Počet komentářů: 0
Nový komentář

Za oponou

Baví tě svět? Tak neřeš věk! Přijíždí Shrek!
[vydáno: 11.4.2018]
V kavárně "Kavárně co hledá jméno", malé oáze klidu uprostřed rušného Smíchova, byla novinářům představena muzikálová show Shrek, která v české premiéře míří za naším publikem. Na jevišti ožijí oblíbené animované postavy a je tedy zřejmé, na koho projekt cílí především. Premiéra rodinného muzikálu se uskuteční 21. dubna v pražské Tipsport Areně. Muzikál bude nejprve uváděn formou halového turné v českých městech, tedy většinou v multifunkčních arénách. Po premiéře v Praze pokračuje v Plzni, Liberci, Brně, Hradci Králové, Zlíně, Ostravě, Pardubicích a dalších městech. Zakotvení muzikálu na stálé scéně se předpokládá od konce roku 2018. Vhodný divadelní prostor se však stále hledá. Jednoduché hledání to není už jen z toho důvodu, že dekorace muzikálu má na výšku sedm a půl metru. „Budeme ji přepravovat pomocí dvou kamionů, budeme to mít podobné, jako když vyjede na turné třeba Madonna,“ směje se Roman Štolpa, který českou verzi muzikálu Shrek režíruje.

Roman Štolpa představuje nový muzikál
Roman Štolpa představuje nový muzikál


K dalším „nej“ bude patřit také unikátní loutka. Šest metrů dlouhá a čtyři metry vysoká Dračice je s výrobní cenou přibližně 400 tisíc korun údajně výrobně nejnákladnější loutkou v České republice.

Ivana Jirešová, Jiří Zonyga
Ivana Jirešová, Jiří Zonyga


„Loutka Dračice, která se zamiluje do Oslíka, stojí jako velké auto, ale je opravdu krásná. Dračice je obrovský plyšák mrkající očima, svítí jí srdíčko, je to prostě takový rolls royce mezi loutkami,“ přirovnal Štolpa.

V hlavní roli zeleného zlobra Shreka uvidíte Jiřího Zonygu (tato volba byla jasná od první myšlenky na uvedení tohoto muzikálu u nás), jeho vyvolenou Fionu bude hrát Ivana Jirešová nebo Radka Pavlovčinová. Uvidíte také skutečně zábavného lorda Farquada, kterého ztvární Ondřej Bábor. V této roli jsou dále ohlášeni Ladislav Špiner a Viktor Dyk, ti však – když vše zdárně půjde – postavu nazkouší dodatečně (zejména nedávné zranění Viktora Dyka změnilo původní plány). Role je v jistém ohledu fyzicky náročná, vyžaduje herce, „který nemá problémy s koleny“. „Takových moc není,“ konstatuje Roman Štolpa, narážeje na několik odmítnutí.
Mezi dalšími protagonisty jsou například Karel Zima nebo Lukáš Ondruš jako veselý Oslík, Hanka Křížková coby Dračice, Filip Hořejší jako Pinokio a mnoho dalších oblíbených herců, zpěváků a tanečníků. „Oslík je pro mě „velikánskou výzvou“, hlavně pro to, že je neskutečně ukecaný a vše řeší opravdu jedinečným způsobem. Uvidíme, jestli to zvládnu v horku, jelikož můj kostým je sice překrásný, ale pěkně izolovaný. Bude to pro mě trošku bikram yoga,“ obává se Lukáš Ondruš.

kostýmy připravila Lucie Ulíková, masky David Šesták
kostýmy připravila Lucie Ulíková, masky David Šesták


režisér Roman Štolpa
režisér Roman Štolpa


Legendární animovaný film Shrek byl před deseti lety uveden na newyorská divadelní prkna v podobě výpravného muzikálu a na Broadway sklízel obrovské úspěchy. Jeho tvůrci získali nominace na prestižní ocenění (ceny Tony a cena Drama Desk Awards) a úspěšně představili show v Londýně, Madridu, Budapešti, Buenos Aires, Německu, Švýcarsku, Rakousku, Polsku nebo třeba také v Izraeli. Nyní se konečně dočká i české publikum.

Muzikál by měl být především vtipnou show pro celou rodinu, s důrazem na maximální srozumitelnost i pro menší diváky. Výpravná a zhruba dvouhodinová inscenace dějově vychází z prvního snímku o jednom z nejpopulárnějších animovaných hrdinů, kterého znají a milují děti (i dospělí) po celém světě. Na jevišti se objeví všechny známé a oblíbené postavy z filmu a přibude k nim i několik pohádkových bytostí.

došlo i na písňovou ukázku z připravovaného muzikálu
došlo i na písňovou ukázku z připravovaného muzikálu


Muzikál obsahuje na 20 autorských písní (americké skladatelky Jeanine Tesori a libretisty a textaře Davida Lindsay-Abaireho), které pro české publikum opravdu výtečně přeložil Martin Fahrner a hudebně nastudoval dirigent František Štěrbák se svým orchestrem, který bude představení živě (!) doprovázet. Nabídne stejnou orchestraci, jakou má americká verze, tedy v počtu 16 hudebníků. K tomu se dodělává neuvěřitelné množství samplů (všelijakých zvuků má být na tři sta). Choreografie tanečních čísel se ujal Tomáš Kuťák. Pohádkovou výpravu, čítající několik skutečně velkolepých scén, připravil akademický malíř Jaroslav Svoboda. Nádherné kostýmy obstarala výtvarnice Lucie Ulíková a masky jsou dílem Davida Šestáka, kterého můžete znát například z pořadu Tvoje tvář má známý hlas.


„Muzikál Shrek je moje srdeční záležitost. Téměř rok a půl přípravných prací, mravenčího hledání nejlepšího obsazení, společného cizelování českého překladu textu písní atd. Je to krásné zpívání, silná hudba, sborové písně, spoustu pohádkových postav a úžasný příběh. Prostě americký muzikál se vším všudy...,“ říká Roman Štolpa.

Ivana Jirešová, Jiří Zonyga, Radka Pavlovčinová
Ivana Jirešová, Jiří Zonyga, Radka Pavlovčinová


Produkci muzikálu zaštítily Východočeské divadlo Pardubice, které patří k nejúspěšnějším tzv. regionálním divadlům u nás, a společnost Gotime.cz. Není úplně jednoduchým procesem získat exkluzivní licenci na uvedení Shreka, ale povedlo se. Celou výpravu vyrobí dekorační dílny Východočeského divadla. Původně uvažovaná premiéra v Pardubicích byla do Prahy převedena z prostorových důvodů.

Na závěr připojíme pozvání od Romana Štolpy: „Přijďte se na nás podívat a uvidíte, že naše heslo: ´Baví Tě svět? Tak neřeš věk! Přijíždí Shrek!´ má vážně pravdu.“

.....
foto: Michal NovákKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.