Z tiskových konferencí

Angelika se vrací
vydáno: 4.12.2015
Divadlo Broadway připravuje návrat muzikálu Angelika, pod nímž jsou autorsky podepsáni Michal David (hudba) a Lou Fanánek Hagen (libreto a texty písní). Muzikál inspirovaný historickým stejnojmenným románem francouzské spisovatelky Anne Golon byl ve světové premiéře uveden v březnu 2007, ale jeho jevištní život i přes zájem diváků byl poměrně krátký. Ještě v lednu 2010 se dočkal obnovení, jenže agentura zastupující spisovatelku (nyní právě 94letou) práva neprodloužila - kvůli natáčení nového, ne zrovna zdařilého filmu, resp. zvýšila poplatky za poskytnutí autorských práv natolik, že další setrvání muzikálu na prknech Divadla Broadway bylo po roce 2010 nemyslitelné.

dvě krásné Angeliky pro hraběte Peyraca, Kamila Nývltová a Michaela Gemrotová (foto: Michal Novák)
dvě krásné Angeliky pro hraběte Peyraca, Kamila Nývltová a Michaela Gemrotová (foto: Michal Novák)


Producent Oldřich Lichtenberg a skladatel Michal David s pomocí české agentury Dilia se však nevzdali a iniciovali další jednání. Ač nebyla snadná, podařilo se za oboustranně přijatelných podmínek licenci prodloužit, prý dokonce na několik let.

Michal David přibližuje změny v muzikálu Angelika (foto: Michal Novák)
Michal David přibližuje změny v muzikálu Angelika (foto: Michal Novák)


Návratu Angeliky tedy již nic nestojí v cestě, premiéra obnoveného nastudování je plánována na únor příštího roku. Diváci se mohou těšit nejen na podmanivou hudbu Michal Davida a samozřejmě „velkou dávku romantiky“, ale i na proměněné obsazení, zcela přepracovaná bude scénografie muzikálu. Ten se dočká i mírného zkrácení. Velká lítost zůstává nad odchodem legendárního režiséra Jozefa Bednárika, jehož koncepci bude respektovat Libor Vaculík, který nyní kromě oprášení choreografie se ujme i režie.

„Beďo byl můj velmi dobrý kamarád,“ vzpomíná Libor Vaculík, „v podstatě už tehdy jsme to dost vymýšleli spolu. Samozřejmě se stávalo, že někdy naše názory se nesešly, to jsem však musel hlavnímu režisérovi ustoupit. Každopádně řada věcí zůstane tak, jak je připravil Beďo, ať už to plyne z našeho přátelství či mé úcty k němu.“

Yvetta Blanarovičová si zahraje roli Contoire (foto: Michal Novák)
Yvetta Blanarovičová si zahraje roli Contoire (foto: Michal Novák)


„Nebudeme kopírovat představení, jak bylo, připravujeme trochu jiné jevištní ztvárnění. Co nám na Angelice vadilo, byla asi neúměrná délka, protože představení trvalo zhruba tři a půl hodiny. Snažíme se tedy něco dát pryč, ale tak, aby to neuškodilo příběhu. Beďo si ještě tenkrát vymínil, že v inscenaci nechce žádné projekce, které jsou u nás v Divadle Broadway běžné. Což my ctíme i v nové verzi. Bude to opět čisté divadlo, bez obrázků,“ zdůraznil producent Oldřich Lichteberg.

Tvůrci naznačili, že změny se týkají i vypuštění tří menších rolí, škrtat se má i v hudebním podkladu, nicméně o všechna zásadní hudební čísla, stejně jako o záznam hlasu Libuše Švormové rozhodně diváci nepřijdou. Předpoklad je, že délka muzikálu po úpravách by se měla dostat na standardní 2 a tři čtvrtě hodiny. „Ještě nemáme zcela přesnou představu, za pár dní s tím půjdeme do studia a budeme to trochu stříhat. Celá nahrávka bude remasterovaná,“ říká autor hudby Michal David.

na tiskovém setkání v restauraci Art Nouveau (foto: Michal Novák)
na tiskovém setkání v restauraci Art Nouveau (foto: Michal Novák)


A koho po Monice Absolonové, Dashe a Leoně Machálkové uvidíte v roli spanilé markýzy? Kamilu Nývltovou (která se v roli objevovala už v předchozím uvedení), Alžbětu Bartošovou a Michaelu Gemrotovou. U role Joffreye de Peyrac je naopak vše při starém, znovu jej ztvární Marian Vojtko nebo Josef Vojtek.

-mys-