Premiéry

1 2 3 4 5 6 7 8 9  >  >>
Divadlo Lucie Bílé - Srdeční záležitost (Amanda McBroom)
Annie se v den svých dvacetin provdala za Steva - muže, do kterého se zamilovala na první pohled. O třicet let a dvě děti později se oba stále milují... Jen zapomněli, jak to tomu druhému říci. Autorka muzikálu Srdeční záležitost (v originále Heartbeats The Musical) Amanda McBroom se dostala na vrchol popových žebříčků s hitem „The Rose„ oceněným mnoha cenami Grammy. Z šestnácti svých písní vytvořila příběh Annie - ženy v domácnosti, která v jeden den oslaví padesáté narozeniny i třicáté výročí svatby. Zatímco se hlavní hrdinka ohlíží za svým životem a přemýšlí, zda ji jeho naplnění neminulo, je na pokraji objevení nového významu slova štěstí. Muzikál Srdeční záležitost se odehrává v současnosti a s obrovským nadhledem a humorem se zamýšlí nad odvěkou hádankou zvanou "sebepoznání". V hlavní roli Annie účinkuje bez alternace Lucie Bílá. Steva ztvární Denny Ratajský v alternaci s Robertem Jíchou. Dále hrají Markéta Poulíčková nebo Markéta Schimmerová Procházková, Peter Pecha nebo Marco Salvadori, Tereza Hálová nebo Kateřina Sedláková-Pechová a Josef Fečo nebo Martin Schreiner. Komorní muzikál bude uveden v českém překladu Adama Nováka a v režii Antonína Procházky.
PREMIÉRA: 28.9.2023 | foto: archiv Divadla Lucie Bílé
Divadlo pod Palmovkou - Žena filmového kritika (Tomáš Dianiška, Petr Cífka)
Popkulturní groteska o ženě a intelektuálovi, filmech, lásce, snech a průserech. Být dnes ženou, manželkou a matkou po třicítce je někdy samo osobě dost náročné. A když jste k tomu ještě ženou filmového kritika, může se vám snadno stát, že se vaše představy normality, klidu a štěstí posunou úplně jinam, než kde je mají obyčejní lidé… Situace, postřehy a glosy mapující sarkasticky i sebeironicky vztah mezi mužem a ženou, jsou těžištěm populárního blogu (a jeho knižní verze) anonymní autorky, která byla za toto své dílo nominována na prestižní cenu Magnesia Litera. Svou důvtipnou kousavostí, ale stejně tak i jemnou poetičností přesahuje rozměr běžných zápisků o údělu ženy pod čepcem. Divadelní verze je na pozadí aktuálního umění a popkultury přetavuje v ironickou reflexi vztahů, společenských stereotypů i existenciálních nástrah spojených s rolemi milující partnerky, matky i přičinlivé ženy obecně. Spoluautorem a režisérem inscenace je jeden z nejoceňovanějších českých autorů dneška, Tomáš Dianiška. Inscenace bude uváděna na malé scéně Divadla pod Palmovkou a uvidíte v ní Barboru Kubátovou a Jakuba Albrechta.
PREMIÉRA: 21.9.2023 | foto: archiv Divadla pod Palmovkou
Horácké divadlo Jihlava - Mrzák inishmaanský (Martin McDonagh)
Famózní britský dramatik, scenárista, filmový režisér, držitel Oskara, jeden z nejhranějších a nejúspěšnějších dramatiků současnosti - Martin McDonagh - poprvé a konečně na jevišti HDJ. Mrzák inishmaanský vypráví příběh osmnáctiletého tělesně postiženého Billyho, který po smrti rodičů vyrůstá u tetiček na venkově. Stejně jako jeho vrstevníci doufá v nový a lepší život, proto hledá možnosti, jak ze zapadlého ostrova odejít. Příjezd filmařů z Hollywoodu může být příležitostí. Hluboce lidský příběh z drsného kraje o tamějších lidech a jejich kamenných srdcích, ve kterých je ukryt soucit i láska. Hrají Jakub Rezek, Svetlana Hruškociová, Lucie Sobotková, Lenka Schreiberová, Lukáš Matěj, Petr Šindler, František Mitáš, Taťána Schottnerová a Ondřej Šípek. Inscenaci připravil režisér Mikoláš Tyc.
PREMIÉRA: 16.9.2023 | foto: archiv Horáckého divadla Jihlava
Divadlo Na zábradlí - Bar (Kateřina Císařová a kol.)
A znáte ten, jak přijde šest Hamletů na bar a objednají si jedno espresso? A znáte ten, jak si dají belgický chlebíček? Přijďte zjistit, co se odehrává na divadelním baru během představení. Dnes večer hrajeme Polární kruh, poslední nedokončenou hru Antona Pavloviče Čechova. Jak divadelníci tráví čas před svým dalším výstupem? Kolik času zbývá mistrům osvětlovačům do další světelné změny, kterou musí odbavit? A jak ho naplní? ...Bar jako místo setkávání. Bar jako bojiště. Bar jako střídačka mezi výstupy. Zažijte unikátní divadelní projekt, ve kterém můžete nahlédnout Divadlo Na zábradlí z netradiční perspektivy. Site-specific performance odehrávající se přímo v kavárně Divadla Na zábradlí částečně vychází z reálných příběhů, které se po dobu existence DNz odehrály „za zády“ nic netušících diváků během běžného provozu, souběžně s představením. Jo, a znáte ten, jak přijde na bar Richard a objedná si třetí pivo? Účinkují Dita Kaplanová, Anežka Kubátová, Kateřina Císařová, Johana Matoušková, Miloslav König, Michal Bednář, Jakub Žáček, Tereza Klimovičová, Ivan Voříšek, Petr Pavelec a Tomáš Pospíšil.
PREMIÉRA: 14.9.2023 | foto: KIVA
Městské divadlo Brno - Hamlet aneb Hádala se duše s tělem (William Shakespeare)
Nesmrtelná tragédie o hledání odpovědí. Režisér Stanislav Moša se po úspěšných inscenacích jiných Shakespearových dramat (Benátský kupec, Král Lear, Antonius a Kleopatra) rozhodl uvést i tragédii Hamlet, a to opět v nesmírně poetickém, avšak srozumitelném a divadelně působivém překladu Jiřího Joska. Podtitul Hádala se duše s tělem naznačuje inscenaci s výrazným interpretačním gestem: proslule rozporná postava Hamleta, snad nejsložitější charakter světového dramatu, byla svěřena hned dvěma hercům, kteří budou na jevišti existovat vedle sebe jako jakási dvojjediná bytost. Jsou jimi čerstvá posila souboru, mladý a mimořádně nadaný Martin Mihál a jedinečná opora souboru MdB Michal Isteník. V tomto pojetí se Hamletův svár nepochybně stane zcela výjimečným zážitkem. Slavný alžbětinský dramatik popisuje v Hamletovi stejně pečlivě vnitřní svět svých postav jako i vnější dějové okolnosti, které je obklopují. Můžeme tak příběh vnímat jako tragédii jedné rodiny, která se ovšem záhy rozvine v detektivku s politickým kontextem. Hamlet předstírající šílenství pátrá po pravdě o smrti svého otce a díky tomu se dozvídá mnohé o společnosti, z níž pochází, ale také především o sobě samém. Zločin je však třeba odčinit i za cenu špíny, do níž takový pokus o nápravu hlavního hrdinu uvrhne. Tento příběh znovu a znovu vybízí inscenátory po celém světě k opakovanému uchopení a pokusu o nalezení odpovědí alespoň na některé z mnoha otázek, které jsou v něm vetknuty. Lze ve jménu vyšších cílů porušit základní morální pravidla? A může jedinec vzít spravedlnost do vlastních rukou a obhájit své zločiny před vlastním svědomím? Je možné si uprostřed morálního bahna zachovat čistý štít? A jaké místo zastává v nejisté a pochybné lidské existenci láska? Hamlet se tak stal nejznámějším, byť fiktivním dánským hrdinou a nesmrtelně se vepsal do dějin literatury, divadla a přemýšlení o světě. V dalších rolích Petr Štěpán, Alena Antalová, Eliška Skálová, Daniel Rymeš, Viktor Skála, Kristian Pekar, Petr Halberstadt, Jan Brožek, Rastislav Širila, Ladislav Kolář nebo Igor Ondříček, Marco Salvadori, Jiří Ressler, Jan Mazák, Diana Velčická, Jan Valeš, Oldřich Smysl, Marek Hurák, Jiří Daniel, Marek Kolář, Patrik Földeši, Jakub Uličník a Ondřej Halámek.
PREMIÉRA: 9.9.2023 | foto: Tino Kratochvil
Divadlo Šumperk - Maryša (Alois Mrštík, Vilém Mrštík)
Vesnické drama o jedné nešťastné lásce s nešťastným koncem je dnes už notoricky známé. Méně se ovšem ví, že tento čítankový titul byl svého času doslova nechtěný v pražském Národním divadle. Dramaturgy děsil až přehnanou progresivitou. Pobuřoval svou zemitostí, a hlavně paličatou hrdinkou, která nejenže si dovolila oponovat autoritě, ale také aktivně vzala osud do vlastních rukou. Zajímavé je, že právě tato odvážnost pomohla tomu, že na rozdíl od jiných tehdejších titulů přežila Maryša svou dobu a nasazuje se dodnes. O čem ji ale hrát v roce 2023? Co si počít se zvláštním jazykem, kterým byla napsána? A je dobré ukazovat Vávru jako naprostého lumpa, který bije svou ženu? Maryša se v Šumperku naposledy hrála roku 1995 v provizoriu kulturního domu, nedlouho po požáru divadla. Nyní se vrací, tentokrát již na hlavní scénu. Její děj se přesune z Brněnska, kam byla hra původně situována, na Šumpersko. Projeví se to jak v mluvě, tak ve folklóru. Krajové budou nejen kostýmy, ale i lidové písně, které v Maryšině vesnici nemohou chybět, ať už ji situujeme kamkoli. Tento záměr má jednoznačný cíl. Přiblížit slavný titul místním divákům, oprášit, co na něm může být malinko zašlé a dostat na jeviště všechno, co je na této tragédii neustále platné a možná dokonce nesmrtelné. V režii Romana Groszmanna hrají Ladislava Jančíková, Alexandr Stankuš, Adam Joura, Petr Komínek, Dana Růžičková, Olga Kaštická, Eliška Navrátilová, Hana Vonzino, René Šmotek, Jan Hönig, Ondřej Král, Martin Šmerda a Jiří Lindemann.
PREMIÉRA: 9.9.2023 | foto: Pavel Nesvadba
Činoherní klub - 2:22 - duchařský příběh (Danny Robins)
Neskutečně napínavý a zábavný, fascinující thriller, u jehož sledování nezáleží na tom, jste-li spíš skeptik, nebo na duchy věříte... Jenny a Sam se spolu se svou malou dcerkou čerstvě nastěhovali do starého viktoriánského domu, který rekonstruují. První noci v neznámém a v ještě nezabydleném prostředí jsou lehce děsivé. Jenny je přesvědčená, že každou noc přesně ve 2:22 se z dětské chůvičky ozývají kroky – někdo chodí okolo postýlky. Je možné, že v domě straší? Sam, který je vědec, je pouze ochotný připustit, že cokoli může být slyšet, se dá jednoznačně rozumně vysvětlit. A tak během kolaudačního večírku, na který přijde jejich kamarádka Lauren se svým novým partnerem Benem, po pár skleničkách vína padne rozhodnutí, že všichni zůstanou vzhůru. Až do 2:22, kdy se uvidí... Hrají Romana Widenková, Václav Šanda, Markéta Stehlíková a Jan Hájek. K režii inscenace byl přizván Braňo Holiček.
PREMIÉRA: 8.9.2023 | foto: Pavel Nesvadba
Jatka78 - Snowflakes (Pavla Beretová, Lucie Žáčková, Viktor Tauš a kol.)
Film Amerikánka našel svou energii nejen ve skutečném příběhu, letech práce na filmovém scénáři, jeho následné adaptaci do divadelní inscenace či ve svých tvůrcích, ale především ve výjimečném dětském kruhu interpretů, který vzešel z dětských domovů a vydělených skupin spojených s dětmi z rodin, jakou je ta vaše. Dětský kruh, který stojí na autenticitě osudu každého z nich. Konkurs, společné sehrávání, pochopení skupinové energie, důvěra, nový smysl, natáčení, nové vztahy, nové naděje i směřování, způsob, jak se dostat ze začarovaného kruhu vlastního osudu, a šance konečně někomu ukázat, co ve vás vězí a jakou máte chuť bojovat a překonávat své handicapy. To všechno se otisklo do vznikajícího filmu a stalo se jeho dalším smyslem. Cesta k filmové Amerikánce vedla přes několik podob Amerikánky divadelní, vrací se tedy ke svým kořenům a dává divákům jedinečnou šanci zažít energii a smysluplnost integrace těchto neobyčejných dětí plných energie, radosti a odhodlání. SNOWFLAKES je epická show autentických zpovědí, muzikál, činohra, fashion show, živá upoutávka na film AMERIKÁNKA a další kapitola příběhu o tom, že naději, pokud se jí nerozhodneme vzdát sami, nám nikdo vzít nedokáže. V projektu režiséra a producenta Viktora Tauše účinkují Pavla Beretová, Lucie Žáčková, ADONXS, ANNABELLE, Tomáš Pšenička, kapela a děti. Uváděno na hlavní scéně Jatek78.
PREMIÉRA: 7.9.2023 | foto: archiv Jatka78
PONEC - divadlo pro tanec - Stále stejný příběh (Mirka Eliášová, Jana Vöröšová)
Orchestr BERG a PONEC – divadlo pro tanec otevřou novou sezónu premiérou hudebně-taneční inscenace. Renomovaná choreografka Mirka Eliášová a špičková hudební skladatelka Jana Vöröšová, která bude také jednou z performerek na jevišti, se inspirovaly dávným inuitským příběhem. Stará inuitská legenda se zamýšlí nad touhou žít a přežít i v těžkých podmínkách. „Čím je nejlepší na světě být? Obyčejnou trávou nebo krásnou bylinou? Myší nebo ptákem? A co člověkem?“ Hudebníci se rozpohybují a tanečníci se rozezvučí v představení, jehož tématem jsou člověk a příroda. Proto se v něm přednostně využívají „recykláty“ – tvůrci se pro ně ponořili do svých skladů, kde na další život čeká nepřeberné množství materiálů, hudebních nástrojů a dalších předmětů.
PREMIÉRA: 5.9.2023 | foto: Adéla Vosičková
Tygr v tísni - Oidipús komplet (Sofoklés, Hana Lehečková, Marie Nováková, Václav Kuneš)
ANTICKÁ ŠTVANICE 2023. Na samém začátku divadelní sezóny se v plenéru ostrova Štvanice před diváky odehraje ikonická řecká tragédie Král Oidipús, nově doplněná dramatem Láios současné autorky Hany D. Lehečkové a tanečním libretem Propast Marie Novákové a Václava Kuneše. Inscenace se tak snaží přiblížit původní (nedochované) antické trilogii. Královna Iokasté touží po dítěti, král Láios má tajnosti, Thébané počítají oběti krvelačné Sfingy, katastrofa je na spadnutí. Král Oidipús se rozhodl pro transparentní politiku, královna Iokasté nechce nic slyšet o minulosti, Thébané počítají oběti moru, katastrofa je na spadnutí. Princezna Antigoné by ráda poznala otce, slepec Oidipús nechce být na obtíž, v Thébách je klid, klid před bouří. Jak mohli být všichni tak slepí...? Hrají Rosalie Malinská, Jan Meduna, Mikuláš Čížek, Denis Šafařík, Matěj Nechvátal, Gabriela Mikulková, Miroslav Zavičár, Michal Kern, Hanuš Bor, Václav Kuneš, Peter Varga, Jonathan Glazer a další.
PREMIÉRA: 31.8.2023 | foto: Michal Hančovský
Letní shakespearovské slavnosti - Jak se vám líbí (William Shakespeare)
Hlavní premiéra Letních shakespearovských slavností 2023. Ve jménu lásky se v této Shakespearově komedii dějí opravdu nečekané věci, postavy si různě a často mění identitu, kdekdo by si spletl děvče s chlapcem, mnozí, trápeni náhlými záchvaty vášně, se ztrácejí a zase nacházejí v lese, v němž na stromech podezřele přibývá milostné poezie. Bratři zjišťují, že nepřekonatelné rozpory, které je ženou až na okraj nenávisti, je možné ve skutečnosti řízením osudu překlenout, ženy si zase celkem nečekaně koupí ovčín. Les je tu zázračným místem, v němž se lze snadno ztratit, ale i náhle najít. Každý v něm může nalézt odpověď na svoje trápení či melancholii. Ta odpověď je jednoduchá, obvykle se nazývá láska. A proto, jak praví Rosalinda: prosím vás Ve jménu lásky, aby se vám tahle hra líbila tak, jak se vám líbí. V režii Jakuba Nvoty v prostoru Nejvyššího purkrabství Pražského hradu hrají Lucie Štěpánková, Václav Matějovský, Markéta Děrgelová, Jaromír Nosek, Václav Rašilov, Tomáš Jeřábek, Roman Zach, Jakub Žáček, Lenka Zahradnická, Pavla Tomicová, Petr Motloch a Denny Ratajský.
PREMIÉRA: 27.6.2023 | foto: Pavel Hejný
Slovácké divadlo Uherské Hradiště - Fyzikové (Friedrich Dürrenmatt)
Ve společnosti, v níž technické možnosti předstihly její morální zralost a duchovní vyspělost, je možná lépe se pod pláštíkem šílenství vymazat z lidské paměti, než svou genialitou přispět k zániku civilizace... Švýcarská komedie se satirickými rysy a detektivní zápletkou si bravurním způsobem pohrává s fenoménem náhody a paradoxu, který nelze vyloučit při plánovaném dosahování jakéhokoli cíle lidské činnosti. Pod léčebným dozorem slavné psychiatričky se setkávají tři pacienti: Herbert Georg Beutler, zvaný Einstein, Ernst Heinrich Ernesti, vydávající se za sira Isaaca Newtona, a Johann Wilhelm Möbius, který věří, že je pravidelně navštěvován biblickým králem Šalamounem. Zdá se, že navzdory policejnímu vyšetřování padla těmto šílencům za oběť už druhá ošetřovatelka. Avšak v kvantové fyzice mění subatomová částice svou identitu náhle radikálním způsobem – a totéž platí pro postavy této komedie. Šílenec či génius, padouch či hrdina, vražda nebo oběť lidstvu – vše se relativizuje. Hra v režijním nastudování uměleckého šéfa Lukáše Kopeckého nastolí více než půl století od svého vzniku aktuální a nadčasovou otázku: Nakolik je vědec odpovědný za dopady svých vynálezů? Obsah objevů se totiž týká objevitelů, jejich důsledky ale postihují celé lidstvo... Hrají Tomáš Šulaj, Tereza Novotná, Zdeněk Trčálek, Jiří Hejcman, Petra Staňková, Kateřina Michejdová, Martin Vrtáček, Pavlína Hejcmanová, David Vaculík, Pavel Šupina, Daniel Gajdoš a Jakub Zelinka.
PREMIÉRA: 24.6.2023 | foto: Jakub Jíra
Národní divadlo Brno - Lhář (Pierre Corneille)
Klasicistní komedie s archetypem lháře v Mahenově divadle. Mladík z provinční univerzity se po návratu do Paříže snaží získat pozornost dam „pohádkami“ o svých válečných úspěších, bohatství a vzdělanosti. Bohužel se do svých intrik začne rychle zaplétat a když ve své sebestřednosti splete jméno dívky, kterou svádí, dostává se do úzkých... Dorant dovede okouzlit takřka každou dámu. Je ale jedna věc, co trochu uniká mu: nedovede říkat pravdu dýl než minutu. Mějte ho za lháře, podvodníka, filutu, jenomže, vážení, jemu to prochází! Vylhat se dovede z veškerých nesnází a každé přistižení obrátí ve výhodu, jakkoliv musí vše vymýšlet za pochodu. Lže na všech frontách, což je značně nesnadné, uvidíme, jak to nakonec dopadne. Dějiště: Paříž dnes, konkrétně tamní metro. Tvůrcové nechtěli, aby to bylo retro, a tak si Corneille tak trochu přikrášlili: kordy a muškety iPhony nahradily. I dnešní lhář ale z rukávu sype rýmy, půvabné, šťavnaté, chutné alexandriny. (Očekávejte i veršované šprýmy.) V Mahence zjistíte, jestli je o co stát – a zda vás pan Dorant dovede obelhat. Režisérka Aminata Keita inscenuje klasicistní komedii mravů a galantnosti jako komedii současného muže, mýtomana, který si obsedantně vylepšuje životopis, aby uspěl v náročném světě. V hlavní roli uvidíte Viktora Kuzníka. Dále hrají Zuzana Černá, Anna Glässnerová, Jan Grygar, Vojtěch Blahuta, Pavel Čeněk Vaculík, Martin Sláma a Kateřina Liďáková.
PREMIÉRA: 23.6.2023 | foto: Bára Bachanová
Městská divadla pražská - Jak se vám líbí (William Shakespeare)
Shakespearova nejromantičtější komedie o lásce a návratu k přírodě v neortodoxním uchopení maďarské režisérky Enikő Eszenyi. V magickém Ardenském lese nacházejí útočiště ti, které vyhnal z města uzurpátorský vládce. Odhazují svůj předchozí život a hledají přirozenost. Šílí láskou, sní a básní, flirtují a objevují pravou sexualitu. Kolika podob asi nabyde láska při téhle radostné a barevné podívané? Energie mladého hereckého obsazení strhne diváky do bláznivého víru záměn, proměn a převleků! V Jak se vám líbí ale Shakespeare nepromlouvá jen o lásce, ale také o věčném střetu člověka a přírody, města a venkova, civilizace a ztraceného ráje... V divadle ABC hrají Renáta Matějíčková, Radek Melša, Sára Affašová, Viktor Dvořák, Aleš Bílík, Milan Kačmarčík, Radim Kalvoda, Tomáš Krutina, Lucie Ducháčková, Diana Komisarenko, Stanislav Lehký, Eva Salzmannová, Zdeněk Vencl, Roman Dvořák, Orest Pastukh, Tomáš Milostný a Hanuš Bor.
PREMIÉRA: 17.6.2023 | foto: Patrik Borecký
Východočeské divadlo Pardubice - Maryša (Alois Mrštík, Vilém Mrštík)
Moderní podoba vrcholného dramatu českého realismu o tom, proč si dát raději čaj... Před téměř 130 lety se bratrům Mrštíkům podařilo napsat hru, která je dodnes považována za jeden z vrcholů českého národního dramatu, a která navíc stále žije a dráždí režiséry k novým a novým jevištním zpracováním. Příběh násilím provdané vesnické děvčice vzbuzuje i dnes silné emoce a zcela současné otázky – Co všechno si lze koupit, nebo naopak prodat? Jaká je cena lidského života? A má život vůbec cenu? A co když je to s tou Maryšou všechno ještě trochu jinak, než se na první pohled zdá? V titulní roli se netradičně představí dvě herečky – nováček v souboru Eliška Jechová a zkušená Martina Sikorová. „Hlavní postavu jsem se rozhodla rozdvojit, abych podpořila dvojí realitu člověka, kterému byl silou radikálně změněn život. Maryša je jiná před svatbou a jiná po ní. Tím, že k sňatku svolila, definitivně opustila sama sebe. A poslední zbytek svého já z ní manžel vymlátil. Obě její části se ale na jevišti často setkávají. Ať už jako zlá předtucha, nebo jako připomínka toho, co by se chtělo vrátit zpátky,“ vysvětluje režisérka Kasha Jandáčková. Dále hrají Josef Láska, Štěpán Pospíšil, Petr Dohnal, Jindra Janoušková, Ludmila Mecerodová, Romana Chvalová, Petr Borovec a Zdeněk Rumpík.
PREMIÉRA: 17.6.2023 | foto: Michal Hančovský
Divadlo Na zábradlí - Vzkříšení (Lev Nikolajevič Tolstoj, Armin Petras)
„Jediné co vám můžu říct je, že já svobodný nejsem…“ Po Balzacových Ztracených iluzích uvádí kmenový režisér Jan Mikulášek další adaptaci velké literární předlohy. Vzkříšení je posledním Tolstého románem a zároveň románem, který nejzřetelněji ukazuje na současnost. Začíná v Moskvě 19. století a končí v bezčasí, bez místa, v nicotě. Tam jsou všichni shromážděni: nepochopení, vyplivnutí, bojovníci za spravedlnost. Revoluce a odpor, vášeň, moudrost, nemoc a utopie zde nacházejí své poslední útočiště mezi štěkajícími psy. Rozsáhlé dílo velkého ruského spisovatele mistrovskou formou zachycuje společenskou atmosféru carského Ruska z konce 19. století a zároveň sleduje silný milostný příběh. Na Zábradlí bude uvedeno v divadelní úpravě německého dramatika a režiséra Armina Petrase a v překladu Petra Štědroně. Hrají Miloslav König, Kateřina Císařová, Anna Kameníková, Dita Kaplanová, Barbora Bočková, Václav Vašák, Jiří Černý a Michal Bednář.
PREMIÉRA: 16.6.2023 | foto: KIVA
Divadlo Kámen - Můj bratr mesiáš (Martin Vopěnka, Petr Odo Macháček)
Divadlo Kámen pod vedením režiséra Petra Odo Macháčka uvede inscenaci vycházející ze stejnojmenného románu Martina Vopěnky. S podtitulem „Co všechno může bratr mesiáše? Co může milenka mesiáše, jeho partnerka, jeho punkerka? Co může mesiáš? Co když někomu skočí za krk štěstí?“. Hra je inspirovaná stejnojmenným románem vydaným česky v roce 2017 a v roce 2021 mimo jiné i anglicky v Británii a USA. Velká část románu i hry se odehrává v roce 2168 v řecké zemědělské osadě Nové Vinohrady, do které se po různých klimatických a společenských katastrofách uchýlili slovanští emigranti. Desítky let předtím se v Praze Holešovicích narodil mesiáš, a tito lidé jsou jeho přímými následovníky, apoštoly nového duchovního směru. Inscenaci společně vytvořila skupina Divadla Kámen v Praze a dvojice tanečnic a hereček Live Hanne a Anne Katrine Haugenovy ze severského města Tromso. Pražští herci vytvářejí divadelní základ, jejich norské kolegyně natočily videomateriál ze severské přírody, který se prolíná průběhem představení. Účinkují Lucie Zachovalová, Kristýna Suchá a Vít Macháček.
PREMIÉRA: 15.6.2023 | foto: Helena Macháčková
Národní divadlo moravskoslezské - Marná lásky snaha (William Shakespeare)
Na začátku této méně uváděné Shakespearovy hry stojí čtyřnásobná přísaha askeze. Mladý navarrský král a jeho tři druzi se hodlají plně věnovat pouze studiu a kultivaci ducha. A to znamená po tři roky zmrazit všechny touhy. To je toho, tři roky utečou jak nic. „Ke slovu ‚tři‘ teď přidáme slovo ‚roky‘ a je to: ‚tři roky‘ ve dvou slovech. A máme nastudováno.“ Na dvůr však záhy přijíždí francouzská princezna se třemi svými dámami a přísaha rychle bere za své. Komedie plná hravosti, slovních hříček a jazykového vtipu nám opět dokáže, že žádné příkazy a zákazy neumlčí lidskou přirozenost. Hrají Sabina Muchová, Aneta Klimešová, František Strnad, Milan Cimerák, Viktória Pejková, Sára Erlebachová, Martin Dědoch, Vít Roleček, Petr Houska, Pavel Juřica, Jiří Sedláček, Tomáš Jirman, Jan Fišar, Tomáš Krpec, Jan Vrbacký a Tereza Cisovská. Inscenace režiséra Romana Poláka bude uváděna v Divadle Jiřího Myrona.
PREMIÉRA: 10.6.2023 | foto: Martin Kusyn
Národní divadlo Brno - Hodinový hoteliér (Pavel Landovský)
Komorní hra symbolizující střet odlišných zkušeností, tužeb a hodnot obyčejných lidí napříč generacemi. Ríša a Zuzi jsou milenci. On je ženatý, ona studuje uměleckou školu. Pravidelně se scházejí v temném pokoji, který zbyl po rozdělení kdysi honosného bytu. Jeho majitel, penzista Fána (Bedřich Výtisk), s důchodem sotva vystačí, proto pokoj pronajímá. Kromě výhodného přivýdělku si se svými podnájemníky může občas pohovořit a osvěžit stereotypní život. I pro Fánova vrstevníka, hlídače Hanzla (Vladimír Krátký), který se chodí do bytu ohřát, je sledování mladé dvojice příjemnou vzpruhou. Jenomže tak, jak sílí ve společnosti krize bytová, kterou lze se skromností přestát, vyhrocuje se i krize mezilidských vztahů... Ve hře Hodinový hoteliér (1969) zúročil Pavel Landovský vše, co bylo charakteristické pro jeho herecký projev – živelnost, svérázný humor, intelekt a výborný smysl pro komičnost všedních situací. Čtveřice aktérů z této komorní hry symbolizuje střet odlišných zkušeností, tužeb a hodnot obyčejných lidí napříč generacemi. Osudy čtyř ztroskotanců vepsal Landovský do mimořádných hereckých partů, které jsou plné vtipných dialogů, groteskních prvků a existenciálního poselství. Na spontánní a plnokrevné herecké výkony se můžeme těšit v režii Štěpána Pácla.
PREMIÉRA: 9.6.2023 | foto: Bára Bachanová
Studio DVA divadlo - Chlapi sobě (Frank Pinkus, Kay Kruppa)
Komedie ze života mužů, kde chlapi zůstali sami sebou aneb za vším hledej ženu. Už pár let spolu žijí v jednom domě. Ať už jsou rozvedení či vdovci. Bedřich, Karel, Martin a Richard chtějí najít ve společném bydlení kýžený klid. A to se jim i daří, než dorazí Bedřichův syn… Česká premiéra hry plné ironie o nelehkém údělu muže v současném světě proběhne na Letní scéně Vyšehrad. Zdali jde ve světě bez žen najít kýžený klid, se pokusí, v režii Šimona Cabana, zjistit Oldřich Navrátil, Filip Blažek, Michal Slaný, Roman Štabrňák a Robert Urban nebo Štěpán Benoni. Hra je pro jejího spoluautora, německého dramatika a režiséra Kaye Kruppa, který si v prvním uvedení sám dokonce zahrál, srdeční záležitostí. České premiéry se osobně zúčastní.
PREMIÉRA: 9.6.2023 | foto: Jerry Háša
1 2 3 4 5 6 7 8 9  >  >>