Národní divadlo moravskoslezské [Divadlo Jiřího Myrona]

Harpagon je lakomec?

Premiéra: 16.12.2021
premiéra bez diváků v lednu 2021
Podle Molièrovy hry „Lakomec“. Dramaturgie: Tomáš Novotný. Scéna: David Bazika. Kostýmy: Hana Knotková. Hudební nastudování: Marek Prášil. Pěvecké nastudování: Michaela Kadlecová, Jakub Žídek. Choreografie: Ladislav Cmorej. Dirigenti: Marek Prášil, Jakub Žídek. Režie: Vojtěch Štěpánek.
Původní muzikál na motivy jedné z nejslavnějších klasických komedií ve velkolepém montypythonovském duchu. Harpagon, podivín, o němž se všichni domnívají, že je nechutně bohatý a úměrně tomu i lakomý, se rozhodne, že ožení sebe, svého syna i svou dceru. Uspořádá tři svatby za cenu jedné! Je tu samozřejmě háček: rozhodne se vzít si Mariannu, tajnou milenku svého syna Kleanta. Toho chce oženit s dychtivou německou vdovou Gerdou. A svou dceru Elišku, která je tajnou milenkou správce Valéra, chce provdat za stoletého milionáře Anselma. A k tomu se připlete dohazovačka Frosina a plejáda roztodivných Harpagonových příbuzných – tedy hlavních figur z dalších Molièrových her...
Národní divadlo moravskoslezské
Hodnocení inscenace
Redakce
-
Uživatelé
65 %
6581000
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
25.5.St18:30 vstupenky
II.
28.5.So18:30 vstupenky
PS
2.6.Čt18:30 vstupenky
C
7.9.St18:30 vstupenky
28.9.St16:00 vstupenky

Volby

Hodnocení (8)

HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
RaB  90 %
(zadáno: 13.3.2022, počet hodnocení: 213)
přínosný / zajímavý komentář
Totální úlet! Ale pokud se oprostíte od klasiky a přijmete fakt, že je to muzikál typu Spamalot nebo Something Rotten, užijete si to.
Celé představení táhne svým úžasným výkonem Dasha, která má zas po delší době možnost předvést i své taneční přednosti. Výborný je i R. Melša v roli Kleanta. Z hlavních představitelů slabší jen M. Danielová, která se typově na roli 17leté dívky opravdu nehodí a L. Olma v hlavní roli také není příliš přesvědčivý.
Zkrácení o 30 minut představení rozhodně prospělo - trapné a hluché scény již nejsou. Bohužel ale zůstalo extrémní množství vulgarismů a sexismů.
Čiko  60 %
(zadáno: 5.2.2022, počet hodnocení: 840)
přínosný / zajímavý komentář
55% Ani nevím proč, ale čekal jsem, že tohle bude trhák. Je to ale spíš takový lepší průměr. Pokud se něco povedlo, jsou to kostýmy a scéna. Libor Olma mě úplně nepřesvědčil. Celé mi to přijde i režijně slabé a nenápadité. Dasha se v roli Frosiny snažila, ale ani s ní si režie příliš nepohrála. Její Frosina je ne její vinou nezajímavá (pokud pomineme kostým - nejhezčí kostým celé inscenace). Opravdu škoda promarněné šance...
Martin21  60 %
(zadáno: 8.1.2022, počet hodnocení: 409)
přínosný / zajímavý komentář
Tento počin působí lehce přeplácaně a chaoticky. Stopáž 3:20 spíše škodí, avšak jsem se nenudil. Libor Olma pro mne nepodává žádný dechberoucí výkon. Libila se mi A. Gabrišová v roli Elišky a Tomáš Novotný jako Valér. Některé melodie jsou chytlavé, spousta zajímavých nápadů, ale jako celek nekompaktní. Vrcholem je pro mne Frozina v podání Dashy. Skvělý kostým, který na sebe strhne pozornost, charisma, parádní herecký výkon a její úžasný zpěv. Kvůli Dashe stojí za vidění, jinak by to pro mne byl slabý župan, který neurazí, ale ani nenadchne.
Ostravacka  60 %
(zadáno: 7.1.2022, počet hodnocení: 37)
přínosný / zajímavý komentář
Muzikál, který upoutá pozornost pěknými texty písní, choreografiemi a melodiemi s občasnými motivy známých kapel. Výborný výkon podává především M. Horká jako Frozina a L. Olma jako Harpagon (i když na můj vkus až příliš často křičel). Skvělá byla také P. Janečková, M. Schimmerová Procházková a P. Liška. Co se týče humorné stránky, některé vtipy jsou opravdu povedené, ale některé scény na mě nefungovaly a působily natahovaně. Myslím si, že by muzikálu pomohlo zkrácení. Jinak se určitě vyplatí Harpagona vidět, děj je moderně zpracovaný a navíc překvapí netradičním koncem.
KatkaL  40 %
(zadáno: 7.1.2022, počet hodnocení: 11)
přínosný / zajímavý komentář
Splácanina několika věcí, některé texty zní jako by je napsal někdo ve školce. Čtyřicet procent je za Frosinu v podání Dashi, jež byla vrcholem večera.
Žíža  80 %
(zadáno: 21.12.2021, počet hodnocení: 67)
přínosný / zajímavý komentář
Velmi zajímavé zpracování známé klasiky. Hlavní role psaná přímo pro Libora Olmu je výtečně vystavěná a nabízí Olmovi v závěru i velmi působivý přechod z komické figurky do vážného a následně i laskavého tónu. Skvělá postava dohazovačky Froziny byla výtečně ztvárněná Míšou Horkou. Vyzdvihnout si zaslouží i nádherně zahrané naivní děti v podání Radka Melši a Andrey Gabrišové - oba si zaslouží bouřlivý potlesk (a salvy smíchu). Kontroverzní pro hodně lidí je pak zařazení rapové scény - Pitralón a teplákovky část publika asi nedala, ale mělo to svoje kouzlo ( a šokovat se přece musí :-) ).
Mirinda  100 %
(zadáno: 10.1.2022, počet hodnocení: 3)
přínosný / zajímavý komentář
Naprosto skvělé ! Vynikající výkony herců, hudebníků, úžasné texty, nadsázka, humor. Již dlouho jsem se tak nepobavil a nezasmál.
Petr.loyd  30 %
(zadáno: 9.4.2022, počet hodnocení: 31)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.