Recenze

BuranTeatr opět zazářil
psáno z představení: 22.5.2016, Peter Stoličný
foto: Pavel Nesvadba
foto: foto: foto: foto:
Diváci si v Brně už zvykli, že tvůrci v divadle BuranTeatr, které sídlí v prostorách Sokolského stadionu, vymýšlí vždy něco nové, objevné, že jsou to hledači. Tentokrát se pustili do žánru sci-fi. Jakoby vypreparovali základní myšlenky barda tohoto žánru, Stanislava Lema a jeho pohledy na tento žánr, zveřejněné v knize Summa technologiae. Ale autoři (režisér Šimon Caban, dramaturgové Miroslav Ondra a Jan Šotkovský + celý kolektiv herců divadla) nezůstali jenom u zamýšlení nad tím, co vlastně žánr sci-fi obsahuje. Pustili se do mnohem širšího záběru, ve kterém hrají důležitou roli dva prvky. Je to směs všech pokleslých příběhů, které se na tento žánr nabalují. Katastrofické scénáře o zániku lidstva, cestování na vzdálené planety a setkání s neznámými nepřátelskými bytostmi, komplikovaná komunikace se vševědoucím počítačem. To všechno nahlížené z té nejhorší stránky, jakou mohou pokleslé produkty sci-fi naší společnosti dodat. Druhým motivem je natáčení pomyslného sci-fi seriálu herci, kteří se perou o role, jsou k sobě zlí, mají všechny negativní vlastnosti šmíráků, kolik se jich do nich vejde. Satyra jako hrom, kouzelně zábavná.

O hercích jenom krátce. Všichni podali profesionální výkon, hráli s plným nasazením a s krásnou vážností interpretovali všechny hloupé a agresivní reakce herců při natáčení, s ještě větší vážností a nadsázkou hráli scény s „nervy drásajícího“ sci-fi příběhu, na neznámé planetě. Krásná kýčová sranda! Magdaléna Tkačíková, Kateřina Veselá, Vojtěch Blahuta, Michal Isteník, Pavel Novák, Miroslav Ondra, Michal Rašovský, Lukáš Rieger a Petr Tlustý to na jevišti, které vlastně ani jevištěm nebylo (sedadla před nimi, sedadla vlevo, těsný kontakt s diváky), herecky rozbalili s takovým elánem, že byla radost se na tu bláznivou sci-fi komedii dívat. Hodně inscenaci pomohla světelná kouzla Vojtěcha Dvoráka a Tomáše Tušera, stejně tak zvuky Tomáše Křižoviče a Zdeňka Kociána.

Na sci-fi komedii (byla to vlastně komedie? Smáli jsme se, to ano. Ale ta satyra na dnešní konzum byla hezky ostrá...) Myslím, že by se bavil i Stanislav Lem. Vždyť to byl on, který předpověděl i všechny ty pitomosti, které se na žánr sci-fi nabalují... Byl to on, kdo konstatoval, že „budoucnost začala již včera“.

Nakonec malá poznámka k činnosti sympatického divadla: BuranTeater se chystá na rekonstrukci foyer formou příspěvků od dárců a samozřejmě, jak už to u tohoto divadla bývá, s přispěním všech, kteří v tom divadle působí. Kdyby někdo náhodou chtěl také pomoci, podrobnosti zjistí na adrese: www.hithit.cz/buranboura. Poslal jsem jim pětistovku a za to budu mít v novém prostoru židli s mým podpisem. Už se těším. Ale tak mne napadlo, co když to udělá taková pětistovka dárců? To tam bude pět set židlí...? Žádné strachy. Odměn za dárek mají na výběr hodně a milých. Takže...?

Tato recenze vyjadřuje stanovisko jejího autora, nikoli celé redakce.