trnkové, která s přehledem zvládla obě náročné polohy své postavy a udržela moji pozornost po celou dobu. Z ostatních potom přesvědčili ještě V. Javořík a B. Kaňoková. Vedle toho potěší zdařilé skupinové hudebně/pěvecké scény, jež inscenaci příjemně oživují.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Majdin_kulturni_svet  60 %
19.3.2020 | 176 hodnocení
+ souhlasím
24.3.2016 Trochu divné a hodně dlouhé. Podruhé bych na to nešla. Všichni hráli hodně hodně stejně.
JarmilaK  90 %
12.10.2016 | 5 hodnocení
+ souhlasím
Inscenaci jsem shlédla jako klasiku, kterou bych měla znát. Příjemně mě překvapilo groteskní ladění. Inscenaci nechybí úsměvné, až jednoznačně vtipné momenty. Mým oblíbencem se stal výborně zahraný pan ŠUFU a ještě doma jsem si pobrukovala hudební melodie z představení. Pokud dáváte přednost tradičnímu pojetí divadla, přijdete si na své.
LucieSykorova  50 %
6.9.2017 | 167 hodnocení
IlMagnifico  50 %
2.6.2017 | 107 hodnocení
Radiator  20 %
24.3.2017 | 88 hodnocení
Ba-jo  70 %
25.1.2017 | 241 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.