Divadlo Disk [katedra činoherního divadla]

Egon Hostovský, Tomáš Loužný, Kateřina Slezáková

Cizinec hledá byt

Premiéra: 15.9.2018. Dramaturgie: Kateřina Slezáková. Výprava: Kateřina Soukupová. Hudba: Ivo Sedláček a citace. Pohybová spolupráce: Martina Diblíková. Režie: Tomáš Loužný.
1:35x | Poslední uvedení: květen 2019.


Dramatizace románu významného českého spisovatele. Příběh tajemného českého lékaře, jeho kufru a podezřele divného úsměvu...
Divadlo Disk
Hodnocení inscenace
Redakce
65 %
Uživatelé
59 %
Hodnocení redakce
Pavel Širmer 60 %
Jiří Landa 70 %
Termíny představení
27.4. (So) 19:30 vstupenky Činohra Přidání termínu do svého kalendáře - pouze pro přihlášené uživatele
[DISK]

6.5. (Po) 19:30 vstupenky Činohra Přidání termínu do svého kalendáře - pouze pro přihlášené uživatele
[UŽ JEN 3x / DISK]

7.5. (Út) 10:00 vstupenky Činohra Přidání termínu do svého kalendáře - pouze pro přihlášené uživatele
[UŽ JEN 2x / DISK]

25.5. (So) 19:30 vstupenky Činohra Přidání termínu do svého kalendáře - pouze pro přihlášené uživatele
[derniéra / DISK]

celý program divadlaaktivovat hlídání nových termínů
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení

HODNOCENÍ REDAKCE:
Pavel Širmer 60 %
(zadáno: 11.2.2019, počet hodnocení: 1498)
přínosný / zajímavý komentář
Srozumitelná adaptace Hostovského románu byla obstojně inscenována. Podařilo se podtrhnout absurditu, s níž se hlavní hrdina v jednotlivých podnájmech střetává. Statická základní scéna byla přijatelnou volbou, pro níž lze najít důvod, ale dal by se vymyslet i funkčnější koncept. V hlavní roli projevil A. Langer svůj talent. Oproti jeho civilnímu uchopení tvořila kontrast stylizace vedlejších postav, s níž si mladí herci (střídající mnoho rolí) ne vždy zcela poradili.
Jiří Landa 70 %
(zadáno: 31.1.2019, počet hodnocení: 2858)
přínosný / zajímavý komentář
Pustit se do dramatizace románu E. Hostovského vyžaduje pěknou dávku odvahy. Uvedení Cizince v Disku jistě není náhodné. Jedná se o téma v současné společnosti v souvislosti s problematikou migrantů opět silně rezonující. T. Loužnému se inscenací podařilo vystihnout pocity osamoceného muže, jemuž přes evidentní talent a vzdělání není kvůli vnějším vlivům dovoleno tvořit, ba ani vést plnohodnotný život. A. Langer dokázal stále se prohlubující beznaděj tohoto člověka vystihnout přesvědčivě. Expresivní pojetí vedlejších postav pak zvýraznilo fakt nemožnosti začlenění se do tohoto cizího světa.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Ivo Železný 70 %
(zadáno: 25.2.2019, počet hodnocení: 66)
přínosný / zajímavý komentář
Vynikající román v dobré inscenaci herců, které záhy budeme v divadelním i televizním prostoru vídat. Některé i určitě dost často. Kouř byl.
Petrr 70 %
(zadáno: 3.2.2019, počet hodnocení: 162)
J.anek 60 %
(zadáno: 9.1.2019, počet hodnocení: 219)
přínosný / zajímavý komentář
Pro mě je to hlavně sólo pro Adama Langera. Chápu, proč chce režisér po ostatních karikatury postav, ale zdá se mi, že se v nich herci necítí dobře. Výborně nicméně vychází Nosková Martiny Šindelářové, také její oběti jsou najednou ve zvolené stylizaci autentické. Pokrytectvi, povrchnost a prázdnota velkoměsta funguje, New York je nepřátelským, odporným místem, které dovede ničit, vysát, ublížit.
J.S. 70 %
(zadáno: 9.12.2018, počet hodnocení: 99)
přínosný / zajímavý komentář
Hostovského předlohu odcizení intelektuálně založeného jedince reálnému světu uchopili inscenátoři šťastným způsobem. Vznikla kvalitní inscenace, v níž se podařilo sladit režijní, scénografickou i hereckou složku. Hostovského postupné stírání rozdílu mezi realitou a horečnatou fantaskností umožnilo funkční oscilování mezi realistickými prvky na straně jedné a expresivními na straně druhé. Množství postav zase poskytlo dobrou hereckou příležitost pro vytváření studií různých lidských typů.
Národosolsobě 50 %
(zadáno: 17.11.2018, počet hodnocení: 272)
VeruS.11 40 %
(zadáno: 13.10.2018, počet hodnocení: 88)
Radiator 40 %
(zadáno: 12.10.2018, počet hodnocení: 96)
Patrik2709 70 %
(zadáno: 26.9.2018, počet hodnocení: 35)
přínosný / zajímavý komentář
Tato hra by myslim bola vseobecne dost 'velke susto' pre akykolvek divadelny subor. Vo mne doznievala este na 2. a dokonca aj 3. den. Velmi ocenujem najma napaditu scenu a niekolko skvelych rezijnych napadov (napr. super scenka so zlozkami na agendu). Tiez pohybovu spolupracu pri hudobnych cislach, ktore mali vskutku osviezujuci ucinok. Osobne potrebujem vyzdvihnut energiu, vyzarovanie a exaktnost Sary Affasovej u ktorej sa podla mna talent a sebavedomie pohybuje vo vzacnej rovnovahe. Zaujala ma aj Barbora Polachova uchopenim postavy pani Frankovej. Dakujem DISK-u za dalsi zazitok 'na druhu'.

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.