Národní divadlo moravskoslezské [Divadlo Jiřího Myrona]

Richard III.

Premiéra: 13.1.2024
Překlad: Martin Hilský. Dramaturgie: Pavel Gejguš. Scéna: Martin Šimek, Milan David. Kostýmy: Marta Roszkopfová. Hudba: Ondřej Švandrlík. Režie: Ivan Krejčí.
Jedna z největších tragédií Williama Shakespeara, jejíž síla a ostrost se neotupila ani za celá staletí, o vzestupu hrůzovlády a temné diktatury. Znetvořený ošklivec a hrbatý mrzák Richard je velký padouch, ale nikdy by nedosáhl svých cílů, kdyby chladnokrevně nevyužíval zhoubných ambicí a tužeb lidí kolem sebe. Válka skončila a ti, které vynesla k moci, teď oslavují mír. Ale v duši zmrzačeného Richarda se žádný mír nerozhostil. Jeho černá duše uvězněná v postiženém těle až příliš nenávidí okolní svět, do nějž nebude nikdy patřit a těšit se z jeho lesku a blahobytu. A tak dělá dál to, co umí nejlépe – pokračuje v zabíjení. Charismatický padouch svým ostrovtipem poštvává své rivaly proti sobě, rozehrává mocenské politické hry a bez záchvěvu svědomí odstraňuje z cesty k moci všechny, kteří mu v ní stojí. Zbaví se téměř všech protivníků, má však ještě jednoho posledního – sama sebe...
Národní divadlo moravskoslezské
Hodnocení inscenace
Redakce
-
Uživatelé
73 %
7331000
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
16.5.Čt18:30vstupenky
7.6.18:30IV.vstupenky
16.5.Čt18:30 vstupenky
7.6.18:30 vstupenky
IV.

Volby

Hodnocení (3)

HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Filip_bul  70 %
20.4.2024 | 2 hodnocení
+ souhlasím
75 % Po dlouhé době zase moc dobrý Richard, a to především díky Petru Panzenbergerovi v hlavní roli, který naoprosto bravurně vystihl patos Richardovy přetvářky, jeho energičnost v první polovině hry i jeho neklid a pád ve druhé. Inscenaci bych asi vytkl přílišnou délku druhé části a snad až příliš komorní ztvárnění závěrečné bitvy, jejíž vyvrcholení vyzní trochu do prázdna.
Martin Klimša  90 %
25.2.2024 | 3 hodnocení
+ souhlasím
Struhující představení. Díky Petru Panzenbergerovi divák nevydechne od první minuty až do závěrečné opony. Každá fráze z jeho úst je uvěřitelná a poplatná dnešní době. Ostatní postavy zdárně sekundují. Kulisy i kostýmy jsou moderně řešeny, ale na rozdíl od jiných představení starých mistrů nejsou vůbec rušivé, ba naopak. Hudba je další silnou stránkou utvářející děj. Jediné co by se dalo vytknout je menší vyniknutí Aktu III scény 6, tak důležitého pro současnost. "...Dobře to chodí na tom našem světě! Jen hlupák nepozná, že je to lež. Kdo však má odvahu to nahlas říct? Špatný je svět a brzo celý zvlčí, když známe zlo, a přesto každý mlčí."
Layer  60 %
9.2.2024 | 107 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.