Divadlo Kalich [činohra]

Iva Janžurová

Veletoč

Premiéra: 9.5.2018. Námět: Jana Paulová. Kostýmy: Simona Rybáková. Hudba: David Solař. Scéna a režie: Šimon Caban.
2:45


Autorská komedie Ivy Janžurové na námět Jany Paulové. Boženka a její bratr Arnošt jsou až doteď idylickými sourozenci. Jejich rozdílné povahy tuto pospolitost a vzájemný respekt utužily už od dětství. Boženka, jako bojovný kapitán, uvykla si udílet rozkazy a všemu nejlépe rozumět, Arnošt vždy stál na pozici poslušného a manipulovaného vojáčka. Boženka před léty Arnošta oženila s nepraktickou bohatou Helgou. Manželský svazek rychle vyústil v stereotypně nudné soužití pod dennodenním velením Boženky. Je to ve skutečnosti manželská trojka. Ale nečekaným veletočem, do něhož zasáhnou advokátní poradce a psychiatr, se stereotyp začne měnit...
Divadlo Kalich
Hodnocení inscenace
Redakce
45 %
Uživatelé
41 %
Hodnocení redakce
Michal Novák 40 %
Pavel Širmer 50 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení

HODNOCENÍ REDAKCE:
Michal Novák 40 %
(zadáno: 20.6.2018, počet hodnocení: 996)
přínosný / zajímavý komentář
Těžko hodnotit, když autor přizná barvu, že jsme byli svědky nehotového tvaru... Bylo to setsakra znát; celou dobu myslíte na jediné – dramaturgickou korekci, která by eliminovala rozvláčnost hry nebo zbytečnou mnohoslovnost některých replik (s nimiž interpretky dost bojují). Iva Janžurová byla při psaní evidentně inspirována žánrem vaudevillu, s chutí nechává postavy balancovat na samé hraně trapnosti. Hře nelze upřít komediální (crazy) potenciál a ani nenastal přešlap v podobě překročení vkusu (i přes situace, které se na jevišti objeví), ale málo platné, bez dramaturga je výsledek špatný.
Pavel Širmer 50 %
(zadáno: 14.5.2018, počet hodnocení: 1491)
přínosný / zajímavý komentář
55%. Při premiérové děkovačce Iva Janžurová přiznala, že se na inscenaci ještě bude pracovat a především se zkrátí. Ano, zatím je délka neadekvátní, řadu situací a dialogů je třeba zredukovat. Už nyní se ale najde mnoho vtipných a smích vzbuzujících momentů. V choulostivějších scénách se podařilo vyhnout nebezpečí lacinosti. Typově nevhodné S. Remundové se více daří až v převleku v závěru. Zajímavé je, když E. Holubová začne opouštět sarkastickou polohu, její milostné scény se sympaticky spontánním P. Pálkem patří k nezapomenutelným. Sice nenáročná, ale přesto vkusná oddychová crazy komedie.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
MartinB 50 %
(zadáno: 12.3.2019, počet hodnocení: 42)
přínosný / zajímavý komentář
55 %
"Stašovou ne, ta se na to nehodí. Geislerová? Ta je všude! No... Holubová, ta by šla. Ta by mohla hrát Boženku."
O tento výrok, který v inscenaci pronáší postava Helgy - paní Janžurové - se opírám. Paní Holubová v roli Boženky excelovala a byla hvězdou představení. V těsném závěsu za ní Přemek Pálek coby poněkud přihlouplý Olin.
Kdo se moc nepředvedl, byl Marian Roden. Paní Remundová byla skvělá v druhé půlce.
V představení se našla řada dobrých gagů a Janžurové se povedl relativně zajímavý propletenec o pěti postavách.
Prvotina Ivy Janžurové není takový průšvih, jak se tradovalo.
Theater lover 20 %
(zadáno: 10.3.2019, počet hodnocení: 7)
Srna 30 %
(zadáno: 18.1.2019, počet hodnocení: 43)
Pauko 50 %
(zadáno: 14.1.2019, počet hodnocení: 17)
Pid 30 %
(zadáno: 3.6.2018, počet hodnocení: 21)
přínosný / zajímavý komentář
Laciný humor, nudné provedení...
JirkaS 50 %
(zadáno: 21.5.2018, počet hodnocení: 156)
přínosný / zajímavý komentář
Inscenace příliš tlačí na pilu a bohužel v těch humornějších částech diváky ke smíchu doslova nutí. A to je škoda, protože kdyby inscenace nesklouzávala k laciné podbízivosti, ale i kdyby se trochu krátilo v textu, jednalo by se o příjemně nadprůměrné představení. Potenciál to má, a to nejen díky zajímavému a až groteskně dokonale vtipnému závěru, ale i díky hereckým výkonům, kterým vévodí skvělý A. Bílík a dokonale s kamennou tváří hrající E. Holubová. Ale pokud se u komedie pořádně zasměji až v závěru, nemohu ji označit jinak než za průměrnou. /18.5.2018 v Č. Budějovicích/
Pekus 20 %
(zadáno: 9.5.2018, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
Přestože vím, kdo je autorem představení, nemohl jsem se zbavit dojmu, že se jedná o překlad americké hry vykreslující životní peripetie lidí tzv. lepší společnosti , ve kterých jsou dialogy končící vtipem či pointou podávány až příliš polopaticky, abychom snad pochopili, kdy se smát. Spolu s délkou činohry mi vadil i fakt, že Ivu Janžurovou nebylo v 16. řadě (to mi potvrdili i přátelé) dost často téměř slyšet, a tedy, jí rozumnět. Výborná byla Eva Holubová, dobrá Sabina Remundová. P.K.
Z.P. 100 %
(zadáno: 4.5.2018, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
Velmi vydařená komedie, celé tři hodiny jsme se výborně bavili. Výkony I. Janžurové a E. Holubové perfektní, S. Remundová úžasná. Určitě stojí za vidění. Patří k nejlepším komediím, které jsme viděli.
Z.B 20 %
(zadáno: 3.5.2018, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
Hra působí rozvláčně, nenechá diváka si aktivně domyslet situaci, vše dořekne. Humor je násilný (Př.p.Holubová s podprsenku na zádech). Obě hlavní představitelky mám moc ráda, obdivuji jejich herecké výkony, které i zde byly na dobré úrovni, ale celkový dojem byl velkým zklamáním.Velmi těžce nesu, že si dovoluji hodnotit dílo obdivované herečky, ale asi i zde platí "Ševčenko, drž se svého kopyta".

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.