Počet komentářů: 0
Nový komentář

Za oponou

Pestrý novocirkusový kaleidoskop
[vydáno: 3.8.2017]
Letní Letná, jeden z nejvyhledávanějších letních festivalů, opět rozbije šapitó v pražských Letenských sadech a rozžije jejich západní část novocirkusovým, téměř nepřetržitým programem. 14. ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná odstartuje 17. srpna, aby až do 3. září dal prostor širokému mezinárodnímu společenství špičkových artistů, žonglérů, herců, mimů, tanečníků, muzikantů i dalších umělců. Letenské sady se tak na tři týdny změní v jedinečný svět, v němž to hýří neotřelými nápady, hravou energií, výbuchy smíchu a především neuvěřitelnými výkony odvážně popírajícími fyzikální zákony.

„V programu letos máme rekordních 197 položek, tj. představení, workshopů a dalších aktivit spojených s festivalem,“ vypočítává ředitel Letní Letné Jiří Turek. „Festival tradičně bude místem několika premiér, nebo uvede projekty premiérované nedávno. Vedle přehlídky české novocirkusové tvorby přivítáme čtyři špičkové zahraniční company, z toho dvě velké a dvě komorní.“

Rostislav Novák ml.
Rostislav Novák ml.


Festival otevře ve čtvrtek 17. srpna večer pro Letní Letnou speciálně připravený open-air program BESTIARIO / BESTIÁŘ - společná prezentace domácích i mezinárodních artistů pod taktovkou renomované režisérky Firenzy Guidi ze světoznámého velšského souboru Nofit State Circus. „Pod letní oblohou tak vyvrcholí týdenní workshop propojující zahraniční i české artisty a umělce. Vzájemná inspirace dá vzniknout jedinečnému večeru. Jak je na Letní Letné již tradicí, vstup na zahajovací speciální představení je volný,“ zve diváky manažerka festivalu Ivana Vrbíková.

Výjimečné zážitky na letošní Letní Letné slibují představení zahraničních souborů. Secesní dřevěný Spiegeltent letos opanují hvězdní kanadští vousáči z Cirque Alfonse, kteří nabídnou provokativní burleskní kabaret plný humoru a siláckých kousků BARBU. Francouzsko-belgický soubor Colectiff Malunés přepíše v představení Forever, happily zákonitosti světa pohádek a katalánský Escarlata Circus oslaví v Praze svoje třicátiny lahůdkovým představením, jehož hlavními ingrediencemi budou skoky, balancování, obratnost, krutost a spousta zeleniny. Letenským divákům dobře známý věhlasný francouzský Atelier Lefeuvre & André bude opět svádět svými nejsilnějšími zbraněmi: humorem, nezaměnitelnou poetikou, absurditou i cirkusovým mistrovstvím.

Petr Horníček, Jiří Turek
Petr Horníček, Jiří Turek


Letní Letná je i největší přehlídkou domácí novocirkusové scény a nadcházející program obohatí premiéry hned čtyř tuzemských souborů: oblíbení Losers Cirque Company zpracovávají téma nadmíru aktuální v představení Kolaps, mezinárodní projekt Hit, Tell the difference je o nárazech jednotlivých poetik Cirku La Putyka a rwandských Future vision Acrobat. Duo Hand to Violin uvede představení s environmentální tématikou Hello, Polly!. V pražské premiéře pak své nové představení Hrdinky uvede Cirkus TeTy.

Představení Hit, Tell the difference bude k vidění pouze 7x a pouze na Letní Letné. Unikátní projekt propojující akrobaty, tanečníky, herce a muzikanty ze Rwandy, České republiky a Kanady představil principál Cirku La Putyka Rosťa Novák: „Vznikal v Praze i přímo ve Rwandě. A jak vznikl (šílený) nápad dát dohromady Cirk La Putyka a akrobaty z Rwandy? Před časem jsem se dozvěděl, že v této africké zemi existuje skupina akrobatů, kteří cvičí bez jakéhokoliv vybavení. Vydali jsme se za nimi, samozřejmě s nekonečnými předsudky o tom, jak je to nebezpečná země, extrémně chudá země a malarická oblast. Přiznám se, že jsem se bál. Po deseti dnech tam se můj názor úplně obrátil. Je to bezpečná a nádherná země, hlavně čistá, jen s krutou historií. Mým úkolem bylo vybrat z těch kluků ty, které sem přivezu. Vesměs mají neuvěřitelné osudy, prožili velké tragédie, ale žijí v naději, což se odrazí i v našem představení. Rozpočet umožňoval přivést šestici, nakonec jich je deset. A ukázalo se, že největší problémy byly ty byrokratické, s povolením od bruselských úřadů.“

Představení bude kromě neuvěřitelné energie aktérů hodně založené na kontrastech. „Nazval jsem ho „Hit“ ve významu náraz. Setkají se dvě zcela rozdílné poetiky. My se často opíráme o technologie na jevišti, světla, zvuk, vybíráme si tvrdost podlahy, tito kluci nemají vůbec nic, jen trávník a jejich těla. O to se opře i scénografie nebo akustické řešení. Budeme se ptát, jestli tahle jednoduchost není větším nebo tím pravým uměním, než které nabízí nablýskané show,“ dodal Rosťa Novák.

na tiskovém setkání
na tiskovém setkání


Novocirkusový soubor Losers Cirque Company bude zkoumat s typickým „loserovským“ humorem a prostřednictvím akrobacie fenomén tentokrát temnější: kolaps (kolapsy osobní, kolapsy společnosti…). Je součástí našeho života, která umí drtit, ničit a devastovat, ale také zocelovat, utužovat a budovat. Bez kolapsu nelze posouvat své možnosti, nelze jít vpřed, nelze překročit svůj stín… „Kolaps je náš nový projekt, a jako vždy se snažíme, aby zase byl úplně jiný než ty předchozí. Vychází z životních situací každého z nás, je průletem tím, jak prožíváme různé typy kolapsů, nejen těch negativních, ale i pozitivních! Diváci se tak nemusí bát, že by viděli, jak se na jevišti neustále hroutíme,“ usmívá se Pee Tee, čili Petr Horníček, zakládající člen souboru Losers Cirque Company. „A tentokrát nás bude na scéně víc: v konkurzu jsme vybrali několik nových členů. Zabrousíme i do technologií, které jsme dříve nepoužívali, jako je světelný design nebo animace.“ Diváci však především uvidí vrcholnou skupinovou či párovou akrobacii.

Výčet českých zástupců na letošní Letní Letné tím ani zdaleka nekončí. V programu najdete skupiny, jako jsou Holektiv, Cink Cink Cirk, Squadra Sua, Bratři v tricku, Cirkus Mlejn a další. Chybět rozhodně nemůže oblíbený Stand'artní kabaret divadla VOSTO5.

Elisee Niyonsenga
Elisee Niyonsenga ze souboru Future vision Acrobat


Už v předchozích letech připravili organizátoři pro návštěvníky komponovaný program zaměřený na nastupující generaci novocirkusových artistů s názvem Cirksession (26.8.). V letošním roce posunuli tuto myšlenku ještě o něco dále a tematické večery chystají hned tři! Poprvé v historii festivalu se uskuteční ryze žonglérský večer (27.8.). Pečlivě vybraní hosté předvedou žonglérská čísla, která publikum přesvědčí o tom, že žonglování je svébytný umělecký směr a nejen klaunské klišé. Třetí večer bude patřit pantomimě (23.8.). Jak ostřílení profíci, tak nastupující mladá krev, představí své krátké výstupy v různorodé skladbě večera. Na programu budou kusy autorské, ale i klasické, humorné, poetické, sólové i skupinové.

.....
foto: Michal NovákKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.