Národní divadlo [Nová scéna]

Má vzdálená vlast

Premiéra: 17.2.2012 | 2:40
Podle knihy Dagmar Šimkové „Byly jsme tam taky“. Dramaturgie: Lenka Havlíková. Scéna: Martin Černý. Kostýmy: Kateřina Štefková. Hudba: Miki Jelínek a citace. Režie: Ivan Rajmont.
Poslední uvedení: únor 2013.
Nová česká hra inspirovaná skutečným osudem a zážitky Dagmar Šimkové, která strávila v komunistickém kriminále patnáct let a setkala se tam s tím nejodpornějším, čeho byl komunismus schopen. Tragikomická ironická hra však nemá za cíl poukázat na tehdejší krutost režimu, nýbrž na dnešní neschopnost se k této minulosti nějak zachovat, vidět ji otevřeně, mít na ni nějaký názor. Hlavní hrdinka v současnost, kdy je všeobecným zvykem minulost skrývat a zamlčovat, neúspěšně usiluje o rehabilitaci, vidí marnost a komičnost svého nynějšího úsilí. Patnáct let v koncentráku přežila v zápase s jasným nepřítelem, dnešní nepřítel je rozpitý, neohraničený a nejasný...
  

inscenace již byla stažena z repertoáru

Národní divadlo
Hodnocení inscenace
Redakce
50 %
Uživatelé
69 %
6981000
Volby

Hodnocení (13)

HODNOCENÍ REDAKCE
Pavel Širmer  50 %
28.1.2013 | 1890 hodnocení
+ souhlasím
Autor K. Steigerwald se zabývá tématem, o které by se měla naše společnost zajímat a připomínat si jej. Zkoumání nedávné minulosti a souvislostí s přítomností nepochybně patří na scénu ND. Přesto předlohu D. Šimkové mohl uchopit a zpracovat trochu srozumitelněji, stejně tak ještě propracovat vyznění příliš dlouhého textu. Režijní práce I. Rajmonta nebyla dostatečně invenční, také herci by se měli lépe sehrát. Inscenaci by slušela výraznější „údernost“! Ale kdo hledal, přesto si mohl odnést nemálo přínosných postřehů.
Veronika Boušová  50 %
10.3.2012 | 277 hodnocení
+ souhlasím
repríza 6.3. - Jde o dobře napsanou hru na důležité společensko-politické téma, čehož si velmi vážím. Škoda, že její potenciál zůstává zatím nevyužit - viz recenze.
Jiří Koula  50 %
25.2.2012 | 1599 hodnocení
+ souhlasím
45% Zvolená koncepce umožnila přímou konfrontaci dnešních komunistů s těmi před šedesáti lety, bohužel se zde projevil Filip Rajmont jako zručný řemeslník, když tuto linii perfektně zazdil stylizací do archetypální postavy Kašpárka. Zbylé motivy a témata jsou pak směskou všeho, co jsme mohli vidět jinde uchopené o několik řádů lépe.

"Dnešní nepřítel je rozpitý, neohraničený a nejasný..." A výpověď této inscenace je na tom dost podobně.
Jiří Landa  50 %
24.2.2012 | 2973 hodnocení
+ souhlasím
45% Hra, která opět hovoří o starých známých pravdách, které již byly v různých textech řečeny snad tisíckrát. Nic extra nového divákovi neodhaluje. I. Rajmont navíc pro inscenování zvolil velmi, ale velmi unavené tempo, což se stalo nové inscenaci osudným. Díky tomu působí velmi mdle i hlavní postava Kristy, která mohla být aspoň dobrou příležitostí pro E. Salzmannovou, neskutečně protahované jsou pak výstupy F. Rajmonta v druhé části. Všudypřítomnou těžkopádnost nezachrání ani živější výstupy A. Talackové či hudba M. Jelínka.
Helena Grégrová  50 %
18.2.2012 | 1553 hodnocení
+ souhlasím
45%. Poměrně silný výpovědní potenciál hry přebila mdlá režie. Převažující dojem: příliš "utahané".
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Maxim de Winter  70 %
19.6.2012 | 91 hodnocení
+ souhlasím
Téma hry může být možná tisíckrát omleté, ale je stále aktuální a v naší společnosti velmi živé. Druhá polovina hry neměla už takový spád, jako ta první, ale i tak to byl velmi přínosný divadelní zážitek.
Vladimír10  70 %
22.4.2012 | 545 hodnocení
+ souhlasím
Dalo by se říci, že se jedná o jeden z nejlepších režijních výtvorů Ivana Rajmonta za posledních pět let. Herci podali poměrně slušné výkony. Zaujala mě paní Salzmannová, i pánové Maryška, Štrébl a Rajmont. Právě skrze postavu poslance Vojty došlo k přímé konfrontaci dnešní KSČM a bývalé KSČ. Hudební složka nebyla nijak výrazná. Scénu tvořila jedna veliká STBácká vyšetřovna, která když se otevřela, objevila se za ní slunná Austrálie. Nejhorší výkon předvedl Rudolf Stärz, který se do role drsného majora zcela nehodí, protože mu není v některých chvílích vůbec rozumět.
Vladimír Rogalewicz  80 %
21.3.2012 | 739 hodnocení
+ souhlasím
Mimořádně dobře napsaná hra, dosud jedna z nejlepších konfrontujících nás s nedávnou minulostí. Bohužel přílišný respekt před autorem (byť v tomto personálním složení pochopitelný) nedovolil dvojici dramaturgyně-režisér zbavit se zbytečného balastu (ostatně podobně, jako se to stalo Petru Zelenkovi v Ohrožených druzích). Výsledkem je zbytečně upovídaný tvar s neostrými konturami. Jen zpola zaplněné hlediště bylo hrou zjevně dost zaskočené.
Milan  70 %
7.3.2012 | 52 hodnocení
+ souhlasím
Mně se hra docela líbila, možná také proto, že to byla první hra, kterou jsem na toto téma viděl. Zajímavá mi přišla konfrontace 50. léta X současnost, na níž se podle mě povedlo hezky ukázat, jak se dnešní společnost nevyrovnala se svojí minulostí.
Derryl  60 %
30.4.2013 | 62 hodnocení
Foook  70 %
22.5.2012 | 41 hodnocení
Lumca  70 %
14.5.2012 | 350 hodnocení
IlDivino  60 %
22.4.2012 | 106 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.