Divadlo Kalich [činohra]

Veletoč

Premiéra: 9.5.2018. Námět: Jana Paulová. Kostýmy: Simona Rybáková. Hudba: David Solař. Scéna a režie: Šimon Caban.
2:45


Autorská komedie Ivy Janžurové na námět Jany Paulové. Boženka a její bratr Arnošt jsou až doteď idylickými sourozenci. Jejich rozdílné povahy tuto pospolitost a vzájemný respekt utužily už od dětství. Boženka, jako bojovný kapitán, uvykla si udílet rozkazy a všemu nejlépe rozumět, Arnošt vždy stál na pozici poslušného a manipulovaného vojáčka. Boženka před léty Arnošta oženila s nepraktickou bohatou Helgou. Manželský svazek rychle vyústil v stereotypně nudné soužití pod dennodenním velením Boženky. Je to ve skutečnosti manželská trojka. Ale nečekaným veletočem, do něhož zasáhnou advokátní poradce a psychiatr, se stereotyp začne měnit...
Volby

Hodnocení (17)

HODNOCENÍ REDAKCE:
Michal Novák 40 %
(zadáno: 20.6.2018, počet hodnocení: 1025)
přínosný / zajímavý komentář
Těžko hodnotit, když autor přizná barvu, že jsme byli svědky nehotového tvaru... Bylo to setsakra znát; celou dobu myslíte na jediné – dramaturgickou korekci, která by eliminovala rozvláčnost hry nebo zbytečnou mnohoslovnost některých replik (s nimiž interpretky dost bojují). Iva Janžurová byla při psaní evidentně inspirována žánrem vaudevillu, s chutí nechává postavy balancovat na samé hraně trapnosti. Hře nelze upřít komediální (crazy) potenciál a ani nenastal přešlap v podobě překročení vkusu (i přes situace, které se na jevišti objeví), ale málo platné, bez dramaturga je výsledek špatný.
Pavel Širmer 50 %
(zadáno: 14.5.2018, počet hodnocení: 1552)
přínosný / zajímavý komentář
55%. Při premiérové děkovačce Iva Janžurová přiznala, že se na inscenaci ještě bude pracovat a především se zkrátí. Ano, zatím je délka neadekvátní, řadu situací a dialogů je třeba zredukovat. Už nyní se ale najde mnoho vtipných a smích vzbuzujících momentů. V choulostivějších scénách se podařilo vyhnout nebezpečí lacinosti. Typově nevhodné S. Remundové se více daří až v převleku v závěru. Zajímavé je, když E. Holubová začne opouštět sarkastickou polohu, její milostné scény se sympaticky spontánním P. Pálkem patří k nezapomenutelným. Sice nenáročná, ale přesto vkusná oddychová crazy komedie.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Fedorocko 60 %
(zadáno: 24.10.2019, počet hodnocení: 513)
přínosný / zajímavý komentář
Hodně dlouhé a z toho vyplývajících nemálo hluchých pasáží. Eva Holubová určitě nejlepší
Inka1305 30 %
(zadáno: 21.8.2019, počet hodnocení: 12)
přínosný / zajímavý komentář
Herci se fakt snažili - Holubová skvělá, ale jinak mě to vůbec nebavilo, dokonce jsem se dívala na hodinky, kdy už to skončí, což se mi už dlouho nestalo - strašně dlouhý.
Antonio 100 %
(zadáno: 19.6.2019, počet hodnocení: 77)
přínosný / zajímavý komentář
Paní Eva Holubová řádila jak tajfuj.... sranda Iva Janžurová byla taky úžasná.... Velmi překvapila Sabina Remundová i Přemysl Pálek, Marian Rodek děkuji za pěkny kulturní zážitek ani mi nevadila délka 3h rychle to uteklo děkovačka stálo celé divadlo právem .... Nechápu nizské hodnoceni asi se lidičky neumíte vypnout a pobavit se v divadle.... 18.6. v Ostravě.
Patapuf4 50 %
(zadáno: 8.6.2019, počet hodnocení: 5)
přínosný / zajímavý komentář
V divadle v Novém Boru. Podle předešlých kritik jsem se představení celkem obával, ale když jsem vstupenky vyhrál, šel jsem se podívat. Není to zas takový průšvih jak by se zdálo. Největším problémem je délka. 2/3 první půlky je hra velice rozvleklá, světlých chvilek je tam pomálu, jinak celkem nuda. Pak se to naštěstí trochu rozjede a druhá půlka má, až na začátek, o trochu větší spád. Holubová je komediálně zdaleka nejsilnější. Pokud bych musel lístek platit, asi bych litoval peněz. Pro člověka zmlsaného Libereckým divadlem je to slabší komedie, jakákoliv hra v Liberci je daleko lepší.
Luciferie 40 %
(zadáno: 22.5.2019, počet hodnocení: 121)
přínosný / zajímavý komentář
Strašlivě dlouhé... Celá druhá půlka už tam nemusela být.
Anah 20 %
(zadáno: 7.5.2019, počet hodnocení: 177)
přínosný / zajímavý komentář
Zkrátit. Zkrátit. Zkrátit.
Sabina92 60 %
(zadáno: 8.4.2019, počet hodnocení: 36)
přínosný / zajímavý komentář
První půlka byla lepší než druhá. Pobavili jsme se především mistrovským herectvím paní Holubové. To jsme skutečně řvali smíchy. Zápletka se vyvíjela slibně, ale ve druhé půlce jakoby hře došel dech a tak nějak pointa vyzněla naprázdno a děj byl násilně ukončen. Ale před herectvím paní Janžurové a paní Holubové klobouk dolů a liberecké publikum vzdalo hold těmto divadelním a filmovým legendám potleskem vestoje! Velmi se nám líbil i Přemysl Pátek, který svým suverénním a nenuceným výkonem /i vypracovaným tělem/ zcela zaujal.
MartinB 50 %
(zadáno: 12.3.2019, počet hodnocení: 56)
přínosný / zajímavý komentář
54 %
"Stašovou ne, ta se na to nehodí. Geislerová? Ta je všude! No... Holubová, ta by šla. Ta by mohla hrát Boženku."
O tento výrok, který v inscenaci pronáší postava Helgy - paní Janžurové - se opírám. Paní Holubová v roli Boženky excelovala a byla hvězdou představení. V těsném závěsu za ní Přemek Pálek coby poněkud přihlouplý Olin.
Kdo se moc nepředvedl, byl Marian Roden. Paní Remundová byla skvělá v druhé půlce.
V představení se našla řada dobrých gagů a Janžurové se povedl relativně zajímavý propletenec o pěti postavách.
Prvotina Ivy Janžurové není takový průšvih, jak se tradovalo.
Pid 30 %
(zadáno: 3.6.2018, počet hodnocení: 21)
přínosný / zajímavý komentář
Laciný humor, nudné provedení...
JirkaS 50 %
(zadáno: 21.5.2018, počet hodnocení: 220)
přínosný / zajímavý komentář
Inscenace příliš tlačí na pilu a bohužel v těch humornějších částech diváky ke smíchu doslova nutí. A to je škoda, protože kdyby inscenace nesklouzávala k laciné podbízivosti, ale i kdyby se trochu krátilo v textu, jednalo by se o příjemně nadprůměrné představení. Potenciál to má, a to nejen díky zajímavému a až groteskně dokonale vtipnému závěru, ale i díky hereckým výkonům, kterým vévodí skvělý A. Bílík a dokonale s kamennou tváří hrající E. Holubová. Ale pokud se u komedie pořádně zasměji až v závěru, nemohu ji označit jinak než za průměrnou. /18.5.2018 v Č. Budějovicích/
Pekus 20 %
(zadáno: 9.5.2018, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
Přestože vím, kdo je autorem představení, nemohl jsem se zbavit dojmu, že se jedná o překlad americké hry vykreslující životní peripetie lidí tzv. lepší společnosti , ve kterých jsou dialogy končící vtipem či pointou podávány až příliš polopaticky, abychom snad pochopili, kdy se smát. Spolu s délkou činohry mi vadil i fakt, že Ivu Janžurovou nebylo v 16. řadě (to mi potvrdili i přátelé) dost často téměř slyšet, a tedy, jí rozumnět. Výborná byla Eva Holubová, dobrá Sabina Remundová. P.K.
Z.B 20 %
(zadáno: 3.5.2018, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
Hra působí rozvláčně, nenechá diváka si aktivně domyslet situaci, vše dořekne. Humor je násilný (Př.p.Holubová s podprsenku na zádech). Obě hlavní představitelky mám moc ráda, obdivuji jejich herecké výkony, které i zde byly na dobré úrovni, ale celkový dojem byl velkým zklamáním.Velmi těžce nesu, že si dovoluji hodnotit dílo obdivované herečky, ale asi i zde platí "Ševčenko, drž se svého kopyta".
Theater lover 20 %
(zadáno: 10.3.2019, počet hodnocení: 7)
Srna 30 %
(zadáno: 18.1.2019, počet hodnocení: 48)
Pauko 50 %
(zadáno: 14.1.2019, počet hodnocení: 18)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.