Počet komentářů: 0
Nový komentář

Za oponou

Žena za pultem se vrací...
[vydáno: 16.9.2014]
Divadlo Kalich si v letošní sezoně připomíná patnácté výročí od svého založení. Jeho provoz otevřela 1. listopadu 1999 premiéra muzikálu Hamlet a asi tehdy producent Michal Kocourek vůbec nepředpokládal, že se jeho divadlo jednou stane 7. nejnavštěvovanějším divadlem v České republice a dokonce mu bude patřit prvenství mezi soukromými divadelními domy - jak vykázala statistka, kterou zveřejnilo Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS) za rok 2013. Od samého začátku fungování divadla bylo zřejmé, že Divadlo Kalich se chce profilovat vedle vlastní muzikálové produkce také činoherními tituly. Sezona 2014/15 jimi bude v Divadle Kalich docela nabitá a k novinkám si ještě můžete připočíst nedávnou obnovenou premiéru úspěšné inscenace Každý den, šťastný den s jedinečnou Barborou Hrzánovou v hlavní roli.

Jiří Lábus, Oldřich Kaiser (foto: Michal Novák)
Jiří Lábus, Oldřich Kaiser (foto: Michal Novák)


První činoherní premiérou nové sezony se již za pár dní stane vizionářská komedie, která nepotěší milovníky starých pořádků. Aneb vševědoucí levicová prodavačka Jiřina se vrací... Hru Žena za pultem 2: Pult osobnosti napsal populární dramatik a scénárista Petr Kolečko, k režii byl přizván David Drábek, který je znám expresivitou svých inscenací - žádné krotké divadlo s umělým sladidlem...
Role byly napsány přímo pro legendární hereckou dvojici Oldřich Kaiser & Jiří Lábus. Přestože většinu textu napsal Petr Kolečko, dá se říci, že hra je výsledkem společné autorské práce všech zúčastněných. Vznikl příběh o prodavačce Jiřině, která věří, že komunisté konečně vyhrají a pro jistotu se učí, jak se čínsky řekne vlašák nebo rohlíky. Chce totiž stačit čínským obchodníkům, až se rozjede obchod s Východem.

„Text hry jsme s Petrem Kolečkem konzultovali a něco jsme mu ještě dodali, konec předělali... Původní tvar byl hodně závislý na dialogu, který jsme díky Davidu Drábkovi ještě více zdynamizovali,“ říká Jiří Lábus. „Vstup Davida Drábka byl dost zásadní. Z textu Petra Kolečka udělal něco hratelného i točivého, protože na jevišti zapojujeme točnu. Autor, myslím, neměl s našimi úpravami problém. Donesl nám tu hru na stříbrném podnose, ať si s ní děláme, co uznáme za vhodné. Tohle každý autor nedokáže. A Jirka se v roli ženy za pultem vyloženě rochní,“ poznamenal Oldřich Kaiser. Na oba herce čekají dvojrole a budou se tedy potýkat s četností převleků. „Převlékání je strašně rychlé a ještě k tomu je na scéně ta točna...,“ postěžoval si naoko Lábus. „A možná pak ještě dostaneme přes držku,“ podotkl Kaiser.

„Řekli jsme si, že komunista je stále na světě a stále nám hrozí, ale lidé si čtyřicet let totality dnes často idealizují nebo nad spoustou lumpáren z té doby mávnou rukou. Tak by bylo dobré na tyto tendence upozornit. S velkou nadsázkou, humorem, nicméně zcela jasně,“ myslí si Jiří Lábus. Oldřich Kaiser k tomu dodává: „Žena za pultem 2 není jen bojůvkou proti milovníkům starých pořádků. Beru ji jako pohled v nadsázce na určité společenské jevy, které se neustále opakují. Pro některé diváky ji bude těžké skousnout. Možná někdo i odejde o přestávce. Ale stačí si připomenout výroky některých současných představitelů komunistické partaje a jejich výklad našich nedávných dějin. Proti nim je tato hra pořád slaboučký odvárek. Chtělo by to přitvrdit!“
Od Ženy za pultem 2 čekejte asi všechno možné, jen ale ne politickou satiru, která oba pány stejně netáhne. Spíše to bude sci-fi, ale i to je nepřesné, protože dost se bude hrát o našem joudovství. „Naše masochistní představení bude takový souboj vlašáku s mungo klíčky na běžícím pásu doby,“ uvedl David Drábek. Divák asi může jen zalitovat, kolik skvostných gagů asi padlo pod stůl v průběhu debat o hře a při vlastním zkoušení. David Drábek ostatně přirovnal oba pány k molotovovým koktejlům.

(foto: Michal Novák)
na tiskovém setkání... (foto: Michal Novák)


V lednu Divadlo Kalich uvede českou premiéru dalšího komediálního hitu současné Paříže, hry Ani spolu, ani bez sebe. Pod dohledem renomované režisérky Lídy Engelové hlavní role nazkouší Jana Paulová a talentovaný Petr Halíček, kterého divadelní příznivci znají především z inscenací mladoboleslavského divadla. Další hru, která v dubnu 2015 obohatí repertoár Divadla Kalich, asi není nutné jakkoli představovat: Podivný případ se psem (Kalich ji uvede jako první pražské divadlo). V hlavní roli autistického chlapce Christophera se objeví Jiří Mádl a režírovat bude duo SKUTR. „Zpátky na divadlo se mi už delší dobu chtělo a v Divadle Kalich mi šli tak ohromně na ruku v rámci různých logistických komplikací a vůbec byli natolik vstřícní, že nebyl jediný důvod se do toho nepustit,“ říká mladý herec a také filmový režisér Jiří Mádl.

Dále prozradíme, že 25. listopadu tohoto roku Kalich bude hostit oslavu dvaceti let herecké partneřiny Jany Paulové a Pavla Zedníčka. Poprvé se sešli na jevišti v listopadu 1994 v komedii Natěrač, která se zprvu hrála v Divadle ABC, po čase ji převzala a představení obnovila produkce Divadla Kalich. Jedno z nejpevnějších hereckých partnerství v historii českého divadla pak potvrzovaly i další komediální tituly, v nichž se oba herci sešli, v řadě z nich na prknech Kalichu excelují dodnes.

Lída Engelová, Jana Paulová, Pavel Zedníček (foto: Michal Novák)
Lída Engelová, Jana Paulová, Pavel Zedníček (foto: Michal Novák)


Během své patnáctileté historie odehrálo Divadlo Kalich přibližně 4000 představení, které navštívilo 1,5 milionu diváků. Vyprodukovalo 12 muzikálů a 24 činoherních inscenací. Díky Janu Křížovi má Kalich na svém kontě i Cenu Thálie. V záhlaví blížících se narozeninových oslav je vepsáno „15 let bez dotací“. Proč právě na tohle poukázat? Producent a majitel Divadla Kalich říká: „Odpověď je jednoduchá – protože jsme hrdí, že jsme dokázali vybudovat divadlo a patnáct let ho provozovat bez podpory od města či státu. A přijde nám důležité, aby se i diváci dozvěděli, že nepobíráme žádné dotace, nečerpáme granty a že je tedy – jakožto daňové poplatníky – skutečně nestojíme víc než jen cenu zakoupené vstupenky. Myslím, že při příležitosti našeho jubilea bylo na čase to takhle jasně pojmenovat.“
Slova Michala Kocourka nabývají na významu, uvědomíme-li si, že častokrát do dotovaného divadla stojí vstupenka stejně, ne-li v některých případech dokonce víc. Dalším paradoxem může být, že za posledních pět šest let byl v Divadle Kalich vybudován soubor mladých muzikálových talentovaných herců. Tuto koncepční práci bychom čekali spíše jinde...

Narozeninový galakoncert k výročí 15ti let fungování „divadla bez dotací“ je plánován na 3. listopadu. A bude to velké... Ve více než tříhodinovém programu se vystřídá přes 50 účinkujících a během večera zazní nejoblíbenější hity z muzikálů, které Divadlo Kalich vyprodukovalo.

-mys-Komentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.