Divadlo F. X. Šaldy Liberec [Malé divadlo]

Sylva

Premiéra: 11.9.2020 | 2:25
Dramaturgie: Lenka Chválová. Výprava: Eva Jiřikovská. Hudba: Nikos Engonidis a citace. Pohybová spolupráce: Pavol Seriš. Režie: Martin Františák.
Poslední uvedení: březen 2023.
Jevištní podoba „Vesnického románu“ Karoliny Světlé. Romantický příběh hluboké lásky statečné Sylvy a ušlechtilého Antoše, svázaného v nešťastném pragmatickém manželství, se odehrává na jižním úbočí Ještědu. Krajina se v románu stává takřka jednající postavou a propojuje citové bouře lidí, srostlých s drsnými horami...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo F. X. Šaldy Liberec
Hodnocení inscenace
Redakce
67 %
Uživatelé
82 %
82111000
Hodnocení redakce
Pavel Širmer 70 %
Kateřina Jírová 60 %
Lukáš Dubský 70 %
Volby

Hodnocení (14)

HODNOCENÍ REDAKCE
Pavel Širmer  70 %
11.10.2021 | 1919 hodnocení
+ souhlasím
„Vesnický román“ Karoliny Světlé nebyl dosud pro jeviště ani film adaptován, dramatizace T. Syrovátky jej solidně zprostředkovává. Režisér M. Františák, jenž se k českým literárním a dramatickým kořenům vrací opakovaně, neopomněl, že v díle Světlé je kromě realismu přítomna i mystika. Pod povrch pronikli i herci, z nichž si zaslouží jmenovat J. Hejret Vojtková, J. Jedlinský, B. Bezáková, M. Tallerová či K. Baranová. Citlivě umístěné moderní prvky (např. užití skladby Sedm dostavníků), dynamická scénografie. Oproti románu otevřenější závěr se k charakteru inscenace hodí, jeho jevištní podoba by si ale zasloužila vypilovat.
Kateřina Jírová  60 %
21.9.2021 | 343 hodnocení
+ souhlasím
Adaptace Vesnického románu Karoliny Světlé je do přestávky zdařilá, dobře převádí na jeviště postavy a vztahy mezi jednajícími postavami. Obě matky, Rychtářka a Jírovcová, se ke svým dětem chovají stejně krutě. Jírovcová se pak jako hezky chová ke svým vnoučatům, ale té fanatické babě není možno věřit žádnou dobrotu. V druhé půli se dramatizace od předlohy odklání, aniž nabídne nějaký logický závěr. Slavná country píseň Sedm dostavníků v tomto kontextu působí až otravně.
Lukáš Dubský  70 %
23.6.2021 | 1039 hodnocení
+ souhlasím
Režisér M.Františák vesnická dramata umí. Dramatizace T.Syrovátky musela překlenout široké časové období, ve kterém se děj odehrává, ale skoky v čase naštěstí nečiní charaktery postav nevěrohodnými. Pozornost je zaměřena na nerovný vztah mezi mladým Antošem (J.Jedlinský) a Statkářkou (J.Hejret Vojtková), jejíž majetnická láska dusí přirozenou Antošovu touhu po svobodě. Nezkrotná Sylva (B.Bezáková) pro něj může být vysvobozením z útrpného vztahu, jenže společenský tlak takové překročení morálky nedovoluje. Povedená atmosféra a některé zajímavě budované jevištní obrazy, ovšem trochu nejasný závěr.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
JirkaS  90 %
29.3.2023 | 299 hodnocení
+ souhlasím
Láska navzdory zažitým konvencím, nepřinášející ani tolik radost, jako spíš trápení a zmar. Z inscenace úplně dýchá vesnice, folklor, dobovost, a celé je to vlastně krásně tématické tak, jak jsem u pana režiséra Františáka zvyklý a jak to mám rád. Na relativně malém prostoru a s minimem kulis vše funguje přesně, jak má, a je to natolik silné, že mě to dokázalo zasáhnout. Snad jen ke konci už jsem měl pocit, že je to trochu delší, ale to je jediná výtka k jinak dokonalé dramatizaci Vesnického románu. Chválím herecké výkony nejen ústřední čtveřice (Sylva, statkářka, Antoš, jeho matka), ale i celého osazenstva. Skvělé! /21.3.2023 - derniéra/
Romi  90 %
5.3.2022 | 14 hodnocení
+ souhlasím
Milé překvapení za které jsem neskonale ráda, tohle bylo výborné! Herci měli co hrát a vzali výzvu za sobě vlastní. Zvolený narativ a způsob provedení oživil Vesnický román do podoby blízké současnému divákovi.
Zabiklac  90 %
12.1.2022 | 21 hodnocení
+ souhlasím
Františák vytvořil poetické moderní drama s komixovými střihy. V hromadných scénách se díkybohu nehraje na psychologii, žádná situace nepřesáhne pětiminutovou stopáž, všechno hezky odsýpá, herci zbytečně netrpí, režie děj pořád pumpuje dopředu a přitom to všechno prostupuje takové to oblíbené vesnicko-realistické srdíčko.
V_M  90 %
7.12.2021 | 36 hodnocení
+ souhlasím
Začátek a některé momenty sice poněkud rozpačité, nevyrovnané, ale zato druhá půlka velice působivá. Režisér skvěle pochopil a zprostředkoval jistou elementárnost, bazální sílu hodnot, vztahů a konfliktů Vesnického románu, herci pak v řadě chvil skvěle předávali zemitost, sukovitost znázorňovaného světa. Osobně jsem velkým příznivcem díla Karoliny Světlé a k Podještědí mám vřelý a blízký vztah, tedy jistě i to je jedním z důvodů, proč hodnotím tak vysoko (a činím to vědomě a rád).
Čiko  60 %
26.9.2021 | 962 hodnocení
+ souhlasím
Inscenace režiséra Martina Františáka voní dřevem a to se mi na nich líbí. Nicméně obsah hry mě tentokrát až tolik nenadchnul. Opravdu velký problém jsem měl s J.Hejret Vojtkovou. Přišlo mi že si je hlavně v první půli trochu nejistá a po celou dobu poměrně v křeči. Naopak mě zaujal Jan Jedlinský.
J.anek  80 %
19.9.2021 | 424 hodnocení
+ souhlasím
Sedm dostavníků Waldemara Matušky nás doprovází Vesnickým románem. Krajina pod Ještědem tvoří kulisu tragédii antických rozměrů. Jen by se měl Martin Františák rozhodnout, o čem se vlastně hraje. Dominantní téma hledám marně. Nabízely by se předsudky. Mravní pokrytectví. Ledacos. Jen se rozhodnout.
Herecky byl pro mě skvělý především Antoš Jana Jedlinského.
A jsem rád, že konec inscenace dává Sylvě a Antošovi naději. Slabou, ale přece.
MajdaLena  70 %
6.2.2022 | 27 hodnocení
Slávka  80 %
20.9.2021 | 53 hodnocení
Franz.K  90 %
2.7.2021 | 35 hodnocení
Unionboy  70 %
22.6.2021 | 378 hodnocení
Coward  90 %
4.1.2021 | 263 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.