Počet komentářů: 0
Nový komentář

Za oponou

Škrtnutím zápalky do kouzelného světa přání...
[vydáno: 19.11.2013]
Jeden z nejpopulárnějších klasických vánočních příběhů o chudém děvčátku prodávajícím sirky se dočká divadelního zpracování. Na motivy pohádky Hanse Christiana Andersena jej pro divadlo Studio DVA připravili režisér a scénograf Šimon Caban ve spolupráci se skladatelem a textařem Kryštofem Markem. Propojením herecké akce, výpravné scénografie a hudby za doprovodu živého orchestru vzniká výjimečný muzikálový projekt. Je to již druhý muzikál Studia DVA s vánoční tematikou, tento vás škrtnutím zápalky přenese do kouzelného světa přání pouze v závěru listopadu a v průběhu prosince - je plánováno 25 představení, která se v divadle Studio DVA budou střídat s úspěšnou inscenací Vánoční koleda. Další představení pak zase až za rok!


Marta Vančurová, Zuzana Maurery, Roman Štabrňák, Monika Absolonová, Ivana Chýlková,
Jana Stryková, Anna Šišková, Šimon Caban (foto: Michal Novák)


„Byl jsem Michalem Hrubým osloven s tím, že by měl vzniknout krásný, melancholický vánoční projekt. Trošku ve mně hrklo, když jsem se dověděl, že to má být Andersenovo Děvčátko se sirkami. Pro ty, co to znají, to je třikrát škrtnout a dost,“ směje se Šimon Caban. „Proto v libretu jsme rozepsali některé postavy, samozřejmě v intencích základního příběhu. Aby se děvčátko dostalo na druhý břeh, odehraje se spousta dobrodružství okolo toho.“

Michal Hrubý, Ivana Chýlková, Monika Absolonová, Jana Stryková, Zuzana Maurery (foto: Michal Novák)
Michal Hrubý, Ivana Chýlková, Monika Absolonová, Jana Stryková, Zuzana Maurery (foto: Michal Novák)


„Uvést na divadle v dnešní době melancholický příběh je přinejmenším nezvyklé, přesto do toho jdeme,“ poznamenal producent Michal Hrubý.
„Na rozdíl od Vánoční koledy, kde byla hudba navázána na interprety, vychází v Děvčátku více vstříc ději a příběhu. Písní bude více než ve Vánoční koledě,“ říká skladatel a autor textů k písním Kryštof Marek, který se podílel i na předešlém projektu.

Kryštof Marek (foto: Michal Novák)
Kryštof Marek (foto: Michal Novák)


Nová muzikálová inscenace počítá s živou kapelou. Orchestr, který Kryštof Marek v nadsázce označuje jako „redukovaný symfoňák“, bude sedět „na nebesích“ v horním sektoru scény.
Režisér Šimon Caban dodává: „Děvčátko rozhodně není klasický muzikál, ale vánoční divadelní představení s nádhernou hudbou a zpěvy. Jsem přesvědčený, že příběh nenechá diváky netečné.“

Marta Vančurová, Roman Štabrňák, Šimon Caban (foto: Michal Novák)
Marta Vančurová, Roman Štabrňák, Šimon Caban (foto: Michal Novák)


Děvčátko Lucii, které se na Štědrý den touží dostat za štěstím na druhý břeh zamrzající Temže, si v alternaci se Zuzanou Stavnou zahraje Jana Stryková, která je obvykle obsazována do zcela jiného typu rolí (samé femme fatale a tak podobně). Ke svému prvnímu divadelnímu angažmá v pohádce říká: „Andersenovo Děvčátko se sice vymyká klasickému pojetí pohádky, o to víc si ale myslím, že může přiblížit lidem pravé hodnoty Vánoc. Co jsem u divadla, permanentně hraju negativní role, nedivte se, že skoro v pětatřiceti jsem k nabídce na takovou roli byla skeptická, ale vysvětlili mi, že je to možné, abych hrála křehké děvčátko... (smích)“
„Divadlo je od toho, abychom se my, herci, měnili, já zas (už) hraju babičky. I v tomto případě mě čeká krásná poetická role,“ těší se Anna Šišková.

V představení se bude i kouzlit. „Já neumím moc zpívat, raději zkusím diváky zaujmout jinak,“ poznamenal herec a mág Roman Štabrňák.


Kryštof Marek, Michal Hrubý, Zuzana Maurery, Roman Štabrňák, Šimon Caban,
Ivana Chýlková, Monika Absolonová, Jana Stryková, Anna Šišková, Marta Vančurová
(foto: Michal Novák)


V každém pohádkově laděném příběhu nesmí chybět nadpřirozené bytosti... V Děvčátku je zastupuje jednak trochu hubatý Anděl v podání Moniky Absolonové. „Moje postava anděla strážného je dost cynická, vždycky jsem měla o andělech jinou představu... (smích)“ A optimističtěji se na svět shora dívá a lidem pomáhá Štěstěna Zuzany Mauréry. „Konání dobra je její životní úděl. Je však takový, jak se říká, aktivní blbec. Chce dělat lidi šťastnými za každou cenu, ale ne vždy se jí to povede, jak zamýšlela.“

„Tahle pohádka, kterou známe z dětství, vyvolává při čtení spoustu emocí, snad se to samé podaří i na divadle,“ doufá Marta Vančurová, která v příběhu ztvárňuje babičku hlavní postavy.


scéna, kterou pro inscenaci vytvořil Šimon Caban (foto: Michal Novák)


-mys-Komentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.