Z tiskových konferencí

Lucie Bílá ve svém divadle uvede komorní muzikál Heartbeats
vydáno: 25.3.2023
Pražské Divadlo Lucie Bílé se připravuje na další hudební premiéru. Po divácky úspěšných komediích Láska je láskaMaminy  uvede v české premiéře muzikál Srdeční záležitost  americké písničkářky Amandy McBroom. Muzikálová novinka, jejíž stěžejním motivem je krize středního věku, bude mít premiéru hned zkraje příští divadelní sezony.

Jak nejlépe představit muzikál Srdeční záležitost? Písňovou ukázkou!
Jak nejlépe představit muzikál Srdeční záležitost? Písňovou ukázkou!


Hlavní hrdinkou muzikálu Srdeční záležitost (v originále Heartbeats The Musical) je Annie – žena v domácnosti, která v jeden den oslaví čtyřicáté narozeniny i dvacáté výročí svatby. Do svého muže Steva se zamilovala na první pohled a oba se milují i o dvacet let a dvě děti později. Jen zapomněli, jak to tomu druhému říci… Zatímco se Annie ohlíží za svým životem a přemýšlí, zda ji jeho naplnění neminulo, je na pokraji objevení nového významu slova štěstí.

Autorka muzikálu Amanda McBroom se dostala na vrchol popových žebříčků s hitem „The Rose“ oceněným mnoha cenami Grammy. Z šestnácti svých písní vytvořila příběh ženy, která stojí tváří v tvář krizi středního věku a s obrovským nadhledem a humorem se zamýšlí nad odvěkou hádankou zvanou „sebepoznání“.

režisér Antonín Procházka
choreografka Ivana Hannichová a režisér Antonín Procházka


O překlad, ale i o práva k uvádění se postaral Adam Novák. „Jsem nesmírně šťastná, že máme vždy nablízku někoho, kdo umí ve světě hledat, kdo má spoustu kontaktů, a hledá i pro naše divadlo,“ říká majitelka divadla a producentka Lucie Bílá.

„Muzikál Heartbeats je jedním z mála, který jsem neviděl. Ale když začala být poptávka po komorních muzikálech, oslovoval jsem spřátelené agentury v New Yorku a v Londýně s žádostí o doporučení. Samozřejmě jsem se musel doslova brodit spoustou titulů, z nichž se většina nehodila pro české publikum. Byly příliš „americké“. V tom sítu mi nakonec uvázly dva tituly: Motherhood – Maminy a Heartbeats – Srdeční záležitost. Oslovilo mě to univerzální téma krize středního věku a únava letitého manželství. A samozřejmě i skvělá hudba Amandy McBroom. Závěrečnou píseň The Rose, která poprvé zazněla ve stejnojmenném filmu z roku 1979 v podání Bette Midler, asi zná většina našich diváků,“ říká o muzikálu autor českých textů Adam Novák.


V rámci příprav Srdeční záležitosti vsadila producentka Lucie Bílá na realizační tým osvědčený z předchozích projektů divadla. Ten tvoří režisér Antonín Procházka, choreografka Ivana Hannichová a kostýmní výtvarnice Michaela Horáčková Hořejší. K týmu se stejně jako tomu bylo u předchozího muzikálu Maminy připojí také světově uznávaný scénograf Petr Hloušek a hudebník Petr Ožana, který se ujme hudebního nastudování celého díla.

„Jinak, než s humorem se na krize jít nedá. Tolik bych ovšem nelpěl na tom „středního věku". To jako kdyby po zbytek života panovalo jaro. Po téhle totiž přijde krize pozdního věku, před tím byla krize dospívajícího věku, v pubertě se to krizemi jenom hemží. Celý život si jedna krize podává ruku s druhou. Požehnaný čas bez krizí nastane až v márnici. Nebo jak říká Jan Werich: „Život stál, stojí a bude stát za to, aby ho člověk dožil. Ono se s ním totiž nic dělat nedá.“ Zvesela se vrhejme do všech krizí, protože to znamená, že jsme ještě na živu. A jestli práci na tomto kousku vnímám jako výzvu? Jistě a radostnou, protože muzikál je moje – srdeční záležitost,“ uvedl režisér Antonín Procházka.

Luice Bílá a Denny Ratajský
Luice Bílá a Denny Ratajský


Hlavní roli Annie ztvární bez alternace zpěvačka Lucie Bílá. Role jejího manžela Steva se ujme Denny Ratajský, který v Divadle Lucie Bílé již účinkuje v muzikálu Láska je láska, v alternaci s Robertem Jíchou, sólistou muzikálového souboru Městského divadla Brno. V rolích, které symbolizují mladší alter ego ústředního páru, se představí Markéta Schimmerová Procházková nebo Markéta Poulíčková a Marco Salvadori nebo Peter Pecha. Dále uvidíte Kateřinu Pechovou v alternaci s Terezou Hálovou a Josefa Fečo v alternaci s Martinem Schreinerem.

„Musím se přiznat, že z muzikálu Srdeční záležitost jsem opravdu nadšená. Bude to zase trochu jiné představení, než naše předchozí komedie Láska je láska a Maminy, ale bude to neméně skvělé. Téma vztahů jedné rodiny bude jistě mnohým blízké. Věřím, že se nám podařilo vybrat další báječný muzikál, který se stane srdeční záležitostí nejen pro nás, ale i pro naše diváky,“ těší se na nový projekt Lucie Bílá.

„Možná je to záměr, možná to přichází samo, že v tomto divadle dramaturgicky jedeme v lajně komorních muzikálů z off scén na Broadwayi nebo West Endu. Je to přesně ten druh muzikálů, který se hodí i do tohoto prostoru, kde vy jako diváci máte herce na dosah (a herci mají na dosah vás…). Po muzikálu Maminy jenom navazujeme na stejný druh inteligentní hudební komedie,“ dodal Antonín Procházka.

Josef Fečo, Peter Pecha, Lucie Bílá, Denny Ratajský, Martin Schreiner
Josef Fečo, Peter Pecha, Lucie Bílá, Denny Ratajský, Martin Schreiner


„Víte, já už jsem na jevišti tolikrát umírala, že se mi už ani nechce hrát nějaká trága,“ prohlásila Lucie Bílá. „Myslím si, že tlak na společnost už je tak enormní, ze všech stran tolik negativních zpráv, obav, strachů, že jsem se rozhodla dělat věci, které mě baví a kde se diváci mohou zasmát, ne se děsit. A podle toho vybíráme… To znamená komedie a něco, co se zároveň dotýká toho, co je pro mě nejpodstatnější, a to je přátelství, rodina, děti, skvělé kamarádky…“

V tuto chvíli jsou již známé podzimní termíny uvedení nového muzikálu: 27. září 2023, 29. - 30. září 2023, 1. října 2023, 25. - 29. října 2023 a 8. - 12. listopadu 2023. Předprodej vstupenek byl zahájen.

zpracoval + foto: Michal Novák