Počet komentářů: 0
Nový komentář

Za oponou

Metropolitní léto hereckých osobností pojedenácté
[vydáno: 18.6.2014]
24. června odstartuje již jedenáctý ročník Metropolitního léta hereckých osobností, jehož pořadatelem je divadlo Studio DVA. Hrát se bude až do konce srpna především na Letní scéně v severozápadním cípu vyšehradské citadely, v průběhu prázdnin však úplně neosiří ani prostory divadla na pražském Václavském náměstí.

Necelý rok působí Studio DVA ve svých prostorách v paláci Fénix. „Stále je divadlo pro nás nové a ještě asi dlouho nové pro nás bude, neboť je pro nás stále velkou výzvou, přesto jsme se rozhodli, že budeme pokračovat v tradici letního hraní na pražském Vyšehradě. V plánu máme odehrát přes 50 představení a stejně jako v minulých letech, velké zážitky slibují koncerty známých osobností, letos jsme oslovili Szidi Tobias, Dana Bártu, Anetu Langerovou, Janu Kirschner či Moniku Absolonovou,“ vypočítává producent Michal Hrubý. Širokou a pestrou programovou nabídku doplní set představení pojmenovaný jako „Léto slovenských hvězd“, kdy Studio DVA v druhé polovině srpna v „kamenném“ divadle přivítá několik pozoruhodných inscenací slovenských divadel (např. Študia L+S, Divadla Aréna či Divadla GUnaGU). Diváci se mohou v rámci akce těšit na taková jména, jakými jsou Emília Vášáryová, Milan Lasica, Zdena Studenková, Milan Kňažko, Anna Šišková, Zuzana Mauréry nebo Ján Koleník a mnoho dalších.
Zároveň bude naplno probíhat příprava na sezonu 2014/15, kterou otevře premiéra hry kanadské dramatičky Michele Rimls Sex pro pokročilé s Janou Krausovou a Karlem Rodenem v hlavních a jediných rolích. Dalo by se říci, že Studio DVA jede nonstop.

Filip Blažek, Roman Štabrňák, Michal Slaný, Kryštof Hádek, Jana Stryková, Marika Šoposká, Jitka Schneiderová (foto: Michal Novák)
Filip Blažek, Roman Štabrňák, Michal Slaný, Kryštof Hádek, Jana Stryková, Marika Šoposká, Jitka Schneiderová
(foto: Michal Novák)


Hlavním lákadlem Letní scény Vyšehrad je premiéra situační komedie Patrika Hartla Hovory o štěstí mezi čtyřma očima. Komedie vypráví tři groteskní situace z milostného života současných třicátníků, kteří touží být šťastní, ale nevědí, jak na to. Hru plnou vztahových nejistot její autor Patrik Hartl připodobnil k festivalu trapna. „Je to přehlídka zábavného domácího terorismu, ve které najdete vše, co byste se svým milovaným člověkem nikdy nechtěli zažít. Psal jsem tuto komedii jako výčet nočních můr, které se herci pokusí vtipně zahrát. Možná se v tom někteří diváci poznají...“

Jana Stryková, Marika Šoposká, Jitka Schneiderová (foto: Michal Novák)
Jana Stryková, Marika Šoposká, Jitka Schneiderová (foto: Michal Novák)


Hra v silné nadsázce, jak je pro Patrika Hartla typické, nabízí studii trapně neohrabaného hledání štěstí v dlouhodobých milostných vztazích a odhaluje, jak těžké ve skutečnosti je budování harmonického domova. Pokusí se ukázat, že i mladí a krásní lidé mají své problémy. Středobodem všech situací je skandinávská rozkládací pohovka, na které tři milenecké dvojice (dojde i na homosexuální pár) a rozmazlená čivava svedou boj o štěstí. Z uvedeného je patrné, že podstatným elementem hry je zvíře. Více, stejně jako další sepjetí povídek s psí účastí, pochopitelně neprozradíme.


čivava Emil (foto: Michal Novák)


Autora a zároveň režiséra Patrika Hartla dle jeho slov hodně baví, když se diváci smějí. I na zkouškách, jak potvrzují herci, již teď to srší smíchem. Hra sestává ze tří povídek a přivede na jeviště dva milenecké páry a jeden novomanželský. Právě novomanželku si zahraje Marika Šoposká, svou postavu glosuje takto: „Hraju mladou ženu, která je trošku...kráva. Doufám, že mě režisér obsadil jenom proto, že jsem také čerstvá novomanželka, ne kvůli tomu druhému. (smích)“ Inscenace se nese také ve znamení návratu Jany Strykové po mateřských povinnostech na divadelní prkna. „Teď se mě někdo zeptal, jestli se dá skloubit mateřství a práce. Nedá! Toto je pokus, jestli přece jen...“ V roli se bude střídat s Jitkou Schneiderovou, která ke spolupráci s ostatními říká: „Je mi s touto partou moc dobře, tak doufám, že se to přenese i na diváky. S Patrikem Hartlem zkouším poprvé a jsem z něho okouzlená, protože je dokonale připravený, není to egomaniak a vypadá to, že má rád herce...(smích).“ V dalších rolích uvidíte Filipa Blažka, Kryštofa Hádka nebo Michala Slaného a Romana Štabrňáka.

Filip Blažek, Roman Štabrňák (foto: Michal Novák)
Filip Blažek, Roman Štabrňák (foto: Michal Novák)


Právě Filip Blažek bude spojovacím prvkem všech tří povídek, v každé na něj čeká jiná role. V jedné si zahraje odstrčeného partnera, posledního až za psem, v jiné mu autor předepsal šílený monolog v několika světových jazycích. Filip Blažek hlásí, že už se to naučil. Jelikož dále se objevuje pánské obsazení, dává to tušit, o jaký vztah v jedné z povídek také půjde. „Když ležím na Kryštofovi nebo Michalovi a křičím, já tě miluju, je to pro mě „hodně netradiční“. Nějakým zvláštním způsobem mě „rajcuje“, že si to můžeme zahrát, nezesměšňujeme to, ale legrace to je. Jenom doufám, že se budou bavit hlavně diváci...,“ uvedl k tomu Filip Blažek.

Filip Blažek, Roman Štabrňák, Michal Slaný, Kryštof Hádek, Jana Stryková, Marika Šoposká, Jitka Schneiderová (foto: Michal Novák)
Filip Blažek, Roman Štabrňák, Michal Slaný, Kryštof Hádek, Jana Stryková, Marika Šoposká, Jitka Schneiderová
(foto: Michal Novák)


Novou inscenaci čeká dvacet repríz na Vyšehradě, pak komedie bude přenesena do divadla a stane se běžnou součástí repertoáru, takže diváci nemusí být smutní, pokud by se jim na Letní scénu Vyšehrad nepodařilo sehnat vstupenky. Na programu Letní scény Vyšehrad pochopitelně najdete i řadu dalších divácky oblíbených komedií premiérovaných v minulých letech.

A co na všechno říká čivava Emil? Jak se dalo odtušit z psí řeči, příště požaduje větší roli!

-mys-Komentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.