Divadlo J. K. Tyla Plzeň [Malá scéna]

Jednou hole, jednou na nože

Premiéra: 29.10.2022
Překlad: Iva Michňová. Dramaturgie: Klára Špičková. Výprava: Michal Spratek. Hudba: Štěpán Krtička. Režie: Aminata Keita.
Románová předloha rakouské autorky v její vlastní dramatizaci. Dynamická tragikomedie o čtyřech postarších dámách, které sedí za mřížemi. Mají na krku problém – těžké ublížení na zdraví. Napadly totiž ministryni sociálních věcí, která se podle nich absurdně vyjadřovala o seniorech. Přitom původně bylo myšleno všechno jinak. Chtěly si společně užívat v domově důchodců pečovatelský stupeň č. 2, tj. nadstandardní péči, viděly se v prostředí podobném wellness hotelu. Jenže realita je jiná. Ocitly se na konečné stanici pro „zátěž“ společnosti, s nepříjemnými hochy v civilní službě, bláznivými spolubydlícími a sadistickou vrchní sestrou obcující s mladými civilkáři. Navíc se v domově skrývají před spravedlností. Dostanou se s pomocí mladého dr. Kluppse na svobodu, nebo skončí opravdu ve vězení...?
Divadlo J. K. Tyla Plzeň
Hodnocení inscenace
Redakce
-
Uživatelé
74 %
7491000
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
28.9.So19:00 vstupenky

Volby

Hodnocení (9)

HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Senora  80 %
5.4.2024 | 56 hodnocení
+ souhlasím
Souhlasím, že hru zachraňuje herecké obsazení a herecké výkony. V podstatě se mi to líbilo, jen ten scénář byl tak jakoby pokřivený, chvíli tam, chvíli jinde. Asi to je myšleno jako chvíli jucháme, chvíli depka. Jasně spojující prvek byly sezení s lékařem a pokaždé si vzpomíná na jinou část života. Ironická linka se nese celou hrou a je to celkem hořce vtipné.
Mamaria  80 %
3.3.2024 | 31 hodnocení
+ souhlasím
Naprosto skvělá Jana Kubátová. A výborné představení, nejen pro ty, kdo už mají většinu budoucnosti za sebou. O síle přátelství, vzpomínek, i terapie. Mám o čem přemýšlet a to mám ráda. Děkuji.
Aleska  70 %
30.5.2023 | 28 hodnocení
+ souhlasím
Moc dobře zahraná, místy dojemná tragikomedie. Největší devizou je zde skutečně obsazení a výkony protagonistů. Povedená je i scéna s kostýmy. Řekla bych, že představení si více užijí senioři a střední generace. První polovina do přestávky má dobrou dynamiku, po přestávce bohužel část, kde se seznamujete s obyvateli domova důchodců, je zbytečně natahovaná, což jde ale na vrub autorce. Výsledný pocit velice dobrý a herečky nás nalákaly vyhledat další role, kde účinkují.
Fr2709  90 %
21.5.2023 | 191 hodnocení
+ souhlasím
Opravdu divadlo se vším všudy. A to počínaje hereckými výkony hlavních představitelek a konče obsahem. Co více si člověk může přát...
Bišu  70 %
10.4.2023 | 217 hodnocení
+ souhlasím
Avizovaný žánr, tragikomedie, představení opravdu naplnilo a bylo to dobré představení. Jen jsme očekávali více komedie a méně tragédie. Možná náš názor ovlivnilo i to, že jsme i s našimi přáteli v seniorském věku, a některé situace a scény nám zas tak komické nepřipadaly, my je prožíváme každý den. Být mladší, jako většina diváků, asi se také budeme více smát. Ale rozhodně doporučujeme. Je dobře se zasmát i sám sobě a porovnat naše problémy s problémy jiných, i když je to v rámci divadelního představení.
J.anek  90 %
8.11.2022 | 499 hodnocení
+ souhlasím
Divadlo jako rituál. Divadlo jako terapie. Divadlo, které má smysl. A ještě je to náramná legrace. Dámy jsou fenomenální. Energická Apolena Veldová, optimistická Veronika Janků, noblesní Monika Švábová a s traumatem bojující Jana Kubátová. A jejich temperament elegantně krotí Matyáš Darnady.
Konečně se i v Plzni hraje divadlo, které je tady a teď, které se nebojí, které jde na dřeň. Tuhle inscenaci potřebujete vidět, i když ji divadlo uvádí jen jednou za měsíc. Nechápu proč.
Vladimír10  70 %
12.11.2023 | 646 hodnocení
Lucie Melicharová  40 %
25.4.2023 | 16 hodnocení
Lovervlove.  80 %
12.4.2023 | 41 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.