Počet komentářů: 0
Nový komentář

Za oponou

Femina Jones opět na scéně!
[vydáno: 15.3.2014]
Hra Cesta kolem světa byla v roce 1994 první inscenaci generačního souboru CD 94. Napsal ji Jiří Janků, režíroval Daniel Hrbek a tato původně studentská inscenace se dočkala neuvěřitelných více jak 200 repríz. Excelovali v ní Veronika Janků coby Femina Jones a Radim Kalvoda jako Inspektor Sherman. Inscenace, v níž se nejen hrálo, ale i zpívalo, nebojme se použít ani slovo „blblo“, se ve své době stala kultovním tahákem...

Dnes už její tvůrci či herci patří k pilířům jiných divadel (režisér Daniel Hrbek je ředitelem Švandova divadla, Radim Kalvoda a Veronika Janků hrají v Městských divadlech pražských a Jiří Janků je zde kmenovým dramaturgem a čas od času společně s Petrem Svojtkou se rád vrací k autorskému divadlu, jež má kořeny právě v „Cédéčku“).


ze zkoušky inscenace Cesta kolem světa (foto: Michal Novák)


Půvabného komediálního materiálu si všimla mladá herečka a režisérka Tereza Němcová, která se rozhodla Cestu kolem světa znovu oživit. Stane se tak v Divadle Na Jezerce, které sází na mládí!

„Divadlo Na Jezerce má stabilní diváckou základnu, a stejně jako si vychováváme mladé talentované herce, chceme dát šanci i začínající režisérce. Rozhodl jsem se tak, když jsem viděl několik představení v její nápadité režii, které se mi moc líbily a vzbudily nadšené reakce diváků,“ chválí principál Jan Hrušínský.


ze zkoušky inscenace Cesta kolem světa (foto: Michal Novák)ze zkoušky inscenace Cesta kolem světa (foto: Michal Novák)


Svižnou a bláznivou komedii „Cesta kolem světa“ českého autora Jiřího Janků doprovodí původní hudba Jana Kučery. Dobrodružství, chytlavé písničky a humor jsou přesně tím, co celý příběh táhne. Hlavní role dravé slečny Feminy Jones a bojácného inspektora Shermana si zahrají mladí herci Kristýna Hrušínská a Václav Liška. V dalších rolích se objeví osvědčení členové hereckého souboru Jezerky: Petr Vacek nebo Václav Chalupa, Martin Sitta, Michal Kern a režisérka Tereza Němcová si s chutí zahraje menší roli britské konzulky. Doplní je čtyřčlenný sbor, který tvoří Daniela Smutná alt. Lucie Ivanovová, Veronika Vonzová, Bartoloměj Veselý a Ondřej Lechnýř. Ztvární např. londýnský dav, ale také japonské varietní umělce, vlak, hongkongského lodivoda, členky ženského hnutí, číšníky či indiány.


ze zkoušky inscenace Cesta kolem světa (foto: Michal Novák)ze zkoušky inscenace Cesta kolem světa (foto: Michal Novák)


A co příběh vlastně nabídne? Především nadsázku a příběh plný nečekaných a paradoxních situací. Na začátku se slečna Femina Jones rozhodne, že se svou společnicí zvládne cestu kolem světa za méně než 80 dní. Chce zkrátka trumfnout Philease Fogga. Když cestu kolem světa v daném limitu zvládne muž, proč by to nezvládla žena. Žena feministická chce být přitom ještě rychlejší než jakýsi Fogg. Na cestě Orient expresem se ale hrdinové příběhu dostanou do situací a míst, kde to nebudou mít vůbec lehké. Největší překvapení ovšem čeká Feminu Jones až na samotném konci dobrodružství. Jak to vše dopadne?


ze zkoušky inscenace Cesta kolem světa (foto: Michal Novák)ze zkoušky inscenace Cesta kolem světa (foto: Michal Novák)


„Cesta kolem světa je svěží komedie, která pobaví všechny věkové generace – děti i jejich rodiče či prarodiče. Každý si z ní vezme něco svého a v paměti mu určitě zůstanou jak výkony herců, kteří svoje postavy a jejich legrační scény ztvárňují s velkým gustem, tak chytlavé melodie písniček z představení,“ říká režisérka Tereza Němcová (která sama také ráda hodně cestuje po světě).

Ať jste pamětníci inscenace z Divadla v Celené v podání souboru CD 94, nebo ne, komedii plnou dobrodružství, hudby a fantazie pro celou rodinu si všichni jistě užijí bez rozdílu.


Tereza Němcová v hovoru s Miluší Šplechtovou (foto: Michal Novák)


-mys-Komentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.