Počet komentářů: 0
Nový komentář

Za oponou

Jatka78 po zimní přestávce
[vydáno: 14.4.2015]
Přední tuzemský soubor nového cirkusu Cirk La Putyka otevírá pro veřejnost po zimní přestávce nově budovaný multifunkční kulturní prostor Jatka78 v pražské Holešovické tržnici (název upomíná na skutečnost, že celý areál ze sklonku 19. století až do roku 1983 sloužil k porážce dobytka). A čísla 7 a 8 označují čísla hal, které se nově stávají místem, kde se daří novým formám divadelního umění. Čas od skončení zkušebního provozu v listopadu a prosinci 2014 byl vyplněn dalšími rekonstrukčními úpravami a zlepšováním zázemí pro diváky. 24. dubna zde proběhne již druhý jednorázový večer Mše za duše v režii principála Cirku La Putyka Rosti Nováka a členů jeho souboru. K účasti na slavnostním večeru byly přizvány i další české a evropské hvězdy nového cirkusu. „Tímto společným večerem si chceme naklonit duše dobytka, který tady byl kdy poražen. Program se tentokrát celý ponese v novocirkusovém stylu, přivítáme zástupce švédských souborů Cirkus Cirkör nebo Svalbard Company,“ zve diváky Rosťa Novák.

Rosťa Novák našel pro Cirk La Putyka domovskou scénu (foto: Michal Novák)
Rosťa Novák našel pro Cirk La Putyka domovskou scénu (foto: Michal Novák)


Již nyní, v průběhu dubna, se zde odehrají také všechna představení domácího souboru, která se dosud hrála v La Fabrice. Jatka78 se tak stanou jedinou domácí scénou Cirku La Putyka.

Nejen Rosťa Novák je tváří nového kulturního prostoru, jeho směr či mravenčí úředničina leží také na bedrech Štěpána Kubišty. Vypadá to, že ti dva se tak dlouho hledali, až se našli. Tvoří silný manažerský tandem a jsou strůjci proměny celého prostoru v jedno velké tvůrčí centrum. Rosťa Novák se nechal slyšet, že už by ale přece jen raději trávil více času u své company než v kanceláři.

zde možná bude vybudována komorní stage pro menší projekty (foto: Michal Novák)
zde možná bude vybudována komorní stage pro menší projekty (foto: Michal Novák)


Rekonstrukce prostor, zázemí a technické vybavení je financováno z rekordní (alespoň v oblasti kulturních projektů) crowdfundingové sbírky, kde lidé přispěli více než 2.400.000 Kč. Je to pozoruhodné i z toho důvodu, že v drtivé většině šlo o drobné dárce. „Velice si toho vážíme a děkujeme všem podporovatelům a příznivcům, že nám pomohli vybrat mnohem více, než byla naše cílová částka. Je to pro nás obrovský závazek, abychom jak samotné prostory, tak i program připravili co nejlepší,“ slíbil principál Rosťa Novák. Finanční podpora je určitě fajn, ale všechny překvapil také zájem dlouhé řady lidí známých i neznámých o nezištné brigády na zvelebování původně hodně neútulného prostoru.

„My se staráme o to, co je uvnitř divadla, není v našich finančních možnostech, abychom se podíleli na rekonstrukci hal, které ji potřebují jako sůl, ať je to střecha, kterou teče, sociální zařízení, zásadní rekonstrukci potřebují veškeré elektrické rozvody a tak dále. Proto se kontinuálně snažíme vyvíjet tlak na magistrát (město je majitelem objektů), aby investoval aspoň něco do těchto prostor. Reakce jsou zatím veskrze pozitivní, ale žádný konkrétní plán zatím není,“ uvedl manažer Jatek78 Štěpán Kubišta.

nad hlavní stage vrcholí souboj s otázkou, jak prostor zatemnit (foto: Michal Novák)
nad hlavní stage vrcholí souboj s otázkou, jak prostor zatemnit (foto: Michal Novák)


Aktuálním problémem je třeba zatemnění hlavního sálu. „Mysleli jsme si, že půjde udělat něco „na jedno tlačítko“, ale na to bychom asi potřebovali jiný rozpočet,“ konstatuje Rosťa Novák. „Na podzim jsme si vyzkoušeli, jak by ten prostor měl a mohl fungovat, během zimní přestávky jsme měli čas udělat i nějaké změny, které nám byly doporučeny. Požádali jsme všechny umělce o zpětnou vazbu, co jim zde vyhovovalo, co je naopak brzdilo, co by uvítali, co bychom v rámci našich možnosti mohli zlepšit. Jako zásadní negativum toho prostoru, které jsme museli řešit, bylo zatemnění divadelního sálu, s tím jsme se trápili asi nejvíc. V listopadu a prosinci to nebyl problém, nyní na jaře už ano. Naopak zbytečnou obavou bylo, jak prostor vytopit, jde to i bez přídavných zařízení.“

Štěpán Kubišta k tomu dodal: „Už v průběhu zkušebního provozu jsme věděli, že prostor chceme nechat syrový tak, jak je, v tomto směru nechme činit žádné designové kotrmelce, vše je podřízeno zejména funkčním úpravám. V mezidobí byla připravena také zkušebna, která tak doplnila tréninkovou halu. Při zkušebním provozu jsme všechno komplet měli půjčené od spřátelených divadel či festivalů, jinak bychom se při komerčních zápůjčkách asi nedoplatili. Právě na pořízení nezbytné techniky a základní rekonstrukční úpravy jsme se rozhodli zkusit nasbírat ty dva miliony korun. Kampaň skončila před pár dny a podařilo se nám vybrat dokonce i více, ale stále je to z hlediska našich potřeb kapka v moři, základ, který nám umožní odpíchnout se ode dna. Reakce od veřejnosti byla fantastická!“

Jatka78 to není jenom hlavní stage a galerijní foyer (v němž se počítá také s hraním divadla). Vzadu už je v plné permanenci tréninkové novocirkusové centrum, ve hře jsou úvahy o vybudování ještě jednoho, menšího hracího sálu pro komornější projekty, a překvapení nachystal i pohled do jiné opuštěné haly Pražské tržnice, kde zrovna zkouší Long Vehicle Circus. A mezi halami se line puch glutamátu z asijských polévek a kolorit dokreslují stánkové hadrárny čilých prodejců...

Rosťa Novák, Jan Mikulášek, Štěpán Kubišta (foto: Michal Novák)
Rosťa Novák, Jan Mikulášek, Štěpán Kubišta (foto: Michal Novák)


Jatka78 se stávají i novým prostorem pro účinkování řady souborů. Vedle Cirku La Putyka to budou například 420PEOPLE, Lenka Vagnerová & Company, (bra)Tři v tricku, Cirkus Te-Ty nebo divadlo VOSTO5. Dlouhodobá rezidentura byla nabídnuta souboru 11:55 (čti za pět dvanáct), který již přímo pro prostor Jatek připravil premiéru inscenace Střepy a chlebíčky, pod níž jako režisér je podepsán Jan Mikulášek. „Tato inscenace je výsledkem kolektivní práce. Vybral jsem si téma jakéhosi dekadentního kalendária, dvanácti kauz, které nějakým způsobem hýbají s českou společnosti a jsou druhu spíše banálního. Spolu s herci skládáme bizarní grotesku. Zajímá-li vás, o jaké kauzy jde, tak to se budete muset přijít podívat, ale mají určité společné jmenovatele: alkoholismus, český sen, český styl se ze všeho nějakým způsobem vylhat nebo kauzy související s naší pamětí. Je to každopádně velká výzva pracovat v tomto prostoru, musel jsem se na větší prostor trochu přeladit..,“ říká úspěšný režisér „malého“ Divadla Na zábradlí.

17. a 18. dubna oslaví na Jatkách78 jedenáct let společné existence režijní dvojice SKUTR – Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský. V rámci festivalu 10 + 1 let na SKUTRu uvidí diváci autorskou inscenaci Bouře, která měla premiéru právě v tomto holešovickém prostoru, a inscenace Ženy, Muži a Malá smrt, které vnikly pod vedením spřízněné režisérky a choreografky Adély Laštovkové Stodolové.

principál ochotně seznamuje s každým detailem v zákulisí (foto: Michal Novák)
principál ochotně seznamuje s každým detailem v zákulisí (foto: Michal Novák)


V druhé polovině dubna pak proběhne série benefičních představení. Vystoupí se svými inscenacemi Dejvické divadlo (Ucpanej systém), Divadlo Na zábradlí (Korespondence V+W) a ústecký Činoherák (Klub rváčů). Výtěžek opět poputuje na vybavení a rekonstrukční úpravy.

V tréninkové hale právě probíhá první třítýdenní rezidence uznávaného švédského novocirkusového souboru Svalbard Company. „Je to přesně princip, jakým bychom chtěli pracovat,“ pochvaluje si Rosťa Novák. V roce 2016 tento soubor pak zde uvede své nové představení.

Jatka78 též jako tréninkové novocirkusové centrum (foto: Michal Novák)
Jatka78 též jako tréninkové novocirkusové centrum (foto: Michal Novák)


-mys-Komentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.