Tygr v tísni

Šílený Herkules

Premiéra: 31.7.2020. Překlad: Daniela Čadková. Dramaturgie: Marie Nováková. Scéna: Ján Tereba. Kostýmy: Helena Tavelová. Hudba: Ivo Sedláček, Dan Kranich (PAST). Režie: Tomáš Loužný.
1:45x | Poslední uvedení: srpen 2020.


„Inscenovaný koncert.“ První české uvedení římské tragédie o světoznámém hrdinovi a bojovníkovi, který se vrací po dvanácti letech domů. Porazil vše, co mu bohové postavili do cesty, pokořil jako první i podsvětí. Zaslouží si neutuchající potlesk a obdiv. Ale dokáže teď žít normálním životem poté, co jeho hrdinská mise skončila? Může akční hrdina a zabiják, jehož život je plný potu, krve a adrenalinu obejmout svou ženu a vychovat děti? Nebo je jen bytostí stvořenou bohy na jedno použití a jakmile se zastaví a přestane plnit danou úlohu, musí nutně zešílet? Boží žoldák je odeslán do důchodu a svou nevyčerpanou sílu vrhne tím nejhorším způsobem, zničí ty, kteří na něj celý život čekali...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Tygr v tísni
Hodnocení inscenace
Redakce
70 %
Uživatelé
78 %
7861000
Hodnocení redakce
Jan Pařízek 70 %
Lukáš Dubský 60 %
Pavla Haflantová 80 %
Volby

Hodnocení (9)

HODNOCENÍ REDAKCE:
Jan Pařízek 70 %
(zadáno: 11.8.2020, počet hodnocení: 782)
přínosný / zajímavý komentář
Rozhodně dobře vybudovaná atmosféra, které dokáže strhnout a udržet pozornost. Moc pěkně využité prostředí letní scény, výborná hudba a s ní také přidružený rap, to patřilo rozhodně k nejsilnějším momentům večera. Po herecké stránce nikterak nezklamalo, zvláště T. Dastlík byl jako Herkules výtečný a přesvědčivá byla také E. Josefíková. Rozhodně opět velmi vydařený počin Antické Štvanice. 75%
Lukáš Dubský 60 %
(zadáno: 11.8.2020, počet hodnocení: 847)
přínosný / zajímavý komentář
Tahle netradičně pojatá inscenace disponuje hutnou atmosférou i povedenými hereckými výkony. T.Dastlík v nadsázce ztvárňuje machistického superhrdinu, E.Josefíková je zase osudu vzdorující, ale čím dál vyděšenější manželku. Funkčním nápadem je proměna promluv chóru do jakýchsi raperských výstupů. Celkově se na to pěkně kouká, nechybí tomu humor, nejsem si ale úplně jistý, že se Senecův text potkává s výkladem inscenačního týmu. Herkulovo šílenství není v textu nijak psychologicky motivované, je to pomsta bohyně Juno, což nutně relativizuje některé otázky, které si autoři inscenace pokládají.
Pavla Haflantová 80 %
(zadáno: 3.8.2020, počet hodnocení: 325)
přínosný / zajímavý komentář
Inscenovaný koncert je přesné označení tvaru této inscenace a mně to tedy hodně sedlo. Tvůrci dali dohromdy tým velice talentovaných lidí. Díky tomu mělo představení spád, bylo zábavné, většinu času bez problémů udrželo pozornost. Zároveň nezůstalo nic dlužno antické tragédii tak, jak ji známe z hodin literatury.
Opravdu povedený počin se skvělou atmosférou.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Vladimír Rogalewicz 80 %
(zadáno: 12.8.2020, počet hodnocení: 585)
přínosný / zajímavý komentář
Skvělá režie plná drobných schválností a vtípků, znamenitý hudební doprovod (i když bych to hudbou úplně nenazýval), zajímavé využití rapu místo chóru a zejména skvělí Dastík, Josefíková a Bor. Nicméně (stejně jako většina antických her) nemá tato tragédie přílišný přesah pro současníky.
Slamajak 80 %
(zadáno: 12.8.2020, počet hodnocení: 36)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Skvělá inscenace, šel bych znovu. Tomáš Dastlík a Eva Josefíková jsou vynikající; hudba pro mě byla taky hodně příjemným překvapením. Scénograficky super. Dramaturgicky - občas nějaké to hluché místo asi trošku bylo, ale nebylo to nijak extra na škodu. Celkově obrovská spokojenost - a palec nahoru za to, že se inscenátoři nesnažili do textu zbytečně nacpat rádobyvtipné explicitní narážky na politiku v Česku nebo jinde, to mě teď obzvlášť na Letních shakespearovských slavnostech krapet irituje.
J.anek 80 %
(zadáno: 31.7.2020, počet hodnocení: 317)
přínosný / zajímavý komentář
Antická Štvanice je zase aktuální.
Ano, jsme takoví. Potřebujeme tyrana nebo hrdinu - sami si vládnout neumíme.
Premiéru v rozpáleném podmostním tunelu, který voněl obětním kadidlem, rušilo snad všechno, co rušit mohlo - a přece mi všechen ten řev světa kolem (napřiklad prostor Fuchs 2 jel bezohledně svůj koncert) vlastně nevadil. Nerušil mě. Bylo mi jedno, jaké zvuky servírují pánové ze skupiny P/ST a jaké do inscenace zavála náhoda. Protože to byla silná a dobrá inscenace. Tomáš Loužný a Máša Nováková mají nadhled, nejsou otroky antického textu a měli šťastnou ruku při volbě herců.
Ash 70 %
(zadáno: 18.8.2020, počet hodnocení: 22)
Vladislavka 80 %
(zadáno: 17.8.2020, počet hodnocení: 99)
Petrr 80 %
(zadáno: 7.8.2020, počet hodnocení: 208)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.