Divadlo pod Palmovkou [velká scéna]

Svatá Jana

Premiéra: 13.1.2011. Překlad: Frank Tetauer. Dramaturgie: Ladislav Stýblo. Scéna: Jaroslav Milfajt. Kostýmy: Zita Miklošová. Hudba: Dalibor Štrunc, Hildegarda z Bingenu. Úprava a režie: Petr Kracik.
3:05 | Poslední uvedení: květen 2012.


Působivé divadelní zpracování známého historického tématu. Životní osud Jany z Arku jako nesnadná cesta za splněním snů. Hra o idealismu, který je navzdory posměchu nejrůznějších cyniků a „technokratů“ schopný změnit běh dějin. Hra o vědomé oběti, která je učiněna ve jménu lepší budoucnosti...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo pod Palmovkou
Hodnocení inscenace
Redakce
54 %
Uživatelé
65 %
6581000
Volby

Hodnocení (13)

HODNOCENÍ REDAKCE:
Jiří Koula 80 %
(zadáno: 26.5.2011, počet hodnocení: 1565)
přínosný / zajímavý komentář
Krásně strávené tři hodiny života. Herecké výkony mi vesměs přišly minimálně dobré (a nemálo bych jich označil za výborné), snad až na "kompars" při soudu, i když do atmosféry nic nechápajících modloslužebníčků docela sedly.

Největší slabinu ale vidím v samotné Janě Terezy Kostkové, její uchopení postavy bylo sice vnitřně konzistentní, ale osobně mi svým zabarvením lehce vadilo. Na druhou stranu, Jana má být kontroverzní, tak proč ne i tímto způsobem?

Zbytek toho, co odlišuje hru od inscenace, hodnotit nebudu, nechci si kazit dojem.
Anežka Hrebiková 60 %
(zadáno: 16.4.2011, počet hodnocení: 212)
přínosný / zajímavý komentář
Neurazí,ale ani nenadchne, což u inscenování tak dobré hry od Shawa jakou Svatá Jana je,zamrzí.Celkově nepříjemně statické,scéna bez fantazie,nenápaditá hudba.Autorův skvělý text,(který divadlo mimochodem slibovalo uvést v novém překladu,ale zůstalo u celkem archaizující Tetaurovy verze)je naprosto neutilitárně přecházen,prakticky žádný nápad.Zvýšené hodnocení je pouze a jen za velmi dobrou M.Procházkovou,která se vyhla jakékoliv patetičnosti a sympaticky se snaží zobrazit Janinu komplikovanou postavu.
Jiří Landa 50 %
(zadáno: 8.2.2011, počet hodnocení: 2895)
přínosný / zajímavý komentář
První část inscenace by potřebovala řádně opečovat dramaturgem, poněvadž je zanesena zbytečnými větami (za všechny např. monolog M. Kopečného). Po pauze bylo dění na jevišti trošku živější (především díky hře samotné), ale z průměru se "Jana" nedostala. Někteří herci si se svými úlohami poradili velmi zdařile jako např. M. Procházková v ústřední roli Johanky či P. Kostka coby Inkvizitor. Někteří účinkující však mohli soupeřit se svými amatérskými kolegy – mezi ně patří hlavně A. Alinče a K. Vlček. Celek průměr - nic víc.
Helena Grégrová 50 %
(zadáno: 8.2.2011, počet hodnocení: 1431)
Pavel Širmer 30 %
(zadáno: 23.1.2011, počet hodnocení: 1606)
přínosný / zajímavý komentář
Dojem z 1. reprízy. Myslím, že režisér nedokázal ve třech hodinách zaplněných spoustou slov vyjádřit, o čem má inscenace být, celku chyběla myšlenka. Ve vedlejších rolích předvádí někteří povrchní figurkaření a otřesné výkony nehodné profesionálů. Jiní se snaží, ale bez dostatečného režijního vedení se utápí v textu a nejsou přesvědčiví. Solidnější výkony se najdou, jmenovitě M. Preiss, P. Kostka, M. Kopečný či M. Procházková (alternaci si moc představit neumím) - i z nich je však cítit bezradnost a nudnou režijně nezvládnutou inscenaci zachránit nedokážou.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Cindy.92 60 %
(zadáno: 4.4.2015, počet hodnocení: 314)
přínosný / zajímavý komentář
Vynikající Marika Procházková!
Myosotis 50 %
(zadáno: 8.6.2012, počet hodnocení: 43)
přínosný / zajímavý komentář
Hra samotná se mi líbila, ale zklamáním pro mě byla T. Kostková. Měla jsem pocit, že se nedokáže do své role vcítit a chvílemi pouze odříkává text.
Hojojicek 70 %
(zadáno: 23.2.2012, počet hodnocení: 94)
přínosný / zajímavý komentář
Ta hra je úplně geniální a minimálně polovina mého hodnocení patří jen jí samé... To prostě nejde zkazit. Zaujala mě výtvarná stránka inscenace. Z herců mě zaujali Kostka, Jiřík, Teplý, Valenta, Preiss, Sitek. Procházková v hlavní roli byla úplně skvostná, jen škoda některých zbytečných přeřeků v první půli. Někteří představitelé vedlejších rolí tragičtí. A občas mi to přišlo až nadmíru pouze statické a kecací. Nutno říct že pořádně se hra rozjede až v druhé půli.
Divadelnik 80 %
(zadáno: 13.2.2011, počet hodnocení: 113)
přínosný / zajímavý komentář
Představení s T.Kostkovou v hl.roli se mi líbilo!
Qása 80 %
(zadáno: 29.5.2012, počet hodnocení: 50)
Hosmanova.martina 40 %
(zadáno: 14.5.2011, počet hodnocení: 26)
Viktorkrovak 80 %
(zadáno: 1.3.2011, počet hodnocení: 65)
Petr.trep 60 %
(zadáno: 25.1.2011, počet hodnocení: 156)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.