Zpráva

Diváci muzikálu NDM se konečně přesvědčí, jestli je Harpagon skutečně takový lakomec - odložená premiéra původní hudební komedie bude 16. prosince
vydáno: 13.12.2021
Původní muzikál skladatele Borise Urbánka, libretisty a režiséra Vojtěcha Štěpánka a textaře Jiřího Krhuta Harpagon je lakomec? míří konečně k premiéře v Divadle Jiřího Myrona. Spektakulární komedii v montypythonovském duchu na motivy Molièrova Lakomce nabídne muzikálový soubor publiku naostro od 16. prosince. „Roční odklad premiéry před diváky kvůli lockdownu nám umožnil dílo vypulírovat, lehce pozměnit některé scény, škrtat a dopisovat tak, abychom publiku mohli představit tu nejlepší verzi,“ těší se Vojtěch Štěpánek.

Štěpánek ponechal základní příběh, ale více rozehrál některé postavy a v závěru uvidí diváci také plejádu postav z dalších Molièrových her. Hudbu složil ostravský skladatel Boris Urbánek; diváci NDM znají jeho dva předchozí muzikály – Mrazíka (2011) a Romeo a Julie, poselství lásky (2017) podle Shakespearovy nejslavnější tragédie. Skladatel zná náš soubor a mohl tak psát hudební čísla některým jeho členům doslova „na tělo“. Autorem textů k písním, které jsou přesně zasazeny do děje a posouvají jej, je ostravský textař a bavič Jiří Krhut. Pro šéfa činohry NDM Vojtěcha Štěpánka i textaře Jiřího Krhuta je Harpagon první prací na velkém muzikálu. Hudební nastudování má na starost Marek Prášil.

Jiří Krhut se pak spolu s Borisem Urbánkem pravidelně účastnil zkoušek „Samozřejmě jsem si texty chtěl také trochu ,pohlídat', ale Marek Prášil při hudebním nastudování odvedl skvělou práci. Zajímavé a nové pro mě bylo to, že herecký výkon musí zrát a že se jedná o dlouhý proces. Byl jsem zvyklý vidět či slyšet výsledky hned, nicméně v divadle se vše rodí postupně. Od režiséra Vojty Štěpánka jsem si nechal popsat, kam má každá z písní směřovat, protože – jak známo – muzikálová píseň by měla posunovat děj, takže jsem se chtěl vyhnout zbytečnému vracení, přepisování a škrtání,“ přibližuje Jiří Krhut.

A diváci se mohou těšit na opravdu crazy podívanou! „Jako autor hudby jsem měl největší radost z toho, že jsem nebyl poprvé v životě při práci na dramatickém díle vůbec svázán žádnou stylovou nebo ideovou myšlenkou. Hned na začátku jsme si řekli, že co nás napadne (ať je to sebevětší ptákovina), tak to tam dáme. Především to prostě musí lidi bavit a my se při psaní bavili dost! Teď jen doufat, že se budou bavit i diváci,“ napovídá Boris Urbánek.

Titulní role lakomce Harpagona byla od počátku určena Liboru Olmovi. Vedení souboru hledalo titul, který by mu věnovalo k jeho životnímu jubileu a volba padla na Lakomce, ovšem v podobě muzikálu. S ročním zpožděním jde dílo před diváky. V dalších rolích se představí Markéta Schimmerová Procházková / Martina Vlčková / Andrea Gabrišová (dcera Eliška), Radek Melša / Adam Živnůstka (syn Kleant), Tomáš Novotný / Tomáš Savka (Valér), zpěvačka Dasha / Michaela Horká (dohazovačka Frozina), Patricia Janečková / Michaela Danielová (Marianna) a další. Kostýmy vytvořila Hana Knotková, scénu David Bazika, choreograf Ladislav Cmorej.

Pro zpěvačku Dashu je role Froziny první hlavní rolí v ostravském muzikálu, bude v představeních stálým hostem od ledna. „Je fakt, že tak dlouho jako tenhle muzikál jsem ještě nic nezkoušela, ale tohle bude mimořádně vyšperkovaný projekt, protože žádný jiný původní muzikál neměl takovou péči a prostor, aby se mohly vychytat mouchy jako právě tady. Na výsledku to bude myslím znát a věřím, že se Harpagon bude hrát opravdu dlouho,“ řekla. „V Ostravě drží soubor při sobě, pracuje rychleji, efektivněji, přináší to více nápadů a větší radost,“ chválí Dasha a nadšení neskrývala ani z bláznivého kostýmu dohazovačky Froziny (pozn. je v extravagantních červených šatech, s vysokým světlým účesem, kloboukem a výraznými bílými brýlemi). „I když se na mně kostýmní výtvarnice vyřádily vždycky, tenhle kostým už asi nepřekoná nic. Když jsem viděla návrh, tetelila jsem se blahem,“ směje se zpěvačka Dasha.

zdroj zprávy: Šárka Swiderová