Městské divadlo Brno [Činoherní scéna]

Mefisto

Premiéra: 9.2.2013 | 2:50
Dramaturgie: Ladislav Stýblo, Jiří Záviš. Scéna: Jaroslav Milfajt. Kostýmy: Andrea Kučerová. Hudební spolupráce: Viktor Kracik. Režie: Petr Kracik.
Poslední uvedení: rok 2013.
Drama jedné kariéry ve Třetí říši. Dramatizace slavného románu hledá odpověď v sugestivním příběhu talentovaného, leč chorobně ctižádostivého herce, který v pýše a v touze po velkých rolích, v touze po slávě, zaprodá svou duši nacistické moci. Tento herec – Hendrik Höfgen, který na jevišti virtuózně ztělesňuje postavu Mefista (postavu z Goethova dramatu), se nakonec sám stává Mefistem svého druhu. Svůdným, uhrančivým miláčkem, jemuž divadelní i filmový Berlín leží u nohou, ale také zaprodancem svých někdejších ideálů a životních lásek...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Městské divadlo Brno
Hodnocení inscenace
Redakce
-
Uživatelé
66 %
66131000
Volby

Hodnocení (13)

HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Studený Čumáček  60 %
3.11.2020 | 417 hodnocení
+ souhlasím
záznam
Pozvolný zrod banálního zla, umožněný rozvratem společnosti, tak bývá obvykle Mannův Mefisto vykládán. V téhle inscenaci to ale nepoznávám a M. Havelkovi jeho role Hendrika Höfgena příliš nesedla. Navíc hra je prošpikována erotickými scénami, které vyznívají mírně trapně. Zajímavá je ale studie drobného nácíčka Hanse Miklase/I. Ondříček, lehce načrtnutého frocka Sebastiena Brucknera/V. Blahuta či naivního a dychtivého komunisty Otto Ulrichse/M. Isteník.
Vladimír Rogalewicz  50 %
28.10.2020 | 812 hodnocení
+ souhlasím
Nepříliš povedená dramatizace, s velkým množstvím střihů a často důrazem na levné scény. Režie je nezajímavá, neinvenční, popisná. Herci to v takové inscenaci mají těžké. Poslední čtvrtina celkovému dojmu hodně pomohla. Nicméně na představení asi hodně rychle zapomenu. (Ze záznamu.)
R.JELEN.21  60 %
27.10.2020 | 251 hodnocení
+ souhlasím
Viděno ze záznamu: Dobře není můj cup of tea, ale velice se mi líbí technická stránka inscenace docela dobře se na to kouká. Ty levné scény jsou, no levné.
Janis  50 %
18.9.2013 | 292 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Moje pocity z Mefista se dost shodují s tím, jak ho viděl a zhodnotil jenda.matoušek (viz níže).
Hře dominuje výkon L.Zedníčkové, dobré jsou i další ženské postavy (pí Efeuová E. Jelínkové) nebo Miklas M. Němce. Zato Havelkův Mefisto je ledabylý až groteskní a ubírá původně výjimečné hře přesvědčivost i většinu sdělení, jež se děje skrz osud hlavní postavy. Nicméně zásadní podíl na tom jistě má prázdná režie - už časté erotické scénky naznačují, že realiz. tým si potřebuje získat diváky i jinak než silou vyjádření.
Mannův ďábelský příběh o ďábelské době zůstal v MDB nevyužit.
KLOU  70 %
19.5.2013 | 66 hodnocení
+ souhlasím
Z proslovu Viktora Skály mrazilo. Martin Havelka to bude mít velice těžké, každý ho asi bude srovnávat s K.M.Brandauerem. Jenže kamera ve spoustě věcí napomůže.
Guildenstern  50 %
26.4.2013 | 450 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Nechci se dotknout brněnského fanclubu Martina Havelky, ale podle mě na hlavní roli prostě nestačí. Možná je to chyba režijního vedení, ale Höfgen je vykreslen spíš jako klaun, temné aspekty jsou potlačeny, scénu, kdy smete snídani ze stolu, jsem mu absolutně nevěřil. Dramatizaci celkově nepokládám za zrovna šťastnou, klouže po povrchu, je dost popisná, upovídaná a některé dialogy jsou spíše úsměvné. Povážlivě nevyužitá scéna! Jako plus bych vyzdvihl většinu herců ve vedlejších rolích, kteří tvoří velmi slušné zázemí, nemají povětšinou bohužel příliš prostoru. Čekal jsem mrazivější zážitek.
Candie254  70 %
19.3.2013 | 222 hodnocení
+ souhlasím
Něco mi tam trochu chybělo.. každopádně to ale byla poměrně zdařilá hra. Martin Havelka ukázal, že umí a jako Henryk odkryl řadu poloh, až postupně dospěl do konečného prozření... Z vedlejších postav mě tradičně zaujal Isteník, Blahuta a nebo Němec, z žen Vitázková nebo Janíková. A vyzdvihla bych ještě velmi efektivně použitá světla!
Evilmaggie  80 %
5.3.2013 | 26 hodnocení
+ souhlasím
Z první půlky jsem měla spíše smíšené pocity. Dělo se přesně to, co mi na mdb vadí - místo náznaku přehánění apod. Druhá část to u mě ovšem velmi úspěšně zachránila. Dobré výkony, krásná práce s barvami, světlem, kostýmy,...
Eva123  70 %
4.3.2013 | 152 hodnocení
+ souhlasím
Velmi mě zaujala předloha hry, která je aktuální v každé době (román jsem nečetla). - Hostující režisér Kracík vedl herce k ironické nadsázce, takže inscenace byla spíše popisná, což je škoda, myslím si, že by vybraní představitelé zvládli i vážnější (tragičtější) polohu hry. - Velmi dobře působily kostýmy, maskování, světla. - Z herců mě nejvíce zaujal Igor Ondříček v zrzavé paruce coby "naivní mladý nacista" a Vojtěch Blahuta (přesně v té vizuální úpravě) coby "syn slavného spisovatele".
Cindy.92  90 %
4.4.2015 | 314 hodnocení
Jan456  80 %
27.9.2014 | 227 hodnocení
Bez  70 %
21.4.2013 | 75 hodnocení
A.block  60 %
8.3.2013 | 24 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.