Východočeské divadlo Pardubice [Městské divadlo]

Klaus Mann, Ariane Mnouchkine

Mefisto

Premiéra: 16.4.2011. Překlad: Jiří Žák. Úprava: Ladislav Stýblo, Petr Kracik. Dramaturgie: Ladislav Stýblo, Tomáš Syrovátka. Scéna: Jaroslav Milfajt. Kostýmy: Tomáš Kypta. Hudba: Peter Mankovecký. Režie: Petr Kracik.
3:00 | Poslední uvedení: únor 2013.


Divadelní adaptace jednoho z nejkontroverznějších děl světové literatury minulého století. Faustovský příběh pro moderní dobu. Příběh herce, který se ve své touze po velkých rolích postupně zaprodá i nacistické moci. Divadelník, jenž na jevišti ztělesňuje Mefista se nakonec sám stává tak trochu Mefistem. Svůdným, uhrančivým miláčkem, jemuž divadelní i filmový Berlín leží u nohou, ale také zrádcem svých někdejších ideálů a životních lásek...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Východočeské divadlo Pardubice
Hodnocení inscenace
Redakce
67 %
Uživatelé
83 %
Hodnocení redakce
Jiří Landa 60 %
Pavel Širmer 60 %
Lukáš Dubský 80 %
Volby

Hodnocení

HODNOCENÍ REDAKCE:
Jiří Landa 60 %
(zadáno: 13.1.2012, počet hodnocení: 2859)
přínosný / zajímavý komentář
Solidně zpracovaná inscenace, která se téměř vyrovná současné verzi Divadla pod Palmovkou. Škoda, že režisér plně nevyužil možnosti pardubického souboru, zejména nadání L. Špinera (třebaže jeho výkon, i s patrnými rezervami, považuji za výborný). Mohlo totiž vzniknou mnohem působivější nastudování a nejen lehce nadprůměrný kousek.
Pavel Širmer 60 %
(zadáno: 13.11.2011, počet hodnocení: 1516)
přínosný / zajímavý komentář
Za verzí Divadla pod Palmovkou pardubická inscenace tolik nezaostává, ale přesto je celkově méně zdařilá. Škrty některých scén a příliš radikální krácení často přineslo hlavně nežádoucí upozadění některých klíčových postav (např. Otto). Režisér nebyl důsledný, ztvárnění mohlo být odvážnější, „údernější“ a působivější. Také bylo příliš vidět divadelní „šizení“ (předstírání bičování, falešné facky apod.). V podání dobře hrajícího hlavního představitele L. Špinera vyzněly některé motivace o něco čitelněji než u pojetí J. Langmajera, ale režisér podle mého názoru hercův potenciál zcela nevyužil.
Lukáš Dubský 80 %
(zadáno: 24.4.2011, počet hodnocení: 781)
přínosný / zajímavý komentář
Po Amadeovi další povedené velké drama na scéně VČD. Ladislav Špiner v hlavní roli překvapuje - odpustil se veškeré komediální manýry a podal velmi soustředěný herecký výkon.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Nagyni 80 %
(zadáno: 3.6.2014, počet hodnocení: 25)
Teres 80 %
(zadáno: 19.9.2012, počet hodnocení: 126)
přínosný / zajímavý komentář
Prosím Vás, naučte konečně už tu Tenorovou mluvit na jevišti!!
Jinak nemám, až na drobné výtky, co dodat...
Jiří Hurt 80 %
(zadáno: 14.2.2012, počet hodnocení: 22)
přínosný / zajímavý komentář
první půle mě strhla víc, po přestávce jsem brzy začal čekat na konec
(psací stroj bych z té kancelářské scény v druhé části škrtnul, spíš než cokoliv jiného rušil)
Xcepek 90 %
(zadáno: 11.5.2011, počet hodnocení: 397)
přínosný / zajímavý komentář
Moc povedené představení - i přesto, že jsem viděl Mefista s Langmajerem pod Palmovkou, musím uznat, že mu VCD (resp. Špiner) zdatně konkuruje (i když částečně hra kopíruje pražské představení díky Kracikovi...).

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.