Divadlo v Dlouhé

Don Juan a já

Premiéra: 24.5.2024 | 2:10
Dramaturgie: Štěpán Otčenášek. Scéna: Nikola Tempír. Kostýmy: Andrea Králová. Hudba: Jan Staněk. Režie: Hana Burešová.
Původní komediální novinka českého dramatika. Nekompromisně dokumentární příběh dnešního Dona Juana z Vysočan. Naléhavá sonda do reality, o níž nelze s jistotou tvrdit, že realitou je, neboť svět, který nás obklopuje, nás ve skutečnosti neobklopuje. To, co nás obklopuje, jsou jen platónské stíny na stěně jeskyně, z nichž umělá inteligence není než stínem, který vidíme právě teď.
Divadlo v Dlouhé
Hodnocení inscenace
Redakce
73 %
Uživatelé
67 %
67191000
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
20.9.19:00novinkavstupenky
26.9.Čt19:00novinkavstupenky
3.10.Čt19:00novinkavstupenky
15.10.Út19:00novinkavstupenky
20.9.19:00 vstupenky
novinka
26.9.Čt19:00 vstupenky
novinka
3.10.Čt19:00 vstupenky
novinka
15.10.Út19:00 vstupenky
novinka

Volby

Hodnocení (23)

HODNOCENÍ REDAKCE
Jan Pařízek  70 %
17.6.2024 | 914 hodnocení
+ souhlasím
Docela povedená variace na moderního Don Juana, tak trochu říznutého Cyranem. Jen místo našeptávání zpoza plotu je to zde do mikroportu od AI. Obecně téma umělé inteligence je zde moc pěkně využito a hozeno do zajímavých rovin. Stejně tak oceňuji i vykreslení IT kanceláře a jednotlivých charakterů. Samotný rozjezd a první část velmi dobrá energie, závěr však už bohužel slabší, více ve stylu laciných zápletek. Nicméně zase v duchu tématu AI to vcelku odpovídá. Herecky výtečný M. Isteník, správně charismatický a naprosto přesvědčivý. Má tam několikero opravdu nádherných monologů. Celkově tedy sice nic hlubšího, ale účel pobavit to určitě splní.
Iva Bryndová  70 %
6.6.2024 | 578 hodnocení
+ souhlasím
65% - Dokud se inscenace tváří jako prostě komediální parafráze klasiky, v podstatě jako lehká, a zná-li divák alespoň jeden podobný asociální exemplář, vlastně i milá bulvární komedie, je v rámci tohoto žánru dobrá. Diváky baví, herci předvádějí, co v rámci žánru mohou. Na konci se nicméně pokouší dodat ještě nadstavbu, aktuální a snad i trochu filozofický komentář, a v té chvíli už bohužel působí spíš směšně. I tak alespoň na chvíli zanechává celkem milý dojem. Nic víc.
Lukáš Dubský  70 %
5.6.2024 | 1165 hodnocení
+ souhlasím
75%. Dramatik R.Levínský ve své nové hře zpracovává aktuální téma rozvoje umělé inteligence. Text se ovšem nesnaží o nějaký hlubší ponor, v režii Hany Burešové vznikla oddechová komedie. Já jsem se u ní bavil velmi dobře, svět sociálně neohrabaných IT specialistů je zachycen s jistou dávkou karikatury a všeobecně známých stereotypů, které Levínský ve své hře zručně variuje. Šroubované dialogy a někdy nepravděpodobný děj evidentně korespondují s tématem, kdy hlavnímu hrdinovi (tradičně v komické poloze excelující M.Isteník) AI radí při randění.
Kateřina Jírová  80 %
26.5.2024 | 348 hodnocení
+ souhlasím
Renomovaný autor René Levínský již potřetí spojil síly s renomovanou režisérkou Hanou Burešovou. Levínského text z prostředí IT vyžaduje režijní nápady, na které jsme u Burešové zvyklí. Zde jsem je však vyhlížela marně. Inscenace se tu lépe tu hůře potýká s množstvím slov v textu, který je náročné sledovat. Děj je založen na setkání chytrých, avšak nepraktických IT vývojářů s ženami, které jsou pojaty značně karikaturně, ale co chtít od IT a IA. V závěru se vše otočí proti vědcům, ale nic dobře nedopadne. Vítězí lokalita Litvínov, která to akademického prostředí vnese život i množstevní potenciál.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Karel1964  70 %
18.6.2024 | 90 hodnocení
+ souhlasím
Oddechová komedie, skvělý byl představitel vedoucího. Pracovní pohovor byl super.
Ale jinak, celkem takové spotřební zboží. První půlka dobrá, druhá předvídatelná a konec tak trochu moralistické pojednání na tisíckrát omleté téma.
Pan Isteník bohužel neměl pořádnou roli. Jeho Oblomov nebo král ze Zimní pohádky jsou desetkrát lepší.
Radarrius  80 %
18.6.2024 | 73 hodnocení
+ souhlasím
První část na 100%. Skvělé vystižení prostředí chytrých leč v sociálním kontaktu neohrabaných lidí. A navíc neuvěřitelně vtipné pro toho, kdo dokáže sledovat rychle se ženoucí slovní zatáčky a piruety. Druhá půlka to bohužel zkazila. Slovní kadence se snížila na úroveň průměrné současné hry, humor se vytratil. Z možných zakončení rozehraného příběhu vybral autor z těch horších. A rádoby filozofický konec generovaný AI byl doslova utrpení. Jako kdyby hořely termíny s odevzdáním hry a na vypilování druhé půle nezbýval čas. Velká škoda.
Bedrich.spesny  40 %
11.6.2024 | 66 hodnocení
+ souhlasím
Za mě ne.
House Pachodi  90 %
5.6.2024 | 73 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Pročítám si hodnocení dalších diváků a nemůžu přestat kroutit hlavou - nepřirozené dialogy? That's like the whole f***ing point kámo! Skvěle vypointovaná inscenace o aktuálních tématech: mezilidské komunikaci, navazování vztahů v podstmoderní době, zániku skutečné kreativity, rozvoji ChatGPT, Midjourney a dalších hraček, kvůli kterým už nemůžeme věřit, co je skutečné, a co je jen další vývoj pravděpodobnostního modelu. Celé představení je protkané absurdními momenty, které jako by vypadly z Havlových her. Všichni jsou tady... jen kůň je na recepci.
Jerman  80 %
5.6.2024 | 130 hodnocení
+ souhlasím
První česká komedie, kde dnes tolik medializovaná umělá inteligence, hraje stěžejní roli. Další úspěšné setkání matematika a dramatika v jedné osobě Levinského s režisérkou Burešovou. Obsazení po druhé hostujícího Michala Isteníka do titulní role bylo výtečným tahem. Podobně jako v Oblomovovi se potkal typově výborně se svoji postavou. Výtky ohledně povrchnosti nejsou myslím oprávněné, hru je třeba brát jako inteligentní frašku, kde nadsázka a karikatura mají svoje místo. Tento odlehčený kus, který bude mít jistě velký divácký úspěch, je vhodným kontrapunktem k dvěma intelektuálně náročnějším premiérám této sezony v Dlouhé.
Kateřina Vodáková  40 %
4.6.2024 | 225 hodnocení
+ souhlasím
Na zájezdy proč ne. Od kombinace skvělé H. Burešové a M. Isteníka (vynikající např. v Oblomovi) jsem však měla, přiznávám, zcela jiná očekávání. Čekala jsem chytřejší uchopení, režijně zajímavější než kancelář plnou chaosu, energeťáky, nereálné situace a karikaturní postavičky. Hra na mě působila povrchně a s nuceným, umělým humorem jako z jeviště DRB, nikoliv z Dlouhé, kde jsem zvyklá na jinou úroveň textů a hloubku inscenování. Přesto M. Isteník je i zde herecky nejvíce jistý a výrazný. Téma, ač velmi aktuální, mě v této podobě bohužel nechytlo. Smíchu od jiných diváků ale znělo hodně, příznivce si tedy Don Juan jistě najde.
Hana007  90 %
4.6.2024 | 19 hodnocení
+ souhlasím
Pan Isteník výborný. Zábavně strávený večer.
Braddy  70 %
4.6.2024 | 214 hodnocení
+ souhlasím
Abych zůstal věrný duchu inscenace, nechal jsem AI přespat své hodnocení do stylu Dona Juana:
Ach, jaký skvost jsem měl tu čest zhlédnout! Divadelní hra "Don Juan a já" mi poskytla nevýslovné potěšení. Už jen fakt, že jsem sám z oboru, přidal hře na přitažlivosti. V každé roli jsem spatřil někoho, koho jsem kdy v práci potkal ? kolegové, nadřízení, ba dokonce i ti neúnavní úředníci. Je pravda, že postavy mluvily na současnou dobu a zasazení hry až příliš vznešeně a spisovně. Bylo to, jako by naslouchaly dávným mistrům jazyka, což snadno překročilo hranici přirozenosti. Ale i přesto, nebo právě proto, byla hra provedena s elegancí a důvtipem
Iz67  90 %
3.6.2024 | 13 hodnocení
+ souhlasím
Napsat komedii, která není šaškárnou je velký kumšt. A tady se to stalo. Po mnoha letech komedie, u které jsem se soustavně smál. Má to švih, spád. Vtipy nebo spíš veselost není prvoplánově trapná a celé to skončí legrací ze sebe sama. Žádná hluchá místa. A jen pár slabin, o kterých nemám potřebu psát. Bravo.
Adam Zelinka  50 %
3.6.2024 | 239 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
jako absolutně oddechová komedie to asi může fungovat, ale nesmí se nad textem uvažovat déle jak 3 vteřiny, je to naprosto banální, dialogy jsou nepřirozené, některé scény jsou příšerné (především konec, autor tam asi potřeboval nějak narvat AI, byl z toho ultrabizár)
nicméně mě to často svým způsobem bavilo, nedokážu si to vysvětlit
s ironickým vyzněním textu si rozuměli především M. Isteník a J. Staněk, naopak K. Jedličková se s ním vůbec nepotkala
Jaroslavz  40 %
3.6.2024 | 83 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Ač si Hany Burešová hodně vážím, tohle se jí nepovedlo. Na vině je samotný text, z počátku se tváří zajímavě, jako že přináší in téma. Bohužel se z něj vyklube trapná banalita. Příšerná realistická scéna a tuctové kostýmy divadlo úplně zabíjejí. Herecky průměrné. V podstatě se jedná o bulvární komedii vhodnou tak na zájezdovky do kulturáků.
Nikki123  70 %
16.7.2024 | 172 hodnocení
LavinieCamui  70 %
18.6.2024 | 842 hodnocení
Urba  80 %
3.6.2024 | 9 hodnocení
Petr-sima  60 %
3.6.2024 | 121 hodnocení
Plšík  70 %
31.5.2024 | 782 hodnocení
Xcepek  60 %
25.5.2024 | 668 hodnocení
Viktorie  70 %
25.5.2024 | 52 hodnocení
Gimli35  60 %
25.5.2024 | 290 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.