Divadlo Kalich [činohra]

Veletoč

Premiéra: 9.5.2018 | 2:45
Námět: Jana Paulová. Kostýmy: Simona Rybáková. Hudba: David Solař. Scéna a režie: Šimon Caban.
Autorská komedie Ivy Janžurové na námět Jany Paulové. Boženka a její bratr Arnošt jsou až doteď idylickými sourozenci. Jejich rozdílné povahy tuto pospolitost a vzájemný respekt utužily už od dětství. Boženka, jako bojovný kapitán, uvykla si udílet rozkazy a všemu nejlépe rozumět, Arnošt vždy stál na pozici poslušného a manipulovaného vojáčka. Boženka před léty Arnošta oženila s nepraktickou bohatou Helgou. Manželský svazek rychle vyústil v stereotypně nudné soužití pod dennodenním velením Boženky. Je to ve skutečnosti manželská trojka. Ale nečekaným veletočem, do něhož zasáhnou advokátní poradce a psychiatr, se stereotyp začne měnit...
Divadlo Kalich
Hodnocení inscenace
Redakce
45 %
Uživatelé
43 %
kontroverzní inscenace (132.)
43271000
Hodnocení redakce
Michal Novák 40 %
Pavel Širmer 50 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
28.6.19:00Prima Hvězdné létovstupenky
3.10.Čt19:00Divadlo Kalichvstupenky
12.11.Út19:00Divadlo Kalichvstupenky
17.12.Út19:00Divadlo Kalichvstupenky
28.6.19:00 vstupenky
Prima Hvězdné léto
3.10.Čt19:00 vstupenky
Divadlo Kalich
12.11.Út19:00 vstupenky
Divadlo Kalich
17.12.Út19:00 vstupenky
Divadlo Kalich

Volby

Hodnocení (28)

HODNOCENÍ REDAKCE
Michal Novák  40 %
20.6.2018 | 1158 hodnocení
+ souhlasím
Těžko hodnotit, když autor přizná barvu, že jsme byli svědky nehotového tvaru... Bylo to setsakra znát; celou dobu myslíte na jediné – dramaturgickou korekci, která by eliminovala rozvláčnost hry nebo zbytečnou mnohoslovnost některých replik (s nimiž interpretky dost bojují). Iva Janžurová byla při psaní evidentně inspirována žánrem vaudevillu, s chutí nechává postavy balancovat na samé hraně trapnosti. Hře nelze upřít komediální (crazy) potenciál a ani nenastal přešlap v podobě překročení vkusu (i přes situace, které se na jevišti objeví), ale málo platné, bez dramaturga je výsledek špatný.
Pavel Širmer  50 %
14.5.2018 | 2028 hodnocení
+ souhlasím
55%. Při premiérové děkovačce Iva Janžurová přiznala, že se na inscenaci ještě bude pracovat a především se zkrátí. Ano, zatím je délka neadekvátní, řadu situací a dialogů je třeba zredukovat. Už nyní se ale najde mnoho vtipných a smích vzbuzujících momentů. V choulostivějších scénách se podařilo vyhnout nebezpečí lacinosti. Typově nevhodné S. Remundové se více daří až v převleku v závěru. Zajímavé je, když E. Holubová začne opouštět sarkastickou polohu, její milostné scény se sympaticky spontánním P. Pálkem patří k nezapomenutelným. Sice nenáročná, ale přesto vkusná oddychová crazy komedie.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Jackmartas  70 %
27.7.2023 | 121 hodnocení
+ souhlasím
Tak to byla jízda! Hra měla sice pomalejší rozjezd než kočka s artritidou, ale pak se to rozjelo jako formule 1. To byl, ale Veletoč. Eva Holubová na jevišti byla takový hurikán Katrina, ale to je u ní zvykem. :) Autorská komedie Ivy Janžurové je prostě dokonalá. Takže pokud chcete zažít veletoč plný smíchu a zvratů jako jezdci ve formuli 1 vřele doporučuji.
Sablose  10 %
10.5.2022 | 28 hodnocení
+ souhlasím
omyl
RaB  80 %
7.1.2020 | 377 hodnocení
+ souhlasím
Kontinuální děj to má sice velice slabý ale jako sled scének velice povedené. Eva Holubová předvádí klasicky výborný výkon, následována paní Remundovou. Paní Janžurová je úžasná herečka, nicméně už byly dost časté výpadky textu. Ale její charisma zastíní veškeré nedostatky. Pan Roden, ačkoliv se snažil, tak byl zastíněn všemi 3 ženami. Ačkoliv hra trvá 3 hodiny, tak děj je svižný, hravý, zábavný (asi jsem viděl jinou hru než většina zdejších recenzentů). Možná chvílemi moc sexismů ale na večerní odreagování naprosto dokonalé!
Fedorocko  60 %
24.10.2019 | 751 hodnocení
+ souhlasím
Hodně dlouhé a z toho vyplývajících nemálo hluchých pasáží. Eva Holubová určitě nejlepší
Inka1305  30 %
21.8.2019 | 13 hodnocení
+ souhlasím
Herci se fakt snažili - Holubová skvělá, ale jinak mě to vůbec nebavilo, dokonce jsem se dívala na hodinky, kdy už to skončí, což se mi už dlouho nestalo - strašně dlouhý.
Antonio  100 %
19.6.2019 | 124 hodnocení
+ souhlasím
Paní Eva Holubová řádila jak tajfuj.... sranda Iva Janžurová byla taky úžasná.... Velmi překvapila Sabina Remundová i Přemysl Pálek, Marian Rodek děkuji za pěkny kulturní zážitek ani mi nevadila délka 3h rychle to uteklo děkovačka stálo celé divadlo právem .... Nechápu nizské hodnoceni asi se lidičky neumíte vypnout a pobavit se v divadle.... 18.6. v Ostravě.
Patapuf4  40 %
8.6.2019 | 26 hodnocení
+ souhlasím
V divadle v Novém Boru. Podle předešlých kritik jsem se představení celkem obával, ale když jsem vstupenky vyhrál, šel jsem se podívat. Je to sice průšvih, ale čekal jsem to ještě horší. Největším problémem je délka. 2/3 první půlky je hra velice rozvleklá, světlých chvilek je tam pomálu, jinak celkem nuda. Pak se to naštěstí trochu rozjede a konec má, až na začátek, o trochu větší spád. Holubová je komediálně zdaleka nejsilnější. Pokud bych musel lístek platit, asi bych litoval peněz. Pro člověka zmlsaného Libereckým divadlem je to slabší komedie, jakákoliv hra v Liberci je daleko lepší.
Luciferie  40 %
22.5.2019 | 128 hodnocení
+ souhlasím
Strašlivě dlouhé... Celá druhá půlka už tam nemusela být.
Anah  20 %
7.5.2019 | 184 hodnocení
+ souhlasím
Zkrátit. Zkrátit. Zkrátit.
Sabina92  60 %
8.4.2019 | 44 hodnocení
+ souhlasím
První půlka byla lepší než druhá. Pobavili jsme se především mistrovským herectvím paní Holubové. To jsme skutečně řvali smíchy. Zápletka se vyvíjela slibně, ale ve druhé půlce jakoby hře došel dech a tak nějak pointa vyzněla naprázdno a děj byl násilně ukončen. Ale před herectvím paní Janžurové a paní Holubové klobouk dolů a liberecké publikum vzdalo hold těmto divadelním a filmovým legendám potleskem vestoje! Velmi se nám líbil i Přemysl Pátek, který svým suverénním a nenuceným výkonem /i vypracovaným tělem/ zcela zaujal.
MartinB  50 %
12.3.2019 | 128 hodnocení
+ souhlasím
54 %
"Stašovou ne, ta se na to nehodí. Geislerová? Ta je všude! No... Holubová, ta by šla. Ta by mohla hrát Boženku."
O tento výrok, který v inscenaci pronáší postava Helgy - paní Janžurové - se opírám. Paní Holubová v roli Boženky excelovala a byla hvězdou představení. V těsném závěsu za ní Přemek Pálek coby poněkud přihlouplý Olin.
Kdo se moc nepředvedl, byl Marian Roden. Paní Remundová byla skvělá v druhé půlce.
V představení se našla řada dobrých gagů a Janžurové se povedl relativně zajímavý propletenec o pěti postavách.
Prvotina Ivy Janžurové není takový průšvih, jak se tradovalo.
Pid  30 %
3.6.2018 | 22 hodnocení
+ souhlasím
Laciný humor, nudné provedení...
JirkaS  50 %
21.5.2018 | 368 hodnocení
+ souhlasím
Inscenace příliš tlačí na pilu a bohužel v těch humornějších částech diváky ke smíchu doslova nutí. A to je škoda, protože kdyby inscenace nesklouzávala k laciné podbízivosti, ale i kdyby se trochu krátilo v textu, jednalo by se o příjemně nadprůměrné představení. Potenciál to má, a to nejen díky zajímavému a až groteskně dokonale vtipnému závěru, ale i díky hereckým výkonům, kterým vévodí skvělý A. Bílík a dokonale s kamennou tváří hrající E. Holubová. Ale pokud se u komedie pořádně zasměji až v závěru, nemohu ji označit jinak než za průměrnou. /18.5.2018 v Č. Budějovicích/
1alena1  30 %
19.11.2021 | 2 hodnocení
+ souhlasím
Je mi líto, že takové herečky (Janžurová, Holubová, Remundová) ztratily tolik času nastudováním takové blbosti. Skoro je mi i líto, že jsem "zabila" večer návštěvou tak slabého divadelního představení, myslím, že se ten čas dal využít mnohem účelněji a odrazuje mě tento zážitek zkoušet si koupit lístky na jiné představení. Takové šikovné herečky by měly mít soudnost nebo si snad myslí, že divák je úplně hloupý?
Jako mimopražská bych si ráda návštěvu Prahy spojenou s návštěvou divadla užila, ale takhle jsem jela domů naštvaná - 3 hodiny téměř o ničem. Je mi to líto.
Koljan1974  40 %
13.8.2021 | 2 hodnocení
+ souhlasím
Pokud si chcete užít herectví I.Janžurové v důstojné poloze,zajděte raději na Audienci u královny.Na Veletoči nezamrzí nejvíce to,že se autorka pokusila o vlastní komediální opus - ostatně celý život je vnímána jako diva tohoto žánru - spíše zarazí fakt,že by se v tomto počinu mohl ukrývat jakýsi osobní umělecký kšaft,poselství,že suma sumárum jde hlavně o to polechtat maloměšťákovi (ochotnému zaplatit 800Kč za lístek) bránici i za cenu žonglování výrazy impotence, orgasmus v polonahaté komedii.Podobná slovíčka se neposlouchala snadno od K.Fialové a neposlouchají se příjemně ani od I.Janžurové
Iffka  20 %
11.12.2019 | 4 hodnocení
+ souhlasím
Plytká taškařice s prvoplánovými vtipy. Pokud jste ochotni na dobu představení zahodit mozek a vkus a na dobu po představení paměť, tak ano.
Teprve po zhlédnutí jsem pátrala po autorovi, zajímalo mě, kdo tu slabotu napsal. Tak tedy: "Herecká legenda Iva Janžurová přichází se svou autorskou komedií, napsanou na námět další oblíbené herečky Jany Paulové." Celkem smutné.
Velmi slabý text, slabé až velmi slabé herecké výkony; E. Holubová si představení do značné míry ukradla pro sebe (díky sednoucí roli a ochotě šaškovat a přehrávat).
A lístky za 600,- jako krutý vtip navrch.
Pekus  20 %
9.5.2018 | 1 hodnocení
+ souhlasím
Přestože vím, kdo je autorem představení, nemohl jsem se zbavit dojmu, že se jedná o překlad americké hry vykreslující životní peripetie lidí tzv. lepší společnosti , ve kterých jsou dialogy končící vtipem či pointou podávány až příliš polopaticky, abychom snad pochopili, kdy se smát. Spolu s délkou činohry mi vadil i fakt, že Ivu Janžurovou nebylo v 16. řadě (to mi potvrdili i přátelé) dost často téměř slyšet, a tedy, jí rozumnět. Výborná byla Eva Holubová, dobrá Sabina Remundová. P.K.
Z.B  20 %
3.5.2018 | 1 hodnocení
+ souhlasím
Hra působí rozvláčně, nenechá diváka si aktivně domyslet situaci, vše dořekne. Humor je násilný (Př.p.Holubová s podprsenku na zádech). Obě hlavní představitelky mám moc ráda, obdivuji jejich herecké výkony, které i zde byly na dobré úrovni, ale celkový dojem byl velkým zklamáním.Velmi těžce nesu, že si dovoluji hodnotit dílo obdivované herečky, ale asi i zde platí "Ševčenko, drž se svého kopyta".
Daneklu2  70 %
10.9.2022 | 22 hodnocení
Valmez  60 %
11.8.2021 | 524 hodnocení
Jakubson  30 %
24.7.2021 | 102 hodnocení
Kamčari  40 %
17.2.2020 | 71 hodnocení
Kreatura13  40 %
8.1.2020 | 31 hodnocení
Theater lover  20 %
10.3.2019 | 7 hodnocení
Srna  30 %
18.1.2019 | 87 hodnocení
Pauko  50 %
14.1.2019 | 22 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.