Zpráva

Divadlo D21 zveřejnilo dramaturgický plán pro sezonu 2013/2014
vydáno: 14.9.2013
Rodina má mnoho tváří (otec s rákoskou, tatínek s knížkou) a podob (polygamie, single život, soužití
Myšpulína, Bobíka, Pindi a Fifinky), je jako neuchopitelná všudypřítomná bohyně. A tak bych o ní mohla sáhodlouze sociálně-kriticky i kulturně-antropologicky psát a psát, ale rodinu bych stejně neprokoukla. Rodina je uzel emocí a dramat, a je tudíž ideální potravou pro divadlo. A tak radši budeme o rodině hrát a hrát.

V sezoně 2013/14 RODINA – kdo, s kým a proč? uvedeme:
Tereza Karpianus: ROZÁRČINA POSTÝLKA - Výprava do džungle zaneřáděného podpostelí… Rozárka je pěkná lumpačka! Zatímco si jen tak povykuje a tropí vylomeniny, pod postýlkou se jí hromadí odpadky, které je líná nosit do koše. Netuší, že to není jen tak a že jí tam vzniká hotová říše nepořádku! Až jednoho dne se jí za postýlku zřítí její milovaný plyšáček Myšáček. Nedá se nic dělat – musí se vydat na záchrannou výpravu a postavit se svému čurbesu tváří v tvář!
Původní autorská pohádka pro děti od tří let. Režie a dramaturgie: Tereza Karpianus. Premiéra: 20. října 2013
Friedrich Dürrenmatt: NÁVŠTĚVA STARÉ DÁMY "Dělám to pro rodinu, a kdyby mi u toho rodina nepřekážela, udělal bych toho pro ni ještě víc". Autorská variace na slavnou hru Friedricha Dürrenmatta Návštěva staré dámy. Černá komedie o zápasu dvou dam o jednoho muže. Fraška o tom, jak jde všechno koupit. Groteska na téma návrat. „Nikdy nevstoupíš do stejného potoka, a pokud ano, bude to potok krve.“ Režie a dramaturgie: Jiří Jelínek. Premiéra: 19. prosince 2013
Franz Kafka: ORTEL „Vždyť jsi byl vlastně nevinné dítě, nebo ještě lépe řečeno, byl jsi ďáblův člověk!“ Je podzimní noc z 22. na 23. září 1912 a Franz Kafka, čerstvě zasažen láskou k berlínské dívce Felici Bauerové, píše svůj Ortel. Je překrásné jaro, neděle dopoledne a Jiří Bendemann, čerstvě zasnoubený mladý obchodník, píše dopis svému příteli. Nic nenasvědčuje tomu, že by tento jarní den byl něčím výjimečný. Jenomže je tu otec a jisté podivné události, které se přihodily od smrti matky. Režie a dramaturgie: Jiří Ondra. Premiéra: 27. března 2014
Terry Pratchett: SEKÁČ DĚDEČEK Rodinná sešlost za hranicemi života. Představme si, že opravdu existuje ta bytost s kosou. Ví toho o nás hodně, ale zdaleka ne všechno. Ví, že muži a ženy se můžou mít rádi, a že z jejich lásky se pak rodí děti (alespoň v tom lepším případě). Tahle bytost zná naše životy od začátku až do konce…a i přes to neví, jaké to je. A teď si představme, že se tahle bytost rozhodne udělat něco velmi neobvyklého. Co se stalo? Neví to ani Zuzanka, která se jedné noci dozví, že musí najít svého dědečka. A také za něj udělat jeho práci. Režie: Peter Chmela. Dramaturgie: Vojtěch Bárta. Premiéra: 22. května 2014

PROJEKTY Divadla D21:
VELKÝ TŘESK NA MALÉ SCÉNĚ

Velký třesk je projekt, který ve světové premiéře a v následných dvou exkluzívních představení, prezentuje původní tvorbu českých umělců. Posláním Velkého třesku je obohatit kulturní nabídku v Praze o původní a nekonvenční divadelní událost. Záměrem je představovat nejen autory divadelních her, prozaiky nebo básníky, ale též hudebníky, výtvarníky a další tvůrčí osobnosti. Cílem není vznik „benefice“ či recitálu vybraného umělce, ani scénického čtení nebo jevištní skicy. Jde o životaschopné divadelní zpracování, které prací se všemi scénickými složkami vdechuje život myšlenkám a atmosféře daného díla. Každý díl projektu se díky tomu liší od všech předchozích i následujících, a proto je vždy nač být zvědavý. Jelikož při vzniku Velkého třesku úzce spolupracujeme s autory, které jsme pro tento záměr oslovili, stávají se tito, je-li jim tato pozornost milá, osobně součástí večera.

Osobnosti, které jsou potravou pro náš Velký třesk, výrazně a nezaměnitelně zastupují svůj umělecký obor, ať už na jeho poli působí dlouhodobě nebo krátce. Díla, která uvádíme, jsou buď vytvořena přímo pro naše divadlo a přímo pro tento projekt, nebo jde o díla vůbec či dosud minimálně uváděná na veřejnosti. V rámci tohoto projektu uvedeme:
Václav Koubek: POBŘEŽÍ KOCOVINY Pobřeží kocoviny aneb jednou tě vezmu na Kubu. Autorská hudebně-divadelní groteska v podání Divadla D21 a Václava Koubka o matce, která zapomněla umřít.
Režie: Jiří Ondra. Dramaturgie: Václav Koubek. Premiéra: 4. listopadu 2013
JAKUB FOLVARČNÝ V dalším díle Velkého třesku se představí básník, dramatik, režisér a herec Jakub Folvarčný. Režie a dramaturgie: Jakub Folvarčný. Premiéra: 16. dubna 2014
MAGDA FRYDRYCH GREGOROVÁ Poslední Velký třesk letošní sezóny bude věnován tvorbě Magdaleny Frydrych Gregorové. Magdalena je spisovatelkou, především dramatičkou a scenáristkou. Působila také jako dramaturgyně (Kladno, Klicperovo divadlo v Hradci Králové). Režie: Jiří Ondra. Dramaturgie: Magda Frydrych Gregorová. Premiéra: 9. června 2014

... ke zdi…
… je nový inscenační cyklus Divadla D21, jehož hlavním cílem je snaha věnovat se tématům, která, ačkoli jsou naší společnosti jakýmsi způsobem známá nebo povědomá, zůstávají často viset na okraji zájmu, případně jsou podezřele kontroverzní. Možná není úplně příjemné ani populární se o těchto tématech dnes bavit, protože máme přece spoustu jiných a důležitějších starostí. Možná není dobré se těmito tématy vůbec zabývat a vracet se zpátky. Snad proto, že by to, i dnes, mohlo něčemu nebo někomu konkrétnímu být nepříjemné, v horším případě všem obecně lhostejné. Také by to někomu mohlo připadat trapné, mohlo by to něco či někoho připomínat, mohlo by si to z někoho dělat srandu, takže by to navíc mohlo být i podivně zábavné, třebaže například takovej lágr asi není moc vtipný slovo. Mohlo by to někoho urazit a tím by to mohlo být vlastně i nějak nebezpečné. Obsahem je totiž více či méně dávná minulost, námětem příběh, který většinou vychází z reality a východiskem deziluze, strach nebo zmar postav, které v příběhu vystupují.
Záměrem cyklu není moralizovat, ani jakkoliv agitovat, ale vytvářet divadelní inscenace, které svým sdělením můžou být inspirací k různorodým názorům a diskusím, a doufejme, že budou.

Václav Havel: AUDIENCE Pivní exkurze do doby "dávno minulé". Nebo ne? V podání Divadla D21 je Audience historickou exkurzí do doby „dávno minulé“, do doby, která již neexistuje a tudíž se stává něčím jako science-fiction. Nebo ne? Navštívíme zákoutí pivovaru, kde si sládek jednoho dne předvolá na kobereček svého - poněkud komplikovaného - podřízeného Vaňka. Ztratíme se na okamžik v  minulém čase, jako v pohádce, v níž jeden koulí, druhý přikuluje a vedoucí to všechno bedlivě sleduje, abychom se opět šťastně vynořili. Někdo se zasměje, jiný zanadává, některý polituje, ale všichni si dáme pivo, protože „u nás všichni pijeme pivo!“ Režie: Jiří Ondra. Premiéra: 2. října 2013
KRYLOKRACIE „Úloha osobnosti v dějinách sestává prakticky z ochoty dotyčné osobnosti zemřít nebo nechat se zabít dříve, než stačila odvolat.“ Karel Kryl – osobnost s velkým rozhledem a širokým záběrem tvorby, jejíž odkaz je stále živý a pro mnohé též palčivý. Na inscenaci s dokumentárním nádechem, která mísí prvky reality a fikce, spolupracujeme s filmovou produkcí BULVARART, která připravuje o Karlu Krylovi film. V roce 2014 uplyne 70 let od jeho narození a 20 let od úmrtí. Režie: Jiří Ondra. Premiéra: 24. dubna 2014

„OTEVŘENÁ KNIHA VÁCLAVA KOUBKA“
Cílem nového „foyerového“ projektu, na kterém spolupracujeme s Václavem Koubkem, je podporovat autorskou tvorbu. Na facebookovém profilu „Povídky VK a přátel Otevřená kniha“, e-mailem: info@divadlod21.cz nebo poštou na adresu divadla (Záhřebská 21, Praha 2) je možné přispívat formou povídek. V průběhu sezony 2013/2014 proběhne několik hudebně – literárních představení ve foyer divadla, na nichž se vybrané povídky přečtou (buď samotnými autory nebo někým z herců D21).
Záštitu nad každým večerem přebírá Václav Koubek a jeho hudební hosté, takže se současně jedná o autorský koncert. Každý z hudebně – literárních večerů bude mít svého povídkářského vítěze, kterého si zvolí diváci. Všichni vítězové se utkají na konci sezóny v povídkářském finále, které určí celkového vítěze. Tomu pak v následující sezóně věnujeme jeden z Velkých třesků na Malé scéně, kde jeho povídce dáme jevištní podobu. Ostatní finalisté ovšem nemusí smutnit. Jejich povídky vydá Václav Koubek spolu se svými knižně. Všichni povídkáři, jejichž povídka bude součástí „foyerového dýchánku“, získají od D21 nevratný bonus, jehož podoba je zatím přísně tajná.

TEATRÁLNÍ GALERIE
Galerie nacházející se v prostoru foyer Divadla D21. Galerie, která se nespokojí s tichým krášlením zdí. Galerie, která ožívá, mluví, tančí, voní… Vystavující umělci nejsou žádní stydlíni schovaní za paletu. Jejími autory jsou živoucí a činní divadelníci, lidé opojení gestem, situací, konfliktem a dramatem.
V sezoně 2013/2014 se představí:
Kristýna Plíhalová, dramaturgyně, malířka a kreslířka – „Stalo se…“
Kristýna Kosová, režisérka a malířka – „Výkřiky a šepoty“
Alžběta Hanzlová, scénografka a malířka – „Letos zasadím o záhon mrkve navíc“
Milan Hajn, herec a fotograf – „SEX“
Igor Orozovič, herec a tvůrce koláží – „Život je koláž – splácanina, která ve správné kompozici vytvoří báseň čitelnou jediným pohledem“
Jiří N. Jelínek, herec, fotograf, houslista – „Jsem Mravenec… Ferda Mravenec.“

D21 hraje divadlo. Dramaturgie večerních představení směřuje k autorskému pohledu. Inscenujeme proto nejen klasické dramatické nebo dramatizované texty, ale i texty současné a původní, které někdy vznikají přímo pro nás. Všechny tyto předlohy jsou východiskem pro výrazné režijní, ale i herecké výpovědi.
D21 hraje divadlo pro děti. Dopoledne a víkendy patří pohádkám pro děti všech věkových kategorií.
D21 hraje také pouliční divadlo.
D21 koncertuje. K našemu divadlu patří sestava Uran Theatre PopRock, která má na svém playlistu
nejen písně z inscenací, ale i původní skladby.
D21 výtvarničí v divadle. Ve foyer máte možnost vidět pod hlavičkou Teatrální galerie interaktivně
pojaté výstavy.
D21 je kulturním centrem, které pěstuje a rozvíjí kvalitu, která je bytostná pro divadlo jako
takové – je to možnost bezprostředního komentáře k aktuálnímu dění a živého tvůrčího dialogu
na všech úrovních.

Další zprávy