Z tiskových konferencí

Oslava podstaty cirkusu v nové inscenaci Cirku La Putyka
vydáno: 30.11.2022
Jatka78 po osmi letech vstoupí do další éry. „Vedou nás rozum, cit a srdce,“ říká Rostislav Novák ml. Osm let existence tento prostor oslavil v listopadu: během celé doby bylo zde odehráno 1 749 představení s průměrnou návštěvností 82 % a navštívilo je 395 760 diváků. Nyní je čas na další strategické kroky. Holešovické divadlo čeká řada novinek, některé se projeví už nyní. Například zavedení blokového hraní. V programu na dalších šest měsíců se objeví současný repertoár Cirku La Putyka s hity BOOM vol. 2, Runners i s aktuální novinkou Senses v režii finského režiséra Maksima Komara. Chybět nebudou tanečníci DEKKADANCERS, improvizátoři "My kluci, co spolu chodíme" a další soubory. V dubnu 2023 dorazí z Austrálie novocirkusový zázrak Circa a uvede v české premiéře sofistikovanou show Humans 2.0.

z inscenace Senses
z inscenace Senses


Divadelní perpetuum mobile
„Nezastavovat, jet dál, vše zvládat a hned reagovat. V tomto duchu se nesou tři poslední extrémně náročné roky. Prostor pro nadechnutí nepřichází ani nyní. Nechceme přijít o uměleckou svobodu, bez které bychom se nemohli rozvíjet, a proto neustále hledáme nové cesty. Okolnosti, jako jsou covid-19, válka na Ukrajině i energetická krize, se staly katalyzátorem změn. Musíme se umět adaptovat a být kreativní, abychom byli životaschopní. Řídíme se u toho rozumem, citem a srdcem,“ říká Rosťa Novák a dodává: „Jsem šťastnej, že jsme tady, že můžeme hrát. Je důvod oslavovat, protože vidíme, že si diváci nacházejí cestu zpátky.“

Předprodej na celou sezónu
Prioritou je jednoduchost na všech úrovních, aby se i v době krize divadlo udrželo nad vodou. Blokové hraní má přinést snížení nákladů na provoz díky omezení počtu přestaveb. „Inspirujeme se evropskými scénami v Berlíně a Londýně. Sami jsme si tento formát vyzkoušeli a věříme, že nám pomůže udržet se i se opět přiblížit světovým lídrům na poli současného performativního umění,“ zdůrazňuje Rosťa Novák. „Budeme hrát v blocích, od úterý do neděle, bez ohledu, zda hrajeme my, nebo spřátelené company.“
Do programového kalendáře budou nově zařazena sobotní odpolední představení a v neděli se bude hrát již od šesti. Tyto novinky záměrně otevírají dveře např. mimopražským divákům.

Rostislav Novák ml. na setkání s novináři
Rostislav Novák ml. na setkání s novináři


Od ledna do června 2023 Jatka78 plánují celkem 93 představení a poprvé je v prodeji program na šest měsíců dopředu. Z českých souborů se kromě Cirku La Putyka mohou diváci těšit na domovský taneční soubor DEKKADANCERS, české akrobaty AirGym nebo na improvizační skupinu "My kluci, co spolu chodíme", která provede diváky všemi zákoutími divadla například kanceláří, barem a tréninkovou halou.

Rosťa Novák upozornil i na návrat inscenace Cesty : „S jarem se pak budeme částečně stěhovat do Stromovky, kde opět postavíme šapitó Azyl78, do něhož ještě vrátíme náš největší projekt Cesty, se kterým se pak ale už opravdu definitivně rozloučíme a předáme žezlo nastupující generaci. Velice mě těší, že se tak děje vlastně přirozeně, absolutně jsme nečekali, že představení našich mladých, BOOM vol. 2, bude rezonovat až takovým způsobem. Do Azylu78 se vrátí i Kniha džunglí, rodinná inscenace, která vzešla ze spolupráce Divadla bratří Formanů, souboru Dekkadancers, České filharmonie a Jatek78.“

K 8. narozeninám nadělila Jatka78 divákům nové kategorie vstupenek. Připomínají tím, že zastávají myšlenku, že divadlo má být dostupné pro všechny. Jde o osm vstupenek za 200 Kč „na bidýlko“ na každé představení domovských souborů pro ty, jejichž finanční situace neumožňuje, aby si pořídili vstupenky za plnou cenu, a naopak osm vstupenek za 1 780 Kč v přední části hlediště pro ty, kteří koupí podpoří diváky z „bidýlkové“ kategorie i daný vystupující soubor. Jinak ani Jatka78 se nevyhnou nutnosti (poměrně citelného…) zdražení vstupného. „Museli jsme reagovat, ať z důvodu cen energií nebo inflace. Pro náš produkční i marketingový tým to není vůbec jednoduché...,“ konstatuje Rosťa Novák.

Australská Circa nabídne víc než cirkus
Důležitým dramaturgickým pilířem Jatek78 jsou zahraniční spolupráce. Po pandemické pauze se divadlo vrací k pořádání rezidencí, které mají přinést nová představení na míru prostoru, z nichž nejlepší se v něm odpremiérují. Hranice nového cirkusu posune během hostování proslulý a cenami ověnčený australský soubor Circa. Symfonií akrobacie, světla a zvuku se v novocirkusovém představení Humans 2.0 dotkne otázek, které si klade každý z nás.

režisér Maxim Komaro a Jiří Kohout (v kostýmu z inscenace)
režisér Maxim Komaro a Jiří Kohout (v kostýmu z inscenace)


Pozornost je však nyní nejvíce upřena na premiéru inscenace Senses, v níž Cirk La Putyka a finský režisér Maksim Komaro oslaví samu podstatu cirkusu - svobodného, hravého, vtipného, plného pohybu, fantazie a představivosti. Velmi přirozeně propojí nejrůznější cirkusové disciplíny - od vzdušné a pozemní akrobacie, přes skoky na teeterboardu až po žonglování - i divadelní žánry - pantomimu, současný tanec, magii, klauniádu i práci s objekty. Vedle režiséra se na vzniku podílí i další finští tvůrci okolo souboru Circo Aereo - choreografka Ilona Jäntti a světelný designér Juho Rahijärvi. Hudbu skládá Jan Balcar, o kostýmy a make-up se stará Kristina Záveská. Vstupenky na premiéru i na dalších dvanáct prosincových termínů jsou k dispozici v síti GoOut.
Senses svojí poetikou naváže na předchozí společné projekty Isole, Batacchio, Kaleidoscope nebo Slapstick Sonata.

„S inscenací Senses chci pokračovat v linii své tvorby, která oslavuje cirkus jako takový - svobodný, neustále v pohybu, který se dá těžko popsat slovy, krásný a vtipný zároveň,“ vysvětluje režisér Maksim Komaro, který se souborem Cirk La Putyka začal spolupracovat v roce 2011. „Představení nemá konkrétní téma, tématem je cirkus jako takový, jeho podstata na jevišti,“ dodává Maksim Komaro. V jeho režii se na jevišti Jatek78 představí kmenoví členové souboru Cirk La Putyka Šárka Fülep Bočková, Adéla Míšková, Helena Nováčková, Michal Boltnar, Daniel Komarov, Jiří Weissmann, Filip Zahradnický, Valentin Verdure a v alternaci Jiří Kohout nebo Adam Joura.

Pozorný divák si bude moci všimnout, že se v představení objeví odkazy na historii cirkusu. „Neočekávám, že by si jich diváci všimli, ale budou tam určitě přítomny. Svojí formou půjde o současné představení, které se bude volně pohybovat z jednoho cirkusového žánru do druhého,“ doplňuje Maksim Komaro. Diváci tak zažijí vzdušnou i pozemní akrobacii, skoky na teeterboardu, pantomimu, současný tanec, klauniádu, žonglování, chůzi na chůdách, vizuální a objektové divadlo, magii i hudbu.

z inscenace Senses
z inscenace Senses


„Přeji si, aby diváci odcházeli s veselou myslí a plni inspirace. S vírou, že umění a láska představují pozitivní věci, které nás odlišují od zvířat a které máme střežit. Aby diváci spolu s námi oslavili sílu fantazie a představivosti,“ uzavírá Maksim Komaro.

„Půjde tedy o další koprodukci českého a finského týmu. Maksim Komaro je jedna z těch osobností, která položila základ současnému evropskému novocirkusovému umění. Už se dávno vedle svého domovského souboru Circo Aereo stal součástí i naší company, je členem naší správní rady a významně se podílí na vizích a kontinuitě. Přitom každý režírujeme úplně jinak. Maksim nehledá narativní linku, své práce staví na tradičním cirkusovém umění, ale nabízí vlastní cestu. Není možné to s něčím porovnat, ani v našem kontextu. Musíte zapojit i svoji imaginaci,“ říká Rosťa Novák.

zpracoval + foto: Michal Novák