Počet komentářů: 0
Nový komentář

Za oponou

Kalich rozpálí diváky Horečkou sobotní noci
[vydáno: 20.3.2014]
Na konci 70. let proměnil svět v jeden velký taneční parket, o dvacet let později se stal divadelní senzací. Taková je stručná historie muzikálového fenoménu s názvem Horečka sobotní noci. Letos, 15 let od premiéry na newyorské Broadwayi, se legendární americký muzikál se slavnými písněmi Bee Gees konečně dostane do Prahy. Od 30. září 2014 ho bude mít na programu Divadlo Kalich.

Michal Kocourek, Ján Ďurovčík (foto: Michal Novák)
Michal Kocourek, Ján Ďurovčík (foto: Michal Novák)


První mediální představení očekávaného muzikálového projektu proběhlo již nyní, místem setkání se stal stylový cafe-restaurant Cafe 80´s na pražském Starém Městě, který je inspirovaný dobou 80. let do nejmenšího detailu! Po úvodním slovu to na místním disco parketu řádně roztočili již známí představitelé hlavních rolí – Jan Kříž, Michaela Doubravová, Alžběta Bartošová, Markéta Procházková a Roman Tomeš.

Jan Kříž, Alžběta Bartošová, Markéta Procházková, Roman Tomeš, Michaela Doubravová (foto: Michal Novák)
Jan Kříž, Alžběta Bartošová, Markéta Procházková, Roman Tomeš, Michaela Doubravová (foto: Michal Novák)


Horečku sobotní noci přivádějí na českou divadelní scénu producent a majitel Divadla Kalich Michal Kocourek s režisérem a choreografem Jánem Ďurovčíkem, který je podepsaný pod divácky velmi úspěšnými a kritikou ceněnými muzikály Robin Hood, Osmý světadíl či Pomáda. Opět tak můžeme čekat muzikálovou podívanou s náročnými choreografiemi a pěveckými, tanečními i hereckými výkony mladých talentů, jimiž se to v Divadle Kalich díky systematické práci na budování muzikálového souboru jenom hemží. I v případě tohoto projektu bylo nutné prokázat své nadání na velmi náročných konkurzech. Ján Ďurovčík nezná kompromisy...

„Uvedení Horečky sobotní noci na českou divadelní scénu připravujeme několik let. Majitelé práv poskytují licenci po zvlášť podrobném studiu lokální produkce. Jsme první ve střední Evropě, komu se práva k Horečce podařilo získat. Věděl jsem, že o ně můžeme zažádat až ve chvíli, kdy si budeme stoprocentně jistí, že na tento titul u nás najdeme dost prvotřídních muzikálových herců. Jsem přesvědčený, že v Kalichu taková generace vyrostla, zkusíme tedy postoupit zas o krok dál a přijmout další odvážnou výzvu. Troufám si tvrdit, že v Praze takový muzikál ještě nebyl,“ říká producent Michal Kocourek.

Michaela Doubravová (foto: Michal Novák)
Michaela Doubravová (foto: Michal Novák)


Původní filmová Horečka sobotní noci, dodnes považovaná za jedničku ve svém žánru, se stala fenoménem okamžitě po své premiéře v roce 1977, podařilo se jí odstartovat módu hudebních snímků pozdějších let. Díky jejímu obrovskému komerčnímu úspěchu se disco stalo novým životním stylem na obou březích Atlantiku a představitel hlavní role John Travolta hereckou hvězdou první velikosti. Divadlo Kalich uvede toto slavné dílo ve verzi, která na konci 90. let dobyla londýnský West End (1998) a následně newyorskou Broadway (1999). Vypráví příběh dostatečně známý z filmového plátna, nicméně libreto ani hudební aranžmá nezastírají, že filmovou a divadelní verzi dělí dvě desetiletí. Na divadle také zní více hudby Bee Gees než ve filmu.

„Současná podoba Horečky sobotní noci není přísně věrná duchu dobového disca. Právě hudební posun od filmu je pro mě důležitý. Muzika, kterou uslyší naši diváci, se logicky nese ve stylu Bee Gees, ale je moderně zaranžovaná, prokomponovanější a výrazněji se přiblížila k muzikálovému žánru,“ vysvětluje Ján Ďurovčík a ještě připojil pár poznámek k libretu: „Je propracovanější. A to i po formální stránce. Na rozdíl třeba od Pomády přináší silnější příběh se sociálním aspektem. Zatímco Pomáda je čistá, energizující zábava, Horečka je taneční muzikál s přesahem a bude klást větší důraz na herecký projev. Nebudeme si nalhávat, že pěvecky jde o heroický muzikál, spíš bude náročnější dát dokupy, aby bavil i dojímal.“

V této souvislosti je třeba si uvědomit, že film nebyl primárně „muzikálem“. Jak říká Ján Ďurovčík: „Hudba tam běžela spíš na pozadí, divadelní verze je mnohem zajímavější a tak jako rajcovnější. Rozdíl není o dvaceti letech, rozdíl je v žánru.“

v rytmu 80. (foto: Michal Novák)
v rytmu 80. (foto: Michal Novák)


„Řemeslně je Horečka samozřejmě velká prověrka. Pokud budeme chtít sehrát tenhle muzikál, jak je napsaný, tak si sáhneme až na kraj schopností,“ odhaduje představitel hlavního hrdiny Tonyho Jan Kříž, pro něhož to bude již druhá „travoltovská role“ (před tím ztvárnil Danny Zuka v Pomádě a za výkon v této roli dokonce získal Cenu Thálie. „Rád bych Tonymu nezůstal nic dlužen. Což nebude jednoduché, protože Horečka je po taneční stránce opravdu velká síla. Tony má být král diskotéky...,“ dodal Kříž.

Český překlad připravuje Adam Novák. Jak se Horečka překládá? „To, že texty písní o něčem hovoří, je samozřejmě velká výhoda, jinak se to převádí do češtiny velmi obtížně. Proč? Je to disco, které má absolutně tvrdě daný rytmus, není cesta někam uhnout, je to taková velká křížovka,“ přirovnal renomovaný překladatel Adam Novák.

Michaela Doubravová, Roman Tomeš (foto: Michal Novák)
Michaela Doubravová, Roman Tomeš (foto: Michal Novák)


Výprava muzikálu (scéna – Martin Černý, kostýmy – Zuzana Straková) jistěže bude naplno inspirovaná světem dobových diskoték, ale jak oba výtvarníci podotýkají, Horečka sobotní noci není jenom o nich, musí potrhnout i civilní charaktery nebo běžná prostředí. „I když diskotékového prostředí si na jevišti užijete dost,“ slibuje Martin Černý. „Použijeme i jedno takové novum, technologii, která u nás na divadle zřejmě použita nebyla, bude to fungovat neskutečně...,“ dodal tajemně. Všechno prý záleží jenom na tom, jak producent bude chtít šetřit, nebo ne...
„Už jsem rozbil prasátko,“ směje se Michal Kocourek.

Pro mladé herce i mladé diváky to bude „těžké retro“, pamětníci si jistě přijdou na své a vzhledem k dynamické práci Jána Ďurovčíka se dá očekávat, že muzikál strhne každého, i ty, kteří disco styly 80. let zrovna nemusí. Především půjde o další taneční vodvaz na jevišti Divadla Kalich, který rozpálí diváky nejen tancem. Všichni věří, že zaujme i svým hořkým příběhem a trpkým humorem, jak podotknul Jan Kříž.

v rytmu 80. (foto: Michal Novák)
v rytmu 80. (foto: Michal Novák)


-mys-Komentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.