Počet komentářů: 0
Nový komentář

Za oponou

Čarodějky Alex, Jane a Sukie míří do Prahy
[vydáno: 15.9.2012]
Hudební divadlo Karlín na přelomu listopadu a prosince (konkrétně od 29. listopadu do 2. prosince) přivítá své kolegy z brněnského Městského divadla. Jeviště HDK bude hostit jednu z nejúspěšnějších muzikálových komedií MdB posledních let, Čarodějky z Eastwicku, která na domovské scéně dosáhla již 150 repríz. Jde o první počin podobného druhu, na němž se dohodla vedení obou divadel, jediných dvou specializovaných muzikálových scén u nás, jejichž zřizovateli jsou města. V příštím roce, v červnu, se naopak v Brně objeví Aida, muzikál, který má nyní v Hudebním divadle Karlín těsně před premiérou.

Petr Gazdík, Egon Kulhánek
umělecký šéf muzikálového souboru MdB Petr Gazdík a ředitel HDK Egon Kulhánek


Ředitel HDK Egon Kulhánek ke vzájemné spolupráci uvedl: „Dlouho se potkáváme, bavíme se o tom, že ty naše divadelní domy jsou si v mnohém podobné, až nás to dovedlo k této užší spolupráci. Po letech úvah tak vše nabývá konkrétních kontur a hostování Čarodějek u nás a naší Aidy naopak v Brně jsou prvními výsledky tohoto snažení. Uvidíme, jak na to budou reagovat diváci. Věříme, že to přivítají, rozhodně bychom chtěli v tomto výměnném trendu pokračovat.“

Markéta Sedláčková, Jitka Čvančarová, Yvetta Blanarovičová, Petr Gazdík
Markéta Sedláčková, Jitka Čvančarová, Yvetta Blanarovičová, Petr Gazdík


„Za naše divadlo musím dodat, že jsme potěšeni navázáním této vzájemné spolupráce a vůbec výhledovou kooperací,“ říká Petr Gazdík, umělecký šéf muzikálového souboru Městského divadla Brno. Pak již představil muzikál Čarodějky z Eastwicku: „Čarodějky považuji za jeden z nejlepších muzikálů vůbec. Premiéru měl v roce 2000 v Londýně na West Endu, konkrétně v divadle Drury Lane. Měl jsem to štěstí, že to představení jsem tehdy mohl vidět. Společně s kolegy z našeho divadla jsme potom připravili pár čísel z tohoto muzikálu pro jedno koncertní pásmo a pak jsem tak trochu (asi pět let :) přesvědčoval našeho ředitele, pana Mošu, že bychom se mohli pokusit získat práva a Čarodějky u nás v české premiéře uvést. Rozhodnutí padlo v roce 2006, a udělali jsme dobře. Čarodějky se zařadily mezi nejúspěšnější tituly našeho divadla. Ono se řekne, 150 repríz, ale na malé Brno je to skutečně velký počet.“

Jitka Čvančarová
Jitka Čvančarová


Stanislav Moša se ujal režie muzikálu a spolu s ním na něm pracovali scénograf Jaroslav Milfajt, kostýmní výtvarnice Andrea Kučerová a chorvatský choreograf Igor Barberić. Nelze zapomenout ani na Igora Vavrdu, který upravil a rozšířil instrumentaci. „Právě díky orchestrální úpravě byla naše inscenace hodnocena agenturou velmi pozitivně a dokonce označena za jedno z nejlepších světových nastudování,“ prozradil Petr Gazdík.

K dalším lákadlům je možné hned přidat velmi efektní a účelnou scénografii s několika pikantnostmi. Na jevišti je například bazén a diváci budou oblouzeni i několika jedinečnými triky. Jakými, snad ani není hezké prozrazovat. Jak jsme se od Petra Gazela dozvěděli, inscenace bude z Brna do Prahy přenesena skutečně stoprocentně, nenašla se žádná technická překážka či omezení. „Představení je také plné humoru - málo je takových muzikálových komedií! – a taky je plné sexu, takového toho pěkného sexu...,“ směje se Petr Gazdík.

Yvetta Blanarovičová, Petr Gazdík
Yvetta Blanarovičová, Petr Gazdík


Yvetta Blanarovičová, která roli Alexandry nastudovala v Městském divadle Brno jako host, neskrývá nadšení, že tento muzikál opět bude v Praze hostovat, navíc na jevišti divadla s takovým geniem loci, kde od roku 1991 hrála mnoho let. Jitka Čvančarová (Sukie), už bývalá členka souboru MdB, neskromně říká, že je to opravdu velmi povedené představení. A Markéta Sedláčková (Jane) si užívá, že se našel muzikál, ve kterém se v hlavních rolích setkává tolik ženských (a mohou si spolu na jevišti zařádit...). Postavy tří svérázných žen v dalších alternacích ztvárňují Ivana Vaňková, Jana Musilová, Johana Gazdíková, Alena Antalová, Radka Coufalová a Hana Holišová.

Markéta Sedláčková
Markéta Sedláčková


Hlavní mužskou postavu (Daryll) alternují Petr Gazdík, Martin Havelka a Petr Štěpán – ten za svůj výkon obdržel Cenu Thálie 2007 v muzikálovém oboru. „Když jsem se dozvěděl, že mě nominovali na tu cenu, přišla za mnou Helena Dvořáková (nyní členka Divadla v Dlouhé) a smála se, že já jako činoherec jsem nominovaný za muzikál. Navíc se přiznám, že jako student jsem muzikálem opovrhoval. Po nástupu do MdB jsem ovšem hodně rychle změnil názor...,“ říká Petr Štěpán a dodává: „Čarodějky jsou spíše takový činoherní muzikál, ale má v sobě velkou devizu, a to důraz na provázání hudby s činohrou, tedy s dějem a textem, není to v žádném případě „písničkál“ s izolovanými hudebními fláky...“

Petr Štěpán, Markéta Sedláčková
Petr Štěpán, Markéta Sedláčková


„Jako ředitel jiného divadla otevřeně říkám, že Čarodějky z Eastwicku je titul, který kolegům z Brna skutečně závidím. Pokud přijdete, pochopíte proč,“ zve diváky Egon Kulhánek. Pro brněnské herce jistě zas bude svátkem zahrát si v tak nádherném prostoru, který Hudební divadlo Karlín nabízí. Petr Gazdík zároveň uznale hovořil o poslední premiéře HDK, komediálním muzikálu Vražda za oponou (a také se těší na Aidu).

Předprodej vstupenek již běží (jejich cena je stejná jako u inscenací HDK) a v případě zvýšeného zájmu diváků je uvažováno, že budou přidány další termíny.

-mys-
[foto: Michal Novák]Komentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.