Městské divadlo Brno [Hudební scéna]

Medicus

Premiéra: 22.10.2022 | 3:25
Podle románu Noaha Gordona „Ranhojič“. Překlad: Zuzana Čtveráčková. Dramaturgie: Klára Latzková. Scéna: Christoph Weyers. Kostýmy: Andrea Kučerová. Choreografie: Michal Matěj. Dirigenti: Dan Kalousek, František Šterbák. Úprava a režie: Stanislav Moša.
Muzikál podle slavného románu Noaha Gordona. Anglický křesťanský chlapec Rob Cole se dokáže v těžkých podmínkách 11. století vydat na cestu přes celou Evropu až na dálný východ do města Isfahánu, aby se zde naučil umění lékařství. Motivací pro toto neobvyklé rozhodnutí jsou pro něj zkušenosti z raného dětství, kdy kvůli nedostatečným znalostem o lidském těle přijde jak o matku, tak o další blízké. Setkává se nejprve s bradýřem, který ho zasvětí do primitivního způsobu léčení, díky němuž ale brzy pochopí, že důležitější než vydělat víc peněz, je naučit se skutečnému lékařskému řemeslu. Na své dlouhé a nebezpečné pouti za poznáním, na níž se musí v nepřátelském prostředí vydávat za Žida, najde nejen požadované učení, ale i životní lásku...
Městské divadlo Brno
Hodnocení inscenace
Redakce
70 %
Uživatelé
80 %
80271000
Hodnocení redakce
Lukáš Dubský 70 %
Iva Bryndová 70 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
Aktuálně pro tuto inscenaci neevidujeme žádný termín.
Aktuálně pro tuto inscenaci neevidujeme žádný termín.

Volby

Hodnocení (29)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Dubský  70 %
5.4.2023 | 1165 hodnocení
+ souhlasím
75%. Výpravný muzikál s nesmírně povedenou vizuální stránkou. Hudba je celkem epická, dobře se poslouchá a i interpretačně náročné party zvládá brněnský soubor velice dobře. L.Matouš je v hlavní roli herecky uvěřitelný, skvěle si s rolí Mary poradila E.Mertová. Po pěvecké stránce mě ale asi nejvíc zaujal A.Slanina v úloze Šáha. Stálo by za to inscenaci trochu zkrátit, upadající tempo místy zmenšuje emocionální vyznění příběhu. (více v článku na blogu)
Iva Bryndová  70 %
9.11.2022 | 578 hodnocení
+ souhlasím
Světoznámý, dějově poměrně rozsáhlý román Ranhojič se v Brně představil v muzikálovém provedení španělských autorů. Zdobí jej velmi povedená hudba, rovněž povedená výprava, skvělý Libor Matouš v hlavní roli, jemuž zdatně sekunduje významná část zbývajícího obsazení. Ke skutečné dokonalosti nicméně chybí zásadnější dramaturgický zásah a výrazné zkrácení muzikálu, jehož současná délka unavuje a nenechá vyniknout zmiňované největší klady - příběh, hudbu a výkony - naplno.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Antonio  100 %
23.3.2024 | 125 hodnocení
+ souhlasím
Moc krásný muzikál úžasný úžasný bomba . Brno opět jede a umí nejlepší divadlo. Medicus mladí klučina jeho zavěrečná písnička husina slzy....Všichni super představení bylo dlouhé přes 3h ,ale rychle to uteklo...Zaslouženě při začátku děkovačky stalo celé divadlo kulturní orgie hodně spokojených diváků kdo neviděl určitě zajděte nebudete litovat bravo ...
Guildenstern  60 %
23.3.2024 | 450 hodnocení
+ souhlasím
Profesionální uvedení muzikálu, který o svých kvalitách přesvědčí hlavně v druhé polovině. Výpravná podívaná se strhující hudbou a výborným orchestrem. Bohužel ani R. Pekárek, ani E. Mertová vysoké polohy svých rolí jednoduše neuzpívají, což je velká škoda. Mertová to zachrání svým hřejivým hereckým projevem, nesympatický Pekárek je za mě zralý na přeobsazení, divák si k němu těžko buduje vztah. Příběh je zajímavý a pro muzikál nosný, i když libreto se nevyhne jistým zjednodušením a naráží na mantinely žánru. Musím ocenit S. Mošu za dlouhobě vysoký standard jeho režií. V premiérovém bloku jsem dal 80%, repríza po delší době neuvádění 50%.
Martin21  100 %
21.3.2024 | 462 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Naprostá jednička z produkce muzikálu MdB a zároveň i jeden z nejlepších muzikálů u nás. Úchvatná hudba, nádherná scéna, dobové kostýmy. Především ale vynikající výkony viděných alternací dělají Medica tím, jaký je - (Matouš, Čtveráčková, Slanina, Slovák, Coufalová,...). Je zbytečné se o každém z nich rozepisovat zvlášť, neboť každý z nich byl skvělý! Snad jen, že (nejen) hlas Libora Matouše jsou balzámem pro uši i oči....
LiduBRQ  80 %
11.3.2024 | 13 hodnocení
+ souhlasím
Nádherný výpravný muzikál. Kvalita velmi vysoká, jak jsem u MDB zvyklá. Trošku snižuji hodnocení za obsazení hlavní role. Libor Matouš je přirozený a s ním to má daleko lepší náboj, ale Richard Pekárek v podivné paruce mi tam vůbec neseděl.
Ada99  100 %
7.12.2023 | 12 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Výborná inscenace s pohlcujícím příběhem. Viděno vícekrát s téměř všemi alternacemi. I když je to dlouhý muzikál, nenudila jsem se díky krásné a bohaté scéně a nádherné orchestrální hudbě. V roli Roba Colea je Matouš skvělý pěvecky, Pekárek velmi uvěřitelný herecky. Na roli Mary má Mertová krásnou barvu hlasu a i vzhledem k náročnosti skladeb je úžasná. V roli malého Colea mě mile překvapily fenomenální výkony ve výškách Helbicha a Čtveráčkové. Překvapilo mě rozdílné pojetí role šáha a bradýře alternacemi, kdy se dost mění osobnost role. Mně víc sedl Slanina (šáh) a Slovák (bradýř), ale je to o vkusu. Celkově stojí muzikál rozhodně za vidění!
Cimrman2.  80 %
5.12.2023 | 20 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Po dlouhé době muzikál jterý mě opravdu pohltil. Sympatické herecké obsazení i pěvecké výkony. Hustý výkon mladého medicuse. K zamyšlení a velmi pěkné
Čiko  80 %
19.8.2023 | 1089 hodnocení
+ souhlasím
85%
Tento muzikál stojí hlavně na velmi silném příběhu, jež vás po celou dobu nutí k silné empatii k hlavnímu hrdinovi.
Pěkné herecké i pěvecké výkony, rovněž scéna a kostýmy se povedly.
Celé to lahodilo mému oku i uchu.
Jeden z nejlepších muzikálů, které jsem v MDB viděl.
Aperolka  80 %
12.7.2023 | 61 hodnocení
+ souhlasím
Představení, které mě od prvních minut naprosto pohltilo nejen velkolepou výpravou a strhující hudbou, ale především nesmírně zajímavým a poutavým příběhem. I přes značnou délku dokázal Medicus celou dobu udržet moji pozornost. Výborný Richard Pekárek, Kristýna Daňhelová, Aleš Slanina a Jakub Uličník.
JaneEyre  100 %
5.1.2023 | 117 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Od začátku mě tento muzikál dostal především svou krásnou až filmovou hudbou, učiněná radost poslouchat! Excelentní a živelný výkon podala E. Mertová. L. Matouš je výborný především po pěvecké stránce, R. Pekárek zase vyniká především herecky, krásný a srdečný výkon! Představitelé malého Roba - K. Helbich a G. Čtveráčková jsou skvělí a přirození, klobouk dolů. S. Slovák i J. Uličník pojali postavu bradýře každý po svém a oba moc dobře a srdecně. A. Slanina si z jeho rolí krásně vyhrál, oproti němu působil D. Vitázek herecky nevýrazně. I. Ondříček či L. Kolář jsou také výborní. Nádherný muzikál, který se rozhodně vyplatí vidět opakovaně.
Klára Tesařová  80 %
13.12.2022 | 120 hodnocení
+ souhlasím
Co neunikne náročnému diváckému oku, jsou dětské herecké výkony. Gabriela Čtveráčková coby malý Rob Cole a Ondřej Toth jako Dawwid jsou excelentně pěvecky i herecky připravení, že často zastiňují dospěláky. Liboru Matoušovi role staršího Roba Colea sedne přirozeněji než Luka v Devíti křížích. Esther Mertová jako Mary Cullenová je neokoukané osvěžení. Jsem ráda, že se nebojácně umí chopit velké příležitosti.
Rejpalka  70 %
1.11.2022 | 213 hodnocení
+ souhlasím
Zajít do na tohle dílko po zájezdu na muzikál do Vídně možná trochu ubírá na hodnocení. Jedná se o standardní vysokou kvalitu, na kterou jsme z MdB už tak nějak zvyklí. Perfektní orchestr, sezpívané sbory, skvělí umělci. Ale není to málo? Pro mě ano. Za srdce mě to nějak nevzalo, písně jsem si taky nezapamatovala... Žádné překvapení. Plusové za lepší druhou půlku a skvělý výkon Esther Mertové, která nezapřela maminku a v některých částech jako by ji z oka vypadla.
Makaluzo1  90 %
31.10.2022 | 84 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Strhující hudba a poutavý příhěh násobí umělecký zážitek i hlavní myšlenku muzikálu o člověku, jenž měl dar změnit historii.Vynikající Mošova režie předkládá českému publiku to nejlepší, co současná muzikálová Evropa produkuje.Tvůrci v MdB vytvořili představení, které si získá srdce nejednoho diváka.
honzy  80 %
31.10.2022 | 284 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Brno má na repertoáru další úspěšný muzikál.Jedná se o zdařilou adaptaci románu N.Gordona MEDICUS. Výborná režie S.Moši,výprava,na kostýmech se nešetřilo a nemají chybu.Jde o divácky poutavou podívanou. A dojde i na slzičky!Jako protagonisté se střídají Richard Pekárek a Libor Matouš.V hlavní ženské roli se blýsknou Kristýna Daňhelová a nebo Ester Mertová.I vedlejší role jsou dobře obsazeny.(Coufalová,Ondříček,Slanina,Vitázek...) Medicus má výbornou hudbu a jeho celkové poslání ho předurčuje na úspěšný brněnský titul. Hodnocení 80%.
DivadelniFan  80 %
30.10.2022 | 357 hodnocení
+ souhlasím
Můj šálek kávy to nebyl, ale stálo to za vidění. Nejvíce mě pohltila velkolepá hudba a špičkový orchestr. V hlavní roli se představil Richard Pekárek, který se sice při zpěvu v některých výškách trápí, ale hravě to dohání herecky a typově je přesný. Kouzelná byla Esther Mertová - v jejím hlase je velký kus srdce. Zaujal i Stano Slovák a fenomenální byl Aleš Slanina. V menších rolích se blýskli především Igor Ondříček a Marco Salvadori. A nesmím opomenout famózního představitele hlavní dětské role Kryštofa Helbicha - tleskám!

Takže pěkné, ale srdcovka to nebude :).
Brtník  90 %
26.10.2022 | 59 hodnocení
+ souhlasím
Opravdu výborný muzikál, není mu co vytknout. Esther Mertová byla prostě úžasná. A ještě - je to takové sluníčko :-) Stano Slovák dostal více hereckého prostoru a zhostil se ho na jedničku. (představení 26.10.2022)
RaB  90 %
22.10.2022 | 378 hodnocení
+ souhlasím
Brno má na svém repertoáru další hit.
Nádherná výprava, orchestr hraje jak nikdy, výkony hlavních představitelů téměř bezchybné a po téměř 3,5 hodinách si přejete minimálně 2 další.
Kristýna Daňhelová předvádí svůj klasický (tedy fantastický) výkon, Libor Matouš bohužel na roli v některých partech pěvecky nestačí, ale herecky je přesný, výborná též G. Čtveráčková v dětské roli, v menší rolích pak M. Kolář (který by byl i skvělým Medicem - jeho pěvecký výkon je suverénní) a Z. Holbeinová.
Allskriboss  80 %
11.6.2024 | 17 hodnocení
TomF  80 %
9.12.2023 | 68 hodnocení
Víťa84  70 %
4.12.2023 | 93 hodnocení
LazyPickle  70 %
2.4.2023 | 27 hodnocení
Davez  70 %
17.2.2023 | 106 hodnocení
Aneta Věžníková  60 %
17.2.2023 | 111 hodnocení
Nionne  80 %
20.11.2022 | 13 hodnocení
Cherry  100 %
30.10.2022 | 83 hodnocení
Sova.jan  70 %
28.10.2022 | 20 hodnocení
Sabi  70 %
26.10.2022 | 68 hodnocení
HodnaTeta  60 %
26.10.2022 | 184 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.