Divadlo D21

Král Ubu

Premiéra: 26.3.2019. Překlad: Prokop Voskovec. Dramaturgie: Luděk Horký. Hudba: Zdeněk Dočekal. Výprava: Petra Krčmářová. Hudba: Zdeněk Dočekal. Úprava a režie: Jakub Šmíd.
malý sál | 1:15x


Groteskní hra enfant terrible francouzské literatury a otce patafyziky. Nezadržitelný společenský vzestup jednoho zbabělého negramotného primitiva. Kam až lze zajít v touze po moci a majetku...?
14!
Divadlo D21
Hodnocení inscenace
Redakce
65 %
Uživatelé
70 %
7051000
Hodnocení redakce
Jiří Koula 60 %
Lukáš Holubec 70 % Tip Lukáš Holubec
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení (7)

HODNOCENÍ REDAKCE:
Jiří Koula 60 %
(zadáno: 20.2.2020, počet hodnocení: 1565)
přínosný / zajímavý komentář
55 % Sice pozdě, zato natvrdo. Více viz blog.
Lukáš Holubec 70 % Tip Lukáš Holubec
(zadáno: 10.5.2019, počet hodnocení: 656)
přínosný / zajímavý komentář
--- Velkolepě povedená malost --- (více v článku na blogu)
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Psychoklara 80 %
(zadáno: 23.5.2019, počet hodnocení: 37)
přínosný / zajímavý komentář
Nejen, že jsme se nachechtali, když nám došla paralela se současností, ale také jsme se trochu lekli a zamysleli nad tím, jak by to s námi mohlo dopadnout. Bavili jsme se ale po celou dobu, herci nás nenechali na vteřinku vydechnout (zejména překvapil Vojtěch Hrabák, snad ho v D21 ještě uvidíme), hra měla spád a scéna i rekvizity byly fantasticky promyšlené. Jen se asi zvýší spotřeba plechových van :). Strach vyjádřený chrastěním basy lahváčů považujeme za geniální nápad :). Víc už neprozradím. Někdo tvrdil, že Král Ubu bude divácky náročnej kousek. - Hovnajs!
J.anek 80 %
(zadáno: 22.5.2019, počet hodnocení: 322)
přínosný / zajímavý komentář
Zatímco plzeňská inscenace byla mdlá, nudná, snažila se leda přežít a je dobře, že skončila v propadlišti divadelních dějin, tenhle Ubu stojí za pozornost. S minimem prostředků a maximem výborných nápadů inscenuje Jakub Šmíd Jarryho text sympaticky aktuálně, ale netlačí na pilu - chytře hledá paralely a pomrkává na diváka - kterého ostatně bere lehce do hry. Ubu i matka Ubu jsou skvěle stylizovaní a velmi přesní, inscenaci ale dává energii a tempo především Vojtěch Hrabák. Bavily mě rekvizity, světla, mlha, hudba, zvuky, všechno. Nebuďte hloupí a jděte se podívat!
Ba-jo 60 %
(zadáno: 2.4.2019, počet hodnocení: 212)
přínosný / zajímavý komentář
Matka i Otec Ubu v podání Hany Mathauserové a Petra Pochopa jsou výborní a žánrově přesní. V mini prostoru malé scény D21 dokonce i věřím, že by utáhli celé představení jen ve dvou a bez většího množství rekvizit a přestaveb. Možná mé hodnocení nepříznivě ovlivnily technické problémy, které provázely první reprízu, ale i tak stojí Král Ubu v D21 za pozornost a je opět až děsivě aktuální.
Ivo Železný 70 %
(zadáno: 30.3.2019, počet hodnocení: 228)
přínosný / zajímavý komentář
Smysluplně nehratelná, omšelá klasika hraná jen z povinnosti? Ale hovnajs! D 21 by uhrálo koukatelně snad i Büchnera! Velmi příjemné představení zahrané s obrovskou vervou. On ten příběh vidíme kolem sebe dnes a denně čím dál víc.
Kouře bylo na mnoho představení. Spíš to vypadalo, jako by bouchla kamna. Při vstupu do sálu téměř nebylo vidět, ale na sesli jsem dotápal.
Ivan Andrejevič Bubnov 60 %
(zadáno: 10.6.2020, počet hodnocení: 34)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.