Rozhovor

Petr Štědroň: Snažíme se jít nevyšlapanou cestou autorského divadla
vydáno: 21.4.2020
S ředitelem Divadla Na zábradlí Petrem Štědroněm jsem hovořil nejen o době koronavirové, ale snažili jsme se podívat i do budoucna, tedy do nadcházející sezóny. Věřme, že bude pro všechna divadla mnohem pozitivnější, než je ta současná.

…ptal se Jiří Landa…

Kdy Divadlo Na zábradlí zasáhla koronavirová pandemie?
Pandemie nás zasáhla krátce po premiéře inscenace Kyjem po kebuli, asi dva týdny po zahájení zkoušek nové inscenace Zlatá pláž – autorského textu Jaroslava Žváčka v režii Jana Prušinovského.

Jaké priority se nyní snažíte řešit?
Od začátku koronavirové situace jsme se snažili být jakkoliv prospěšní. Naše krejčové šily roušky pro potřebné, herečky a herci se účastnili dobrovolnických aktivit, ale také třeba načítali audioknihy. Vzniklé volno jsme se snažili a nadále se snažíme maximálně využít pro důkladné úklidy a revize skladů a rekvizit nebo revize technického zázemí.

Najeli jste už na provizorní způsob zkoušení inscenace Zlatá pláž?
Zatím nám to opatření nedovolují, ale jen co to jenom trochu půjde, samozřejmě ihned začneme. Máme připravené ochranné štíty, rukavice, dezinfekce a netrpělivě sledujeme uvolňování karanténních opatření. V tuto chvíli to vypadá tak, že bychom Zlatou pláž začali znovu zkoušet počátkem května. Uvidíme, jestli budeme moct odehrát premiéru už v červnu, nebo až v září.

Jak zásadně situace ovlivní příští sezónu?
Zatím nevíme, jak se bude situace vyvíjet. Pokud by se podařilo pandemickou situaci zvrátit, nemuselo by nás to ovlivnit nějak masivně. Vše se ale odvíjí od postupu nebo pokud možno ústupu ohrožení.

Některá divadla zvažují možnost, že by začala hrát od poloviny srpna. Jak se k dřívějšímu zahájení příští sezóny stavíte vy?
V druhé polovině srpna už budeme patrně zkoušet další inscenaci – novou autorskou inscenaci Davida Jařaba, našeho kmenového režiséra, ve které se ve skvělém hereckém obsazení a s hudbou Jakuba Kudláče bude zabývat osobností Sigmunda Freuda.

Jak komunikujete se svými diváky?
Především elektronicky prostřednictvím sociálních sítí či emailů, uveřejňujeme momentky ze zákulisí divadla, ze života herců, ale třeba taky z výroby scénografie. Snažíme se zkrátka co nejlépe připravovat na následující sezónu.

Jste v kontaktu s vaším zřizovatelem a řešíte možnosti, jak tuto situaci zvládnout?
Samozřejmě, se zřizovatelem jsme v každodenním kontaktu, opravdu si velmi vážím nasazení a vůle, s nimiž se nastalé problémy snaží řešit. Je to naprosto ojedinělá, unikátní situace, na níž se všichni učíme. Také každodenně komunikujeme přes sociální sítě se všemi řediteli pražských příspěvkových organizací, vyměňujeme si poznatky a zkušenosti, radíme se o dalších krocích. Komunikace probíhá opravdu velmi dobře a hojně.

Mohl byste poodhalit novinky, na které se diváci mohou těšit v příští sezóně?
Samozřejmě, a moc rád. Doufejme, že nás čeká spousta práce a dobré výsledky. Stále se snažíme jít nevyšlapanou cestou autorského divadla, nových textů a osobitých adaptací a dramatizací. V příští sezoně uvedeme pět premiér. Sezónu zahájí zmíněná inscenace Davida Jařaba, následovat bude česká premiéra textu nedávného nositele Nobelovy ceny, rakouského dramatika a spisovatele Petera Handkeho. Handkova nová hra má velmi silnou vazbu k českému prostředí, jmenuje se zcela nečekaně Zdeněk Adamec a režírovat ji u nás bude dnes již slovutný režisér Dušan David Pařízek. Po velmi dlouhé době se tak jeho rukopis vrátí na českou divadelní scénu. Dalším titulem sezony bude Kleopatra. Profil panovnice. Půjde o text a inscenaci velmi talentované skupiny absolventů DAMU, kteří si říkají 8lidí, v čele s Petrem Erbesem a Borisem Jedinákem. Jan Mikulášek, který je spolu s Davidem Jařabem kmenovým režisérem Divadla Na zábradlí, uvede v následující sezoně dvě inscenace. Jednak odloženou vlastní dramatizaci Balzacova románu Ztracené iluze a v úplném závěru ještě jednu autorskou inscenaci. O té mi ale ještě dovolte chvíli pomlčet…

Dojde k nějakým změnám ve vašem souboru?
Žádné masivní změny v souboru nemáme v plánu, v loňské sezóně se nám podařilo získat několik velmi kvalitních, talentovaných a mladých přírůstků do souboru. Jsou jimi Vojtěch Vondráček, Kateřina Císařovská a Bára Bočková. Také jsme vyzkoušeli několik hereckých hostů, z nichž bych chtěl zmínit především skvělou Annu Fialovou v Jařabově Tajném agentovi. Do tvůrčího a uměleckého týmu jsme přibrali rovněž zmíněné Petra Erbese a Borise Jedináka, kteří se budou na formování Zábradlí podílet dramaturgicky a režijně.
.