Premiéry

Září 2020 | Léto 2020 | Červen 2020 | Květen 2020 | Březen 2020 | Únor 2020 | Leden 2020 | Prosinec 2019 | starší 


foto: archiv Klicperova divadlaDruhá divadelní hra Milana Kundery z roku 1966 se zabývá mocí a tím, jak dokáže zničit obyčejného člověka, když se jí nechá příliš omámit. Ředitel školy nakreslí z nudy na tabuli žlutý kosočtverec. Celá událost se následujícího dne začne vyšetřovat, čímž se ředitel sarkasticky baví. Je totiž znechucen světem, ve kterém každý na každého donáší a kde musí nestále něco hrát. A kde je potřeba tvářit se přísně a surově, aby si člověk zachoval svou slušnou tvář. A právě tehdy zahoří láskou k mladé učitelce Evě, která pochopí podstatu jeho chování. Happy End se však zdaleka ještě nekoná. Kunderova Ptákovina byla po roce 1968 stažena z repertoáru všech divadel jako nevyhovující a po roce 1989 se hrála pouze jednou, a to v pražském Činoherním klubu. Sám autor si totiž nepřál, aby tato hra o osobních nedostatcích a frustracích, které ovlivňují svět kolem nás, byla kdekoliv uváděna. A právě Klicperovu divadlu se dostalo té cti a jedinečné příležitosti tuto skvělou hru nastudovat. A je to nastudování vskutku velkolepé, neboť spolu s touto hrou se na hradecké jeviště vrací bývalý dlouholetý šéf Klicperova divadla a oceňovaný režisér Vladimír Morávek. Hrají Petr Jeništa, Jiří Zapletal, Natálie Holíková, Kamila Sedlárová, Zora Valchařová-Poulová, William Valerián, Marie Kleplová, Martina Nováková, Filip Richtermoc, Michal Lurie, Jan Bílek, Kryštof Bartoš, Michala Gatialová, Jakub Tvrdík, Karel Pešek a Martin Sedláček.
premiéra: 21.12.2019 | foto: archiv Klicperova divadla
foto: Alena HrbkováRequiem za sen jednoho obyčejného člověka, který bolestně zjišťuje, že na sklonku života dosáhl jediného – pro všechny má větší cenu mrtvý než živý. Willy Lohman není hlavní postavou. Hlavní postavou je jeho sen. Sen o úspěchu. Popularitě. Ocenění. Naplnění. Rodině jako z reklamy na životní pojištění. Ale Willy Lohman je jenom obchodní cestující za volantem otřískaného auta. V rozpadajícím se domě s hypotékou a ledničkou na splátky. Kde skončí jeho jízda čím dál složitějším světem? Komu by ještě prodal vlastní důstojnost? Nejslavnější drama Arthura Millera, oceněné Pulitzerovou cenou. V hlavních rolích v režii Michala Dočekala Miroslav Donutil a Zuzana Kronerová. Dále hrají Viktor Dvořák, Martin Donutil, Jiří Štrébl, Michael Vykus, Aleš Bílík, Milan Kačmarčík, Evellyn Pacoláková, Sára Affašová, Tereza Slámová a Kryštof Krhovják. Inscenace bude uváděna v Divadle ABC.
premiéra: 14.12.2019 | foto: Alena Hrbková
foto: Jan FauknerTajemný příběh, v němž se konec světa sice očekává, ale možná neuskuteční. Nepříliš zodpovědný otec Gabriel York neviděl svého syna čtvrt století a žijí každý na jiném kontinentu. Pak mu syn nečekaně zavolá a otec ho pozve na oběd. Ale nemá mu vlastně co nabídnout. Když bezradně vyjde do ulic, kde neúprosně prší, stane se něco nečekaného. A ještě než nadejde chvíle nejnádhernějšího oběda otce se synem, Gabriel York otevře velmi starý kufr. Vyndá z něj několik zdánlivě nesourodých předmětů, které mu připomínají jeho otce, matku, otčíma a babičku. Za každým z předmětů je tajemství několika lidských životů, které se v průběhu hry proplétají a rozkrývají. Odehrávají se v Londýně a na různých místech Austrálie v letech 1959–2039. Australský dramatik Andrew Bovell (*1962) je u nás známý především fascinujícím filmem Lantana, k němuž vytvořil scénář podle vlastní hry. Mysteriózní hru Až ustane déšť napsal roku 2008 a od té doby s ní slaví úspěchy po celém světě. Režisérem inscenace je Filip Nuckolls a uvidíte v ní Martina Mejzlíka, Josefa Lásku, Romanu Chvalovou, Veroniku Malou, Josefa Pejchala, Ludmilu Mecerodovou, Martinu Sikorovou, Alexandra Postlera a Petra Borovece.
premiéra: 14.12.2019 | foto: Jan Faukner
foto: Irena ŠtěrbováKdyž v roce 1907 psal francouzský dramatik Georges Feydeau hru Brouk v hlavě, určitě netušil, že se právě ona stane jednou z nejslavnějších komedií všech dob. Komedie či vlastně fraška ve vaudevillovém stylu popisuje zkoušku manželské nevěry, kterou nachystá manželka Marcela na svého muže Viktora Emanuela Champboisyho v pařížském podniku „U galantní kočičky“. Klasické situace žárlivosti a nevěry ještě umocňuje přítomnost hotelového sluhy Boutona, jenž je dvojníkem pana Champboisyho… Brouk v hlavě se po sedmadvaceti letech vrací na jeviště DJKT. Nyní v režii Thomase Zielinského a opět sršící ironií, humorem, vtipem i osobitým šarmem. V hlavní roli, respektive dvojroli se představí Martin Stránský. Dále hrají Klára Krejsová, Martin Zahálka ml., Kamila Šmejkalová, Michal Štěrba, Josef Nechutný, Jan Maléř, Marek Mikulášek, Vladimír Pokorný, Jana Ondrušková, Andrea Mohylová, Petr Kotora a Karel Vondrášek. Komedie bude uváděna ve Velkém divadle.
premiéra: 14.12.2019 | foto: Irena Štěrbová
foto: archiv Divadla Na FidlovačceAbsurdní komedie o hledání vlastní identity, manipulaci, maloměšťáctví, lhaní si do kapsy z nudy nebo nedostatku tvůrčích podnětů či o neschopnosti vymanit se z pohodlíčka zajetých kolejí, to je hra současné hvězdy francouzského dramatu Sébastiena Thiéryho s názvem Kdo je pan Schmitt?. Jedná se o rafinovaný žánr, který nápaditě kombinuje prvky frašky a existenciálního dramatu. Divákovi při sledování dění na jevišti hrají koutky, ale zároveň tuhne úsměv na rtech. Pan a paní Béliérovi se totiž ocitají v situaci, kdy je překvapují i ty nejobyčejnější detaily jejich života. Najednou zvoní telefon, který vůbec nemají. Dveře se nedají otevřít. Knihy nejsou jejich. A každý, kdo je v jejich před očima se měnícím světě navštíví, jim klade tu nejjednodušší a zároveň nejsložitější otázku: Kdo jste? V režii Lukáše Pečenky hrají Jitka Ježková, Jaromír Nosek, Filip Cíl nebo Lukáš Rous, Vasil Fridrich nebo Denny Ratajský a Lukáš Štěpánek.
premiéra: 14.12.2019 | foto: archiv Divadla Na Fidlovačce
foto: archiv Národního divadla BrnoKdyž v cimrmanovské hře Záskok seznamují Karla Infelda Prácheňského s novým kusem, hostující herecký virtuos zarytě trvá na tom, že by se měla raději uvést jedna z her „starých a osvědčených“: Lucerna nebo Maryša. Skutečně nenajdeme tituly pro české divadlo emblematičtější. Jedná se o dva vrcholy zásadních linií českého dramatu: pohádkové hry a vesnického realismu. Každá generace se k této klasice vrací a znovu po svém vypráví příběh jednoho ze dvou tak rozdílných mlynářů: Libora nebo Vávry. Po více než 20 letech od inscenace Zbyňka Srby nadešel čas pozvat vás opět do Mahenova divadla na kouzelný rodinný příběh Aloise Jiráska s pohádkovými prvky, k němuž se vrací každá generace. Celosouborová komediantská Lucerna je první režií Štěpána Pácla v pozici kmenového režiséra Mahenovy činohry. V roli Mladé kněžny v Mahenově činohře debutuje Petra Lorencová a v roli Haničky Zuzana Černá, nové tváře souboru. V roli Mlynáře hostuje Jiří Suchý z Tábora. Dále hrají Martin Siničák, Tomáš David, Marie Durnová, Bedřich Výtisk, Jan Grygar, Ivan Dejmal, Tereza Groszmannová, Roman Blumaier, Vladimír Krátký, Petr Bláha, David Kaloč, Martin Sláma, Pavel Doucek, Elena Trčková, Jaroslav Kuneš a Jiří Pištěk.
premiéra: 13.12.2019 | foto: archiv Národního divadla Brno
foto: archiv Městského divadla Mladá BoleslavBrilantní komedie Woodyho Allena, která velmi trefně vypráví o strastech i radostech partnerského života. Co byste si počali, kdyby vás z ničeho nic opustila manželka? Vrhli byste se do víru společenského života nebo se naopak schovávali v ústraní? A co když jste navíc filmový kritik, který má s láskou odjakživa problémy? Hlavní hrdina Felix je navíc velký fanoušek filmu Casablanca, a tak mu rádcem v jeho milostném trápení je jeho idol Humphrey Bogart. Bohužel jen skrz televizní obrazovku, a tak všechno není tak, jak si to ve své fantazii vysnil... V komedii hrají Ivo Theimer, Lucie Končoková, Petr Prokeš, Veronika Bajerová, Malvína Pachlová, Svatava Hanzl Milková, Lucie Matoušková a Adéla Řehořová. Režisérem inscenace je Vít Vencl.
premiéra: 13.12.2019 | foto: archiv Městského divadla Mladá Boleslav
foto: archiv Studia YpsilonCo všechno se dělo v našem domě i v naší ulici. Události oživené minulosti. Bejvávalo, bejvávalo. Národ sobě v každé době. Svět je nám dnes otevřen, zato doma se už ani pořádně nevyznáme. Místo, na němž stojíme, má své dějiny. Dům, v němž hrajeme, má své fluidum, už si něco zažil jako i celá ulice a my nevíme, na co z toho třeba navazujeme. Inscenace je věnována také 30. výročí sametové revoluce, zejména pak oněm bouřlivým událostem, které se v pátek 17. listopadu odehrávaly na Národní třídě, a kdy herci Ypsilonky, během právě probíhajícího představení Kafkovy Ameriky vybíhali postupně na ulici a tak se stávali prvními očitými a bezprostředními svědky počínající revoluce. Archivy vydaly neuvěřitelné množství materiálu o lidech nějak spjatých - trvale, či dílem náhody - s tímto místem a hlavním tématem nové inscenace je historie (paměť) místa jako proces odkrývání jedinečného, zároveň však také proces rozpoznávání již známého. Historie Spálené ulice i budovy, v níž Ypsilonka sídlí, je bohatá a pestrá. I proto se na jevišti Ypsilonky potká snad největší počet herců a muzikantů v historii divadla. Hrají a zpívají Lumíra Přichystalová, Roman Janál, Jan Jiráň, Lenka Loubalová, Jana Synková, Petr Vršek, Arnošt Goldflam, Pavel Nový, Kryštof Mende, Jan Večeřa, Martin Bohadlo, Jan Bradáč, Barbora Skočdopolová, Jiřina Vacková, Renata Rychlá, Veronika Soumarová, Martin Janouš, Roman Mrázik a další. Vzácnými hosty inscenace jsou zpěvačka Jitka Vrbová nebo vynikající klavírista Tomáš Víšek.
premiéra: 10.12.2019 | foto: archiv Studia Ypsilon
foto: Tino KratochvilPokud má středoevropský prostor nějakého komediálního klasika, je jím nepochybně Johann Nepomuk Nestroy. Je to dáno především díky kvalitám jeho komedií nabitých mimořádnou divadelností, nápaditostí zápletek, umného snování všech komických omylů a nedorozumění a nebývale vytříbených dialogů, prošpikovaných proslulými nestroyovskými bonmoty („Ještě, že utápím svůj smutek ve víně, jinak bych mohl propadnout chlastu!“). Protagonisty Nestroyovy komedie jsou kočovní herci Artur a Picl – první z nich se dostává do milostných eskapád, které ho nutí k nejrůznějším převlekům a intrikám, druhý to vše ironicky komentuje. Základním paradoxem této komedie je skutečnost, že lásce ústřední milostné dvojice zde vlastně nic nestojí v cestě. Artur miluje slečnu Emu Bušovou, aniž ví, že Ema je schovankou jeho strýčka, továrníka Truchlanta. A pan Truchlant se rozhodl, že Emu provdá – právě za Artura. Artur se ovšem mylně domnívá, že Truchlant si chce Emu vzít sám, a začne plánovat její únos... Nestroy bravurně ovládá principy zápletkové komedie, dokáže je propojit se svébytnou poezií života kočovných herců, a zároveň si nad vším snaživým lidským hemžením udržuje lehounký nadhled, laskavý a pobavený zároveň. Příznivci chytré zábavy v nostalgickém rakousko-uherském stylu se mají určitě nač těšit. Na Činoherní scéně MdB hrají Jan Brožek, Aleš Slanina, Barbora Goldmannová, Petr Štěpán, Milan Němec, Eliška Skálová, Marco Salvadori, Michal Isteník, Marek Hurák a Lucie Bergerová. Režisérem inscenace je Mikoláš Tyc.
premiéra: 7.12.2019 | foto: Tino Kratochvil
foto:Jakub JíraBlížící se ekologická katastrofa na Zemi a teoretická možnost osídlení některé z planet naší sluneční soustavy je hlavní zápletkou hry Mars, německého dramatika Maria von Mayenburga. Zachránit si život tím, že se člověk stane jedním z kolonizátorů Marsu, je možné poté, co vybraní jedinci projdou náročným výcvikovým kurzem. Na odlehlém místě připomínajícím prales se uprostřed prázdného domu sejdou čtyři lidé – vystrašený otec s dcerou a psychicky nevyrovnaná dvojčata. Nesourodá čtveřice však místo školení dostává úkoly, které má plnit jednotlivě i společně. Z původně výzkumného projektu se stává podivná soutěž, ve které jsou účastníci hodnoceni podle svého rozhodování a konání. Tlak na skupinu je silný a člověk se pod ním dokáže neobvykle pružně měnit v bezohledného, ale zato odolného tvora. Navenek ponuré, apokalypticky laděné sci-fi, zaujme vtipnou kombinací odkazů, skrývajících se v narážkách na žánrové filmy, na klasická divadelní dramata, reality show a především na společenskou situaci v Evropě. Prostřednictvím jazyka pak autor buduje humor celé hry – od absurdního až k černému. V režii Natálie Deákové hrají Petr Kubes, Michal Bumbálek, Annette Nesvadbová, Vojtěch Blahuta, Martin Veselý a další. Česká premiéra proběhne v divadle Reduta.
premiéra: 6.12.2019 | foto:Jakub Jíra
foto: Patrik BoreckýKráli Oidipovi mohl dlouho leckdo závidět jeho štěstí – rozluštil hádanku Sfingy, stal se respektovaným vládcem Théb a založil velkou rodinu. Zkrátka miláček bohů! Pak ale přišel strmý pád. Poznávaná minulost je totiž vždycky součástí přítomnosti a hodnotit dary Osudu můžeme pouze zpětně… Tragédie řeckého dramatika Sofokla zpracovává starou báji o krutém životním údělu muže, jenž nevědomky zabije svého otce a ožení se s vlastní matkou, aby se tak naplnila strašná předpověď delfské věštírny. Příběh vladaře, jenž musí nastolit řád i za cenu sebezničení... Na jevišti Národního divadla titulní roli ztvární Pavel Batěk. V dalších rolích Jana Stryková, Igor Orozovič, David Prachař, Jana Preissová, Alena Štréblová a Taťjana Medvecká. Jako sbor Thébanů Lucie Polišenská, Martina Preissová, Mikuláš Čížek, Filip Kaňkovský, Václav Marhold, Jiří Pěkný, Petr Vančura. Inscenace režiséra Jana Friče.
premiéra: 5.12.2019 | foto: Patrik Borecký