Národní divadlo moravskoslezské [Divadlo Jiřího Myrona]

Hoří, má panenko

Premiéra: 26.11.2022 | 1:30x
Dramaturgie: Pavel Gejguš. Scéna: Nikola Tempír. Kostýmy: Anna Forstová. Hudba: Jiří Hájek, David Schreiber. Pohybová spolupráce: Jana Hanušová. Režie: Tomáš Svoboda.
Komedie podle slavného filmu. „Zveme vás na reprezentační PLES POŽÁRNÍKŮ, který se uskuteční v sále Divadla Jiřího Myrona. Bude HUDBA – k tanci i poslechu zahraje naše živá kapela. TANEC – pánové, nedržte se jen svých půllitrů! Vyzvěte slečny i dámy k tanci, každá si ráda zatrsá! TOMBOLA – vyhrát můžete domácí tlačenku, lahev koňaku či sádrového trpaslíka a další atraktivní ceny. Čeká nás také volba KRÁLOVNY KRÁSY. No tak, slečny, nestyďte se a přihlaste se do soutěže, odborná porota složená z členů požárního sboru vybere tu nejkrásnější, která má obličej jako obrázek, nohy jako z alabastru a dmoucí se poprsí. Královna krásy bude mít tu čest vyznamenat zasloužilého člena hasičského spolku. Moment, kde je ta lahev koňaku? Vždyť tady byla tlačenka!“
Národní divadlo moravskoslezské
Hodnocení inscenace
Redakce
60 %
Uživatelé
26 %
2651000
Hodnocení redakce
Jiří Landa 60 %
Lukáš Dubský 60 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
16.2.Čt18:30 vstupenky
C
1.3.St18:30 vstupenky
ČP
25.3.So18:30 vstupenky
PS2
15.4.So18:30 vstupenky
PS
16.4.Ne16:00 vstupenky

Volby

Hodnocení (7)

HODNOCENÍ REDAKCE
Jiří Landa  60 %
6.12.2022 | 2964 hodnocení
+ souhlasím
Nemám rád přenášení notoricky známých filmů na jeviště. Podle mě je to zbytečné a víceméně to může dopadnout dobře jen ve zcela výjimečných případech. Přiznávám se však k tomu, že pro mě verze T. Svobody měla jistý půvab. Přestože herci, jimž scénář ve většině případů ponechal jejich jména, vycházeli z postav filmu, vtiskli jim i kus svých osobností. Bavilo mě též sledovat, jak si pohrávají s nuancemi jejich charakterů, což bylo největší devízou inscenace, podobně jako celá část požáru domu. Oceňuji i pečlivé režijní budování atmosféry inscenace a hudební složku. Jen postava M. Formana mohla být využita více...
Lukáš Dubský  60 %
5.12.2022 | 1006 hodnocení
+ souhlasím
55%. Poněkud přelidněné inscenaci se na začátku dobře daří vtáhnout publikum do hry a vytvořit atmosféru skutečného hasičského plesu. Postupně ale tento efekt pomine a množství postav pak hercům neumožní nějakou bližší charakterizaci. Režisér T.Svoboda se pokusil o drobné aktualizace, třeba v podobě průpovídek o migrantech a klimatické změně, jedná se však jen o izolované a nepříliš funkční nápady. Ostravská adaptace dokáže celkem věrně přenést na jeviště humornou stránku Formanova filmu. Okamžiků, kdy člověku zmrzne úsměv na rtech a dostaví se mrazení v zádech, je ale bohužel v inscenaci poskrovnu.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Mirka_divadlo  10 %
12.12.2022 | 44 hodnocení
+ souhlasím
Uf, ne, ostuda. Kdy se v NDM bude zase hrát kvalitně - jak jsme byli zvyklí?
Čiko  40 %
4.12.2022 | 916 hodnocení
+ souhlasím
35%
Téma, které bylo aktuální v době vzniku, v době tradičních plesů komunit a spolků. Volá po aktualizaci, ale jak jej aktualizovat... Jen tak mimoděk se zmínit o imigrantech a zařadit současný hit Zlatíčka od Kapitána Dema? To bylo opravdu na hranici trapnosti.
Představení, které jsem viděl, nemělo téměř žádnou energii a atmosféru, šlo o sled po sobě jdoucích obrazů, ve kterých se herci ztráceli mezi tanečníky a v komparzu. Trochu příjemnější už bylo sledovat scénu s hořícím domem a vtipné okamžiky při výběru královny krásy hasičskou komisí ve vyšším patře.
Neboli jinými slovy - film mě kdysi oslovil, tato inscenace nikoliv.
Jfs  0 %
4.12.2022 | 3 hodnocení
+ souhlasím
Nefunkční pokus o intencionální trapnost, laciné inscenační postupy, ale především se osobně nemohu přenést přes sexismus a xenofobii, jejichž ironické rámování evidentně nebylo pro publikum dostatečně průhledné, proto je považuji za krajně nevhodné.
Ester_L  20 %
12.12.2022 | 116 hodnocení
Prokop Dveře  60 %
27.11.2022 | 162 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.