Divadelní spolek Kašpar

Macbeth

Premiéra: 5.9.2019. Překlad: Milan Lukeš. Dramaturgie: Lenka Bočková. Výprava: Petra Krčmářová. Hudba: Daniel Fikejz. Režie: Jakub Špalek.
předpremiéry od února 2019
1:20x


Komorní úprava nejkratší a nejtemnější Shakespearovy hry, která začíná (pří)slibem. A (pří)slib je tím, čím začíná odpovědnost! Jedním z důvodů, proč nás Macbeth do dnešní doby stále oslovuje, je právě to, že začíná vizí budoucnosti – cestou v čase...
Divadelní spolek Kašpar
Hodnocení inscenace
Redakce
30 %
Uživatelé
72 %
72101000
Hodnocení redakce
Pavel Širmer 30 %
Lukáš Holubec 30 %
Termíny představení
8.10. (Čt) 19:30 vstupenky Přidání termínu do svého kalendáře - pouze pro přihlášené uživatele
[Divadlo v Celetné]

29.10. (Čt) 19:30 vstupenky Přidání termínu do svého kalendáře - pouze pro přihlášené uživatele
[Divadlo v Celetné]

4.11. (St) 11:30 vstupenky Přidání termínu do svého kalendáře - pouze pro přihlášené uživatele
[Divadlo v Celetné]

4.11. (St) 19:30 vstupenky Přidání termínu do svého kalendáře - pouze pro přihlášené uživatele
[Divadlo v Celetné]

celý program divadlaaktivovat hlídání nových termínů
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení (12)

HODNOCENÍ REDAKCE:
Pavel Širmer 30 %
(zadáno: 14.1.2020, počet hodnocení: 1606)
přínosný / zajímavý komentář
Komorní uchopení „Té hry“ se soustřeďuje na hlavní hrdiny. Postava Hekaté, vládnoucí třem čarodějnicím, se obvykle škrtá, zde zůstala zachována a čarodějnice (řešené „neživě“) víceméně supluje. Slibné východisko se nepodařilo dotáhnout do přesvědčivé podoby. Shakespearova tragédie nabízí tvůrcům nespočet možných cest; zde není jasné, co se inscenátoři snažili sdělit. Nevadí, že herci hrají civilně a bez velkých gest, příliš se jim však nedaří zachytit psychologii postav a jejich vývoj. Inscenace se ani nehodí pro první setkání se hrou, radikální úprava ubrala na srozumitelnosti. Pro koho je tedy toto zpracování určeno...?
Lukáš Holubec 30 %
(zadáno: 28.11.2019, počet hodnocení: 655)
přínosný / zajímavý komentář
(+2)
--- Já zas chci pryč, než po mně bude veta --- (více v článku na blogu)
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Majdin_kulturni_svet 70 %
(zadáno: 6.4.2020, počet hodnocení: 134)
přínosný / zajímavý komentář
V Celetné se nesnažili Macbetha vyumělkovat inovacemi - cítila jsem tu středověkou atmosféru, užívala jsem si nejdřív Macbethovo rozpolcení, jeho nenávist a nakonec i jeho uvědomění a pád. Líbila se mi ponurá scéna s minimem rekvizit a zredukování hereckého obsazení na pouhých 5 herců. Zajímavé bylo i zredukování tří čarodějnic v jednu, Irena Kristeková ale vydala za tři. Začátek byl trochu rozpačitý, ale asi po 10 minutách si to "sedlo" a až do konce nepřišlo jediné zaškobrtnutí.
Janísek 50 %
(zadáno: 22.1.2020, počet hodnocení: 6)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Poněkud rozporuplný pocit. Nejprve tedy poklona oněm pěti hercům, na něž spočívá na hodinu a půl redukovaná inscenace. Zaujala především Eva Elsnerová. Na začátku představení mě několikrát běhal mráz po zádech, což což je můj osobní "tělesný" ukazatel magičnosti. Jenže, jenže. Jakkoliv scéna působivá (jednoduchá, minimalistická a přesto nápaditá), ohledně světel jakoby v druhé půlce došly nápady. Mohlo být podstatně dramatičtější. A na konci to vše působilo tak trochu - omlouvám se - amatérsky. Jako kdyby se režisér nemohl rozhodnout mezi jistou moderností a "klasikou". Trochu škoda.
Martikovodivadlo 80 %
(zadáno: 7.1.2020, počet hodnocení: 51)
přínosný / zajímavý komentář
Repríza 14.10./ Macbeth v Celetné je kvalitní náhradou za již zderniérovaného Richarda! Ačkoliv jsem se zpracování dosti bála, tak jsem byla velmi příjemně překvapena! Velmi oceňuji dramaturgicko - režisérské zpracování a pojetí Jakuba Špalka! Kromě velmi zdařilých hereckých výkonů je zde velkým kladem z mé strany hlavně zajímavá scéna a všemožné hrátky se světly, zvuky a jiné technické věcičky, které obohacují celou inscenaci!
Lucilla 60 %
(zadáno: 6.1.2020, počet hodnocení: 214)
přínosný / zajímavý komentář
Vyhodou je, ze je to velmi kratke. Ale me osobne nezaujaly herecke vykony, prisly mi bohuzel trochu prkenne. Mozna to bylo jen nedostatkem prostoru, nektere sceny byly opravdu letem svetem. Kladne hodnotim odvahu takto zkrouhnout pomerne narocnou hru, aby zustala stale citelna a uhratelna. Velmi se mi ale libila hudba a scenicka hra se svetlem.
Denisa H. 70 %
(zadáno: 22.11.2019, počet hodnocení: 302)
přínosný / zajímavý komentář
Vůbec nevím, jak hodnotit. Viděla jsem i generálku, po které jsem i ždibec přemýšlela, že na konečnou verzi nepůjdu... Šla jsem a nelituji toho. Hlavně díky hudbě dostalo představení jiný šmrnc. Nepřipadalo mi tak utahané. Akorát co mi stále vadilo, byly nepřirozené herecké výkony. Domnívám se, že to je dost způsobeno i hrou samotnou a jejím textem... Za pochvalu stojí scéna a mnohé nápady, např. pochodující birnamský les a nebo kostel...
LucieSykorova 60 %
(zadáno: 22.9.2019, počet hodnocení: 130)
přínosný / zajímavý komentář
Odvážná a funkční úprava. Škoda, že podobně odvážné a funkční není obsazení a herecké výkony.
Ivo Železný 80 %
(zadáno: 30.4.2019, počet hodnocení: 222)
přínosný / zajímavý komentář
Ta skotská hra. Dvacet čtyři rolí plus hafo komparsu scuknuto do minimalistické verze (hezky česky: pro chudé divadlo; dělám si srandu, naopak to hře prospělo), nakonec pro pět herců, ale do premiéry je ještě daleko, takže....
Tím zřetelně vytanulo, že ta pompa je od autora jen rozkecaná anekdota. Nicméně zde výborně zrežírovaná i zahraná. Kouř byl.
A proč (kdyby někdo nevěděl) divadelníci na světě zásadně mluví jen o Té skotské hře? https://procproto.cz/?/proc-je-macbeth-proklety-aneb-krvav?/
Hanavelka 100 %
(zadáno: 15.2.2019, počet hodnocení: 23)
přínosný / zajímavý komentář
Viděno jako veřejná zkouška 13.2.Bezvadně provedený klasický Shakespeare v dobové výpravě bez novodobých impotentních úletů.Kouzlo krásy české řeči v mluveném projevu spolu s prací se světlem dopadajícím na herce promyšleně do děje zapadá/čarodějka, pochodující les/.Prakticky "rodinná" /Elsnerová,Tichý, Coufal, Karger - Kdo pak je to za vojáka? opět v pohybu a ne jako stárnoucí obtloustlá lemra, Kristeková/ hra v režii Jakuba Špalka mi skvěle vykompenzovala tragédii probíhající na scénách Národního divadla v Praze.Tuto režii si dovedu představit ve Stavovském. Děkuji za hezký večer.
Janinka123 70 %
(zadáno: 23.11.2019, počet hodnocení: 91)
Xcepek 80 %
(zadáno: 4.9.2019, počet hodnocení: 543)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.