Národní divadlo moravskoslezské [Divadlo Jiřího Myrona]

Nanebevstoupení Lojzka Lapáčka ze Slezské Ostravy

Premiéra: 29.1.2022 | 3:30
Dramaturgie: Tomáš Vůjtek. Scéna: David Bazika. Kostýmy: Marcela Lysáčková. Hudba: Ivan Acher. Režie: Janusz Klimsza.
Poslední uvedení: leden 2023.
Dramatizace jednoho z nejvýznamnějších románů o Ostravě, který originálním způsobem vypráví příběhy obyvatel tohoto národnostně smíšeného města na pozadí historie fotbalového klubu. S hráči FC Slezská Ostrava (dnešní FC Baník Ostrava) prožijeme stěžejní okamžiky našich moderních dějin. První republika, nacismus, komunismus, pražské jaro, normalizace. Češi, Poláci, Němci, Prajzáci, Židé. A to vše viděno očima hlavního hrdiny, který umí létat a dokáže rozmlouvat s mrtvými...
14!  

inscenace již byla stažena z repertoáru

Národní divadlo moravskoslezské
Hodnocení inscenace
Redakce
50 %
Uživatelé
65 %
6581000
Hodnocení redakce
Lukáš Dubský 50 %
Jiří Landa 50 %
Volby

Hodnocení (10)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Dubský  50 %
3.12.2022 | 1064 hodnocení
+ souhlasím
Příběh sleduje čtyři dekády dvacátého století z okolí funkcionářů fotbalového klubu FC Slezská Ostrava. R.Finta v hlavní roli vytváří typ antihrdiny, který dělá oportunistická rozhodnutí, většinou zkrátka proto, že je to pro něj nejjednodušší cesta. Dramatizace bohužel trpí přemírou motivů, témat a postav, délka 3,5 hodiny u této inscenace skutečně není příliš obhajitelná. Režisér J.Klimsza vykládá některé situace zbytečně doslovně, což na celkovém dojmu také nepřidá. Podivné je zapojení písní, které jsou na příběh naroubovány hodně nešikovně. Z menších rolí zaujmou L.Bělašková a P.Kocmanová.
Jiří Landa  50 %
30.11.2022 | 2993 hodnocení
+ souhlasím
Prvotní dojem ze zhlédnuté produkce - je neskutečně dlouhá. Dramatizace by nebyla špatná, kdyby T. Vůjtek nedělal zároveň dramaturga. To je tuším největší kámen úrazu inscenace, které ovšem ani J. Klimsza nedokázal dodat jasnou tvář. Pokud by dramatizace nesledovala zbytečné vedlejší motivy, neodbíhala k nevýznamným detailům a především, kdyby se v inscenaci vyškrtly VŠECHNY songy, které působily jako ona pověstná pěst na oko (ucho), vlastně by šlo o dost působivý jevištní příběh, který má ve své prozaické podobě svým čtenářům jistě co říci. V tomto podání však vyzněl jaksi do ztracena.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Diogenes  70 %
2.12.2022 | 69 hodnocení
+ souhlasím
Na délku představení jsem byl připraven, takže mi tolik nevadila. Historie Ostravy na pozadí historie fotbalového klubu myslím funguje. Robert Finta v titulní roli velmi dobrý. Takže: před představením si dobře odpočinout, dát si dvojité espresso a mohu doporučit.
Čiko  50 %
1.12.2022 | 1005 hodnocení
+ souhlasím
Ne že by byla tato inscenace s regionální tématikou nezajímavá. Ale délka 3:30 si žádá opravdu výrazné škrty. Škrty několika postav a scén, ale hlavně písní (zejména údernická píseň na kapotě nákladního vozu je nesnesitelně dlouhá). Zbytečná je také třeba většina výstupů T.Jirmana. Problém vnímám také v chronologii jednotlivých scén. Celkové zkrácení a zásah dramaturga by mohly učinit tuto hru pro diváka o něco atraktivnější.
Ostravacka  80 %
20.3.2022 | 86 hodnocení
+ souhlasím
Po delší době nová inscenace v Ndm, která mě opravdu zaujala. Přesto by mohla být druhá půlka trochu kratší. Příběh zaujme příběhem, který je zasazen do ostravského regionu a vychází z historie. Působivé byly výkony všech herců, nejvíce bych však vyzdvihla R. Fintu. Je vidět, že je to role určená právě pro něj. Skvělá byla také P. Kocmanová a K. Janovičová.
Fedorocko  60 %
30.1.2022 | 716 hodnocení
+ souhlasím
Z této premiéry mi nejvíce utkví v paměti,že to bylo dlouhé, moc dlouhé.
Z hereckých výkonů pozoruhodná Lada. Opravdu skvělá.
Martinkristek  70 %
21.2.2023 | 15 hodnocení
Petr.loyd  70 %
9.4.2022 | 31 hodnocení
Prokop Dveře  60 %
17.3.2022 | 175 hodnocení
Natlacna  60 %
1.2.2022 | 18 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.